Bakan Bekir Pakdemirli'den yangın eleştirilerine flaş yanıt

İzmir'deki yangında THK uçaklarının müdahale için kullanılmayışına ilişkin eleştirilerin hedefi olan Bakan Pakdemirli, eleştirilere çok konuşulacak bir yanıt verdi.

Bakan Bekir Pakdemirli'den yangın eleştirilerine flaş yanıt

Cansu Temir Aksu / Ben TV

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'de dev bir alanın küle dönüşmesine neden olan dev yangında Türk Hava Kurumu'nun uçaklarının müdahale için kullanılmamış olmasına yönelik yaptığı açıklamalar karşısında eleştiriler almıştı.

İzmir Ticaret Borsası'nın ilk ürün törenine katılan Pakdemirli, kendisine gelen eleştiriler karşısında çarpıcı ifadeler kullandı. Pakdemirli kendisine tepki verenleri, PKK'ya tepki vermemekle suçladı.

Pakdemirli, "İzmir’de büyük bir orman yangını ile karşı karşıya kaldık. Ben de sahada mücadele ettim. Yanan her ağaç değerli ve bu bilinçle teşkilatımız çalışıyor. Orman yangınları da ne yazık ki dünyanın bir gerçeği. Son 140 yılın en sıcak Temmuz ayını yaşıyoruz. İklim çok hızlı değişiyor. Yeşillin doğanın korunması için bundan sonra çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Türkiye’de durum nasıl? Müdahale yeterli mi? Bunu en güzel cevaplayacak şey istatistikler. İlk müdahale ve ekiplerin ulaşımı çok önemli. Teşkilatımızın gayretli çalışmaları ile 10 dk hedefine ulaşmak istiyoruz. Türkiye yangınla mücadelede dünya lideri bir ülke. Bu bizi gevşetmemesi gereken bir netice. Akla gelen diğer sorunlardan bir tanesi; kaynak yeterli mi? Bu konuda sıkıntımız yok. Çok yakın zamanda yaptığımız kabine toplantımızda da Cumhurbaşkanımız şunu dedi; bu işin şakası yok. Eskiyen aletleriniz varsa yenisi alın. 36 tane hava aracımız var. Yenilikleri takip etmemiz gerekiyor. Filomuza yeni uçak katılımı konusunda çalışmalarımız çok önceden başladık. Geçen haftamız Cumhurbaşkanımız fuarda Rusya’da yangın uçaklarını gördü, bende görmeye gideceğim. EFIS diyor ki; Türkiye yangınlarla mücadelede Yunanistan 10 kat İspanyadan 8 kat, Portekiz’den 100 kat daha başarılı diyor.  Türkiye’de yanan orman alanı 10 binde 4. Orman sadece yangınla mücadele etmek deil, orman alanını arttırmamız lazım. Yüzde 10,7 arttırmış Türkiye orman alanını. 2023’te de çok hırslı bir hedefimiz var. Dünyadaki her yaşayan insan için bir tan fidan dikilmesi. 7 milyara ulaşmamız lazım. Orman teşkilatımız 1 milyondan fazla fidan diken bir teşkilat. 7 milyara varmamız çok zor bunu beraber yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

“PKK’YI LANETLEMELERİNİ BEKLİYORDUK ANCAK OLMADI”

Yaşanan orman yangınlarının PKK’nın bir kolu tarafından üstlenmesine de dikkat çeken Pakdemirli, kendilerini eleştirilenlerin, PKK’ya karşı bir tavırda bulunmadığını söyleyerek, “Orman yangınları ile ilgili PKK tarafından bir üstlenme oldu. Ağacı ve orman yangınlarını konuşurken de ne yazık ki ağır eleştiriliyoruz. Marifet de biraz iltifata tabi. Ormana yetersiz müdahale oldu eleştirisi gösterilirken yangını üstlenen PKK’yı lanetlemelerini bekliyorduk ancak olmadı.  Tabii biz eleştiriye açığız ve daha iyi olmak için çaba sarf ediyoruz. Ağaç üzerinden de siyaset olmaz diyorum. Ormanın mutlaka birleştirici güç olması lazım. Orman tüm milletin. Ancak bizim kırmızı noktamız var; teşkilatımızı haksız yere yıpratmayın. Yangın bir savaştır. Yangının ortasına kendisini yangına atan, zaman zaman darp alan orman personelimize haksızlık edilmemesi gerekiyor.” dedi.

“İZMİR GERÇEKTEN YEŞİL FAKİRİ”

 Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e de ağaç konusundaki hassasiyeti için teşekkür eden Pakdemirli; “Kendisine destek vermeye hazırız. 9 Eylül’de bir konser düzenlenecekmiş. Burada da PKK’yı lanetlerler diye bekliyorum işin açıkçası. Tabii konu İzmir olunca, siyaset yapmayacağız dedik ama benim gidecek bir ilim yok. İşler bitince yine İzmir’e geleceğim. İzmir gerçekten yeşil fakiri. Ağaçlandırma konusunda her zaman yanında oluruz. Kişi başına 5 metrekare, ama Ankara’da 18 metrekare yeşil alan düşüyor. Bize yer gösterilirse bizde bu konuda destek oluruz belediyemize. Yanan orman alanları bir yıl içinde ağaçlandırılmakta. Anayasa’da da diyor, imara yanan alanlar konu edilemez. Örneği varsa, söyleyin ve gereğini yapalı. Ormanlarımız anayasa ile korunuyor.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2019, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER