Başbakan İzmir’de Borisov ile görüştü!

Başbakan Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile İzmir’de görüştü ve “İlişkilerimizin temelini kazan kazan üzerine inşa etmiş durumdayız. Bulgaristan ile bizim geliştirdiğimiz fikri iyi ilişkilerin daha ileri taşınarak AB’ye örnek olmasını arzu ediyoruz” dedi

Başbakan İzmir’de Borisov ile görüştü!

İzmir'de dün Sabuncubeli Tüneli başta olmak üzere 5 projenin açılış törenine katılan Başbakan Yıldırım, bugün sabah saatlerinde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Kaya Termal Otel'de bir araya geldi. Başbakan Yıldırım, burada mevkidaşı Borisov ile Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesi başta olmak üzere çeşitli konularda ikili görüşme yaptı. İki başbakan, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, "Bulgaristan'dan gelen mevkidaşımı ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Önceden planlanan ziyaretlerinden dolayı Sayın Başbakan, öğleden sonra yapılan TANAP projesi toplantısına katılamayacak; ancak Ekonomi Bakanı iştirak edecek. Ziyaret öncesinde İzmir'e davetimizi kabul ederek gelmiş olması TANAP projesine verdiği önemi göstermektedir" diye konuştu.

Kapsamlı görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, "İkili ilişkileri ve bölgesel konuları ele alma fırsatı bulduk. Türkiye ile Bulgaristan'ın iki komşu olmasından öte çok önemli köklü geçmişi var. Kültürlerimiz arasındaki ortaklık ilişkilerimizi iyi komşuluk ve karşılıklı yararlanma temelinde geliştirmeye önem veriyoruz. Üst düzey siyasi ilişkilerin gelişmesi için ciddi anlamda katkı yapıyor. En son 7 Ocak 2018 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı'nın katıldığı toplantıda ülkemizi ziyaret etti. Yine bildiğiniz gibi 26 Mart'ta Varna'da düzenlenen Türkiye- AB liderlik zirvesi vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanı Bulgaristan'a gitti. Orada AB Türkiye ilişkileri Bulgaristan- Türkiye ilişkileri konusunda kapsamlı görüşmeler yapıldı. AB dönem başkanlığı için tebrik ediyorum. Bulgaristan'ın Türkiye'nin dahil olduğu Balkanlar bölgesini, AB gündemine taşıma gayretlerini de tebrik ediyorum" dedi. 

'İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEYİ İSTİYORUZ'

Bulgaristan- Türkiye ilişkilerini sürdürmeyi, iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda daha da ileri taşımayı hedeflediklerini kaydeden Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Ekonomi, kültür, turizm, ticaret konuları başta olmak üzere Bulgaristan ile ilişkilerimiz günden güne gelişiyor. İlişkileri kazan- kazan temeline göre inşa etmiş durumdayız. Özellikle trans Avrupa ulaşım koridorunun Türkiye tarafından hızlı tren projesine 2 ay içerisinde başlıyoruz. Avrupa, Balkanlar, Anadolu topraklarında gidecek tarihi ipek yolu yeniden canlanmış olacak. Bu bağlantı Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşım koridorlarının tamamlanmasını temin edecektir. Ticaret hacmimiz bu yıl içinde artmaya devam ediyor. Yüzde 23'lük artış sağladık. İkili ticaretimizi uyum içerisinde 7 milyar doların üzerine, yakın vadede de 10 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Olumsuzlukları ortadan kaldırmak için de gayretlerimiz devam ediyor. Enerji, Bulgaristan ile ikili ilişkilerimizin gelişmesi için çok önemli bir alan. Bu anlamda Bulgaristan stratejik ortağımız olarak görüyoruz. Bugün açılacak olan TANAP'ın, Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya devam etmesi de de prensip olarak benimsediğimiz bir durumdur. Yılda 10 milyar metreküp Azeri gazını Avrupa pazarlarına taşımış olacağız. Bulgaristan ile kara ulaşımı, demir yolu bağlantısıyla birlikte transit ulaşım koridorlarını daha da geliştirmiş olacağız."

BORİSOV: TÜRKİYE, RUSYA İLE BİRLİKTE BALKANLAR'DA ETKİSİ OLAN BİR ÜLKE 

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ise TANAP projesiyle ilgili şunları söyledi: 

"TANAP uzun yıllardır Bulgaristan'da konuşulan projelerdendi; fakat işte tam da bu yüzden TANAP ve TAP projelerinin gerçekleşiyor olması önemli. Ben katılamayacağım; ancak bizim ekonomi bakanımız burada kalacaklar, TANAP açılışına katılacaklar. Bulgaristan'da siyasetçiler, Azerbaycan gazından uzun yıllardır bahsediyorlardı. Belki bu görüşmeleri hep yaptılar; fakat fiziksel olarak böyle bir güzergah olmadı. Ben ekibimle bunu gerçekleştirdim. Ülkenizle birlikte bunu sağladık. Erdoğan'a da en iyi dileklerimi sunmak isterim. Şunun altını çizmek istiyorum. Bizler plan ve projelerimizde ilerideyiz. Bu gazın nasıl Bulgaristan sınırında ticaretinin yapılacağı görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Türkiye, AB üyesi değil. Bulgaristan'ın AB üyesi olması nedeniyle AB düşüncelerine uyması gerekiyor. Doğru formülü yapmak için AB ile yakından çalışıyoruz. Bu arada akut bir söylemi yapmak istiyorum. Türkiye'nin bizlere yaptığı taahhütleri yerine getirdiğini görüyoruz. Şu ana kadar yasadışı geçişler, Bulgar topraklarına geçişlerle ilgili taahhütlerini yerine getirdi. AB'deki mevkidaşlarımıza bunun hep altını çiziyoruz. Rusya ile birlikte Balkanlar'da etkisi olan bir ülke Türkiye." 

'BAZI CAMİLERİN TAMİRATINI YAPIYORUZ'

Altyapı olarak ulaştırma koridoru üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Borisov, "Bu şekilde 'İpek Yolu'nu yeniden canlandırıyor olacağız. Bulgaristan olarak yasal taahhütleri yerine getiriyoruz. Sürekli AB ile görüşmelerimiz sürüyor. TANAP konusunda gerekli her şeyi yapıyoruz. Yanlış anlama olmasın, bu tür planlara karşı olanlar varsa şunu söylemek isterim. Burada Rus tarafıyla şunda mutabık kaldık. Türk akımı da Bulgaristan'a gelecek. AB ile görüşmeler sürüyor, bu ticaretin nasıl olacağı konusunda. Topraklarımızda yer alan bazı camilerin tamiratını yapıyoruz, siz nasıl kiliselerin tamiratını yaptıysanız" dedi. 

BAŞBAKAN'DAN AVUSTURYA'YA TEPKİ: BÜYÜK TALİHSİZLİK

Mevkidaşı Boyko Borisov'dan sonra tekrar söz alan Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

"İfade ettiğiniz gibi AB, maalesef göçmen politikası konusunda Türkiye ile olan anlaşmasını gereği gibi uygulamıyor ve bu konuda da Türkiye hala büyük bir fedakarlık yapmaya devam ediyor. Türkiye'nin yaptığı bu fedakarlığı bir an önce dostlarımızın görmelerini bekliyoruz. Türkiye’nin AB hedefi, üyelik hedefi devam ediyor; ama bu sadece Türkiye'nin yapacağı bir şey değil. AB'nin bu konudaki kafa karışıklığını bir an önce bitirmesi gerekiyor. Bulgaristan ile ikili ilişkilerin AB'ye örnek olmasını diliyoruz. Avusturya'nın camileri kapatmasının, din adamlarını sınırı dışı etmesinin, medeniyetler arası uyum için büyük bir tehdit olduğunu bu vesileyle iletmek isterim. Bölgemizin barışa ihtiyacı var. Radikal söylemlerle Avrupa değerleri hiçbir zaman istediğimiz noktaya gelemez. Bu yanlıştan Avusturya hükümetinin vazgeçmesini bekliyoruz. Dönem başkanlığını devralması öncesinde büyük bir talihsizlik olarak düşünüyorum."

40 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Başbakan Binali Yıldırım çeşitli açılışlar için geldiği İzmir'de, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile yaptığı görüşmenin ardından gençlerle bir araya geldi. Basına kapılı yapılan görüşmeden sonra Başbakan Binali Yıldırım, İzmir Teknoloji Üssü tanıtım toplantısına geçti. Toplantının açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptı. Faruk Özlü, "İzmir'in potansiyelini, gücünü bütünleştiren projedir. İzmir'in sahip olduğu projeyle sahip olduğu değerleri hayata geçiriyoruz. Dünyanın parmakla gösterileceği projemiz, Türk bilim dünyasına da kaldıraç görevi görecektir. Proje için tüm paydaşların görüşlerini aldık. Bir yıldır çalışmamız sürüyor. Bu kapsamda aralarında yatırımcılar, üniversiteler ile STK'larla istişarelerde bulunuldu. Üssü Urla'da 9.5 milyon metrekare arazi üzerine inşa edeceğiz. Eko sistemde küresel büyük yatırımcılar laboratuvarlar ve sosyal konutlar yapacak. Sadece ulusal değil, uluslararası bir cazibe merkezi olacak. 800 şirket faaliyet gösterecek, uzun vadede dolaylı etkileriyle 40 binden fazla istihdam sağlamasını planlıyoruz. 10 yılda 1,4 milyar TL yatırım gerçekleştireceğiz" dedi.

'BİLİŞİM ve AR-GE FAALİYETLERİ İÇİN İZMİR BULUNMAZ BİR ŞEHİR'

Başbakan Binali Yıldırım ise İzmir Teknoloji Üssü projesinin aslında kendilerinin 2011 seçimleri öncesinde açıkladıkları 35 İzmir proje içerisinde yer aldığını söyledi. Başbakan Yıldırım, "O gün Urla'ya ziyaretimiz öncesinde orada başlayan Teknopark İzmir'i görünce, oradaki muazzam potansiyeli görünce, oranın teknoloji üssü olmasına karar verdik ve bunu İzmirlilere söz olarak ifade ettik. Geçen süre içerisinde Teknopark İzmir, yaptığımız teşviklerle gelişti. 150 firmaya çıktı. Bin çalışanı var. İzmir Teknoloji Üssü'nün altyapısı hazır hale geldi. Bu sefer yaptığımız İzmir Teknoloji Üssü şirketini kuruyoruz. Büyük tarihi bir adım atıyoruz. Yeni de müstesna bir yer. Bilişim için, Ar-Ge faaliyetleri için İzmir bulunmaz bir şehir. Sakin iklimi, insanı gayet güzel. Bu projenin hayata geçmesi için bugün adım atılıyor olmasını büyük mutlulukla ifade etmek isterim" dedi.

'10 YILLIK ZAMANDA 800 ŞİRKET FAALİYET GÖSTERECEK'

Projeyi başarılı kılacak olan en önemli performansı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün göstereceğini de vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Projenin geleceği için en önemli avantaj. Ümit vaat eden bir durum. Bu avantajı da katma değere, ülkemizin gelecek hedeflerine en güzel şekilde dönüştürmüş olacağız. Yerli ve küresel yatırımcılar şirket kurabilecek, Ar-Ge ve yenilikçilik desteklerinden yararlanabilecekler. 10 yıllık bir zaman dilimi içerisinde toplam 800 şirkete çıkmasını hedefliyoruz. Uzun vadede doğrudan ve dolaylı katkılarıyla birlikte 40 bin civarında beyne akıl teri üreten iş, aş imkanı sağlayacağız. Bu İzmir için çok önemli bir şey. Türkiye için çok önemli 40 bin beyin. Türkiye için, dünya için yenilikçi ürünler üretecek. Bunun ekonomimize katkısı 10 yıl içinde 15 milyar dolar civarında milli gelirimize katkı sağlanacak. Bu projeyi İzmir'in gelecek yılları için lokomotif bir proje olarak görüyorum. Yüksek teknoloji gerektiren işler, durup dururken ortaya çıkmıyor. Bu alanlar Türkiye'nin son 16 yılda gelişim vizyonunun bir sonucudur" diye konuştu.

'15 YILDA TAM ZAMANLI AR-GE ÇALIŞANINI 29 BİNDEN 137 BİNE ÇIKARDIK'

Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bunları neden yapıyoruz? Sebep çok açık, Türkiye genç bir nüfusa sahip. Türkiye kalkınması çok dinamik bir şekilde devam eden bir ülke, dolayısıyla Türkiye'nin gelişen, değişen dünyada hak ettiği yeri alması lazım. Güçlü olması lazım. Ekonomisiyle, savunmasıyla, yenilikçe teknolojilerdeki başarısıyla. Çok büyük sermayeye ihtiyacımızı yok. O kadar zengin ülke değiliz ama en büyük zenginliğimiz, insanımız. Bunun sayesinde gelişmiş ülkeler arasındaki farkı önümüzdeki 10- 15 sene içerisinde kapatabiliriz. Bilgi dünyada en büyük güç haline geldi. Tanklar, toplar, füzeler güçlü olmak için yeterli değil. Bilgiyi satabiliyorsanız o zaman güçlüsünüz, teknoloji üssünün amaçlarından bir tanesi de bu. 15 yıl içinde tam zamanlı Ar-Ge çalışanını 29 binden 137 bine çıkardık. 6 bin olan özel sektörün çalışan sayısını 72 bine çıkardık. Eskiden 'Ar-Ge' deyince devlet akla gelirdi. Devletin araştırma geliştirme yaparak yol alması akılcı değil, bunun için özel sektöre geçişi yapalım ve kaynakları oraya aktaralım. Rakamlar bunun ne kadar önemli bir karar olduğunu gösteriyor" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından sonra İzmir Teknoloji Üssü kurulum imzaları atıldı. Başbakan Binali Yıldırım, daha sonra kentten ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER