Bahçeli: Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmayacağım

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmayacağım, hükümette yer almayacağım, bunları yaparsak söylediklerimizi yalamış oluruz" dedi

Bahçeli: Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmayacağım

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki akşam gazetecilerle akşam yemeğinde buluştu ve soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la erken seçim konusunda "danışıklı dövüş" yapmadıklarını "biz o karakterde parti değiliz" diyerek reddeden Bahçeli, "Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmayacağım, hükümette yer almayacağım, bunları yaparsak söylediklerimizi yalamış oluruz." diye konuştu.

İşte Bahçeli'nin soruları verdiği yanıtlar:

RUHEN SEÇİME HAZIR HALE GELMİŞTİ

MHP de seçim çalışmaları nasıl gidiyor. Bugün aday adayları başvurularını yerinde gördünüz. Neler oluyor MHP'de?

 Türkiye'de bir Anayasa değişikliği ile başlayan, halk oylamasıyla devam eden ve bir yönetim sistemi değişikliğini öngören sürecin içerisinde MHP, çok yönlü bir faaliyet ortaya koymuştur. Bu faaliyetin içerisinde önümüzdeki üç önemli seçimin yanında her an bir erken seçim olabileceği düşüncesiyle hareket etmiştir. Fakat bu hareketi düzenlerken, kendisinin yaşadığı önemli sıkıntılar da olmuştur. Bunu en son Başkanlık divanı üyesi, milletvekili, MYK üyesi ve il başkanlarımızla beraber düzenlediğimiz Kızılcahamam'daki ortak toplantıda da ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Söylemek istediğim şey şu; bir tarafta uluslararası gelişmeler, bir tarafta yurtiçinde sosyal, ekonomik ve buna paralel olarak da terör faaliyetlerinin olduğu bir dönem.. Ama aynı zamanda MHP ile aşırı derecede uğraşan odaklar…MHP olarak bütün bunların altından nasıl kalkacağımızı düşünerek, bazı faaliyetler öngörmek suretiyle çalışmalar sürdürüldü. Yani MHP'de görülmeyen, fark edilmeyen bir dinamizm kendi kendine oluşmuştur. Biran şöyle düşünün: 793 gün, içerden ve dışarıdan MHP'yi itibarsızlaştırmak, MHP'yi bölmek, MHP üzerinden fitne fesat yaymak suretiyle ne gibi olayların yaşandığına herkes şahit olmuştur. Korsan toplantılar, korsan kurultaylar, tarlalarla buluşmalar, tellere çıkmalar… vesaire vesaire…Bu durum karşısında MHP varlığını sürdürmek, hedefe erişmek açısından sürekli kendi iç dinamikleriyle proje üreten, faaliyetlerini yönlendiren, kongrelerini yapan ve 18 Mart'ta da büyük kurultayını gerçekleştiren bir siyasi parti olarak herhangi bir seçime ruhen hazır hale gelmiştir. Şimdi ise erken seçim sürecinde MHP teşkilatlarını tamamlamış, seçime hazır hale gelmiş seçimi gerektirecek ön çalışmalara, propaganda araçları, seçim beyannamesi de dahil olmak üzere hazırlıklarını yapmış vaziyettedir.

"21 MAYIS'TA ADAYLARIMIZI TAKTİM EDECEĞİZ"

Adaylarınızı ne zaman açıklayacaksınız, takvim nasıl işleyecek?

Beklenen şey seçim ne zaman olacaktı; bu bir. Bu süreçte karşımızda üç siyasi olaydan biri olarak mahalli idareler seçimi arkasından milletvekilliği seçimi ve eş zamanlı cumhurbaşkanlığı seçimi bulunuyordu. Bu siyasi olaylarla ilgili hazırlıkları yaparken gelişmeler erken seçime bizi götürmüştür. 24 Haziran'da erken seçim olacak. Bu seçimle ilgili olarak da -öneren partilerden birisi olmamız sebebiyle- bir ön hazırlığımızın olması lazım. O hazırlıklar yeterli sayılamayabilir. Ama buna rağmen seçime girmeye cesaret verecek bir çalışma ortamıdır. Bu sebeple bugün herkesten evvel adaylarımızı tespit etmek için müracaatları başlattık. Ve 3 Mayıs akşamı saat 17 ye kadar müracaatları alacağız. Sonra seçim takvimindeki sürece paralel bir şekilde hazırlıklarımızı sürdürmek suretiyle Allah nasip ederse 21 Mayıs'tamilletvekili adaylarımızı topluma taktim edeceğiz. Tabii önümüzde Ramazan ayı ve Ramazan bayramı var. Ramazan ayını iyi değerlendirmek lazım. Böyle bir ortam içinde mitingler, kapalı salon toplantıları ne kadar yapılır?İftar yemeklerine ne kadar katılınır ? Siyaset hangi esaslar dahilinde halkımızla paylaşılır, bu konuda da arkadaşlarımız çalışıyorlar.

İLK SLOGAN? CUMHUR İTTİFAKI, MİLLETİN AKLI

Daha önce de söylediğimiz gibi- seçimin güncelleriyle ilgili sloganları arkadaşlarımız hazırlayacak. Ama partimizin önünde bir 300 küsur metrekarelik bir alanımız var. Orada "Cumhur ittifakı millet aklı" yazıyor. Bununla başladık. Cumhur ittifakı onun bunun değil milletin aklıyla ortaya çıkmış bir yapıdır diye düşünerek bunu seçtik. Önümüzdeki günlerde sloganların bazıları da kamuoyu ile paylaşılabilir.

KOÇDEMİR'İN İSTİFASI BEKLENİYORDU

 Kadir Koçdemir'in istifası yönünde bir haber var. Size bir dilekçe ulaştı mı?

Bize ulaşan bir istifa olmadı. Ama beklenilen, tahmin edilen bir durum. Milletvekili olmakla birlikte uzun zamandır MHP ile ilgisini soğutmuş, askıya almış bir arkadaşımızdı. Bugünlerde bir başka partiye mi gitti acaba? İYİ Partiye gitmiş. Oraya gittiyse MHP'de milletvekili olma şansını kaybetmiş, orada mı arıyor acaba diye aklıma geliyor.

"BOYNU BÜKÜKLER OYUNUNA SON VERSİN"

 CHP'nin ve diğer partilerin aday arayışı sürüyor. Henüz bir netlik yok. Bu bir plan mıdır? Veya muhalefette bir şaşkınlık hali mi vardır? Bir de Kılıçdaroğlu sizce aday olabilecek mi?

Öncelikle bir siyasi proje iç ve dış odaklar tarafından Türkiye de uzun zamandır uygulanmaktadır. Biran düşünelim- bunu bir siyasi parti mensubu olarak değil, bu ülkenin bir evladı olarak ifade etmek istiyorum. Bir seçime girebilme imkanına dayalı kongre sürecini tamamlamış olan bir partinin bir iki gün içinde bir başka partiden 15 milletvekili alması hali çok yönlü düşünülecek, arkası önü iyi araştırılabilecek bir uygulamadır. Yani seçime girmeyle alakalı herhangi bir kaygınızın olmadığını bilmenize rağmen, 15 milletvekilini gönderen ve 15 milletvekilini kabul edenlerin, hangi gerekçe ile bu eylemi gerçekleştirdiklerini düşündüğünüzde bir proje olduğu anlaşılıyor. Ama arkası nedir önü nedir onu ancak proje kurgulayanlar bilir. Biz de zaman içerisinde öğrenebiliriz. Çünkü her zaman ifade ettim, tekrar ediyorum: "Türkiye de mutlaka 15 Temmuz da erken seçim olması lazımdır"diyorsunuz. Partileşme sürecine giriyorsunuz, kurucular kurulunun olağan kongresini yapıyorsunuz, Türkiye genelinde teşkilatlanmalara gayret gösteriyorsunuz. Ve arkasından "Ben cumhurbaşkanı olacağım" diyorsunuz ve 15 Temmuz için erken seçim talebinde bulunuyorsunuz. 15 Temmuz'da erkenseçim talebinde bulunmak, erken seçime hazır hale gelmek anlamı taşır. Demek ki hazırlık yok ortada. O zaman bunu niye tekrar edip duruyorsunuz sorusuyla insan karşı karşıya kalır. Şimdi teşkilatlanmalar YSK tarafından kabul edilmiş, ilave partiler olmuş ; HÜDA PAR. O da on birinci parti olarak seçime giriyor. Bu durumda seçime girme yeterliliği YSK tarafından kabullenilmiş bir siyasi partinin, kendisini ve Türkiye yi siyasi etik yönüyle zedeleyecek bir davranışta bulunmaması gerekir. Kalkıp "Demokrasi için teşekkür ediyorum" diyeceği yerde, "Biz sorunumuzu çözdük, seçime giriyoruz. Nazik davranışınızdan, bizi kurtaracak yaklaşımınızdan dolayı CHP ye demokrasi adına teşekkür ediyorum" diyerek 15 CHP'li milletvekilini geldiği yere gönderip, boynu bükükler oyununa son vermek lazım.

"DANIŞIKLI DÖVÜŞ YAPACAK KARAKTERDE DEĞİLİZ"

Erken seçim kararı alındı ama çeşitli söylentiler ortaya çıktı. Danışıklı dövüş denildi.. Cumhurbaşkanı ile görüştünüz öne sürüldü. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bahçeli: Bunun değerlendirilecek bir boyutu yok. Bunu söyleyenler bizi tanımıyor. Eğer gerçekten tanıyorlarsa iftira ediyorlar. Biz kimseyle pazarlık içinde olamayız, danışıklı dövüş hareketi yapacak karakterde biri değiliz. İnandıklarımızı söyler, ona göre de hareket ederiz. Bazı televizyonlarda konuşuyorlar, siyasilerden de söyleyenler var. Ama gelecekte tarih gerçeği yazdığı zaman, acaba utanma erdemini ortaya koyabilecekler mi? Ondan da şüphem var.

YERELDE İTTİFAK OLUR MU?

Cumhurbaşkanı yerel seçimlere ilişkin bir açıklama yaptı. Fiili ittifak olarak gönül ittifak olabilir demişti. Bu cumhur ittifakından sonra yerel seçimlerde AK Parti ile bir çalışma yürütülebilir mi?

Seçimlerden sonra 7 ay var. Ne gibi siyasi olaylar olur onu bilemiyoruz. Ama cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekilliği seçimi tamamlandıktan sonra mahalli idareler seçimi kendi özel yapısı içinde, geleneksel değerler içerisinde sürdürülen bir faaliyettir. Belki de o aşamaya gelmemiş olabilir. Cumhurbaşkanının bugün söylemiş olduğu söz, kendisi cumhurbaşkanlığı seçim sistemini kurduktan sonra da aynı olursa o zaman Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin başı olarak böyle düşünüyor demektir. Onu da herhalde diğer siyasi kurumlar, belediyeler dikkate almak durumunda kalırlar.

"BAŞKAN YARDIMISI OLURSAK SÖYLEDİKLERİMİZİ YALAMIŞ OLURUZ"

Geçmişte seçimden sonra hükümetin içinde yer almayacağını söylediniz. Sizi başkan yardımcısı olarak görmek veya kabinede partinizin girmesi söz konusu olacak mı?

Eğer böyle bir niyette olursak, bu niyet doğrultusunda da seçim sonrası bir uygulamada bulunursak o zaman söylediklerimizin hepsini yalamış oluruz. Milliyetçi Hareket böyle bir duruma düşemez. Böyle bir arzumuz da,pazarlığımız da yok, niyetimiz de yok. Demek ki arzu olmazsa niyet olmazsa pazarlama da yoksa o zaman biz parti olarak yolumuza devam edeceğiz demektir.

HER PARTİNİN AYRI ADAY ÇIKARMASI İTTİFAKI OLUMSUZ ETKİLER Mİ?

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda tablo artık her parti kendi adayını çıkaracağı yönünde ilerliyor. Bu Cumhur ittifakını nasıl etkiler? Olumlu mu, olumsuz mu?

Cumhur ittifakının kuruluş aşamasından bugüne kadar ki geçen sürede anlaşılmayan yönler de anlaşılır hale gelmiş, insanlarımız da cumhur ittifakının doğru bir ittifak olduğunu yasal ve meşru bir ittifak olduğunu kabullenmiştir. Bu nedenle partilerin değişik aday çıkarması onların hakkıdır. Taraftarlarından alacağı oy bellidir. Ama bu oy bazı televizyonlarda kamuoyu araştırmacılarının iddia ettiği gibi MHP den yüzde 6, AK Parti'den alıp bir başka yere gidecek halde değildir. Yani televizyonlarda bu tür değerlendirmeleri yapanlara bakmak lazım. Yarın seçim sonrasında bunları gösterip "Görüyorsunuz" demek lazım. Başka programa gerek yok! Her konuşmayı bant halinde vereceksin ne söylediler ne oldu... Bundan sonra televizyonlarda konuşacaklar mı, biraz da evde dinlenecekler mi diye sormak lazım. Ben kamuoyu araştırmasını tartışan basın mensuplarını -çok ağırlarına gitmesin ama- inandırıcı bulmadığım için o bölüm gelince diğer haberlere bakıyorum. Orada da bir şey yoksa bir dizi filme geçiyorum.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER