Aytun Çıray: İYİ Parti'yi operasyonla bölmeye çalışıyorlar!

İYİ Parti’nin 2. Kongresi’nde liste dışı kalan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, partiye operasyon yapıldığını öne sürdü.

Aytun Çıray: İYİ Parti'yi operasyonla bölmeye çalışıyorlar!

İYİ Parti’nin 2. Kongresi’nde liste dışı kalan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, partiye operasyon yapıldığını öne sürerek, “Bu olay kişisel bir olay değil. Şahsımızla partiye bir darbe vurulmak istendi. Ve bir genel başkanın tavsiye ettiği listeyi çizdiler. Bu esasen bizden çok partiye ve genel başkana karşı konulmuş bir tavırdır” dedi.

Çıray, hafta sonu yapılan İyi Parti kongresi ile ilgili Aydınlık’a açıklamalarda bulundu. Çıray'a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

'İYİ PARTİ SABOTE EDİLİYOR'
İyi Parti 2. Kurultayında GİK seçimlerinde ne oldu?

Gerçekten bilmiyorum. Herhalde partiyi sabote ediyorlar, kimlerse…. Partiyi bölmeye çalışıyorlar. Tabi biz bu partinin kurucularıyız, asli sahipleriyiz. Bizim görevimiz bu partiye, onun genel başkanına yapılacak her türlü sabotajı, provokasyonu önlemektir. Onun için elimizden geleni yapacağız.

PARTİNİN ÖNÜ KESİLİYOR
İlk açıklamalarınızda “Merkez siyasetçilerin tasfiyesi hedefleniyor” gibi bir cümleniz vardı. Partinin ülkücü kanadının öyle bir niyeti mi var? Sizi istemiyorlar mı?

Esas hedef onu da aşan bir hedef. O yolla bir tartışma başlatarak İyi Parti’nin önünü kesiyorlar. Bu olay kişisel bir olay değil. Şahsımızla partiye bir darbe vurulmak istendi. Ve bir genel başkanın tavsiye ettiği listeyi çizdiler. Bu esasen bizden çok partiye ve genel başkana karşı konulmuş bir tavırdır.

Bu konu ile ilgili Genel Başkanla da görüştünüz mü?

Görüştüm, evet.

Bu görüşmede buna benzer tespitler mi yaptınız?

Sayın Akşener ile konuştuklarımız hakkında bir söylemek istemiyorum.

Akşener bu işten rahatsız mı, üzgün müydü?

O benim hem şu anda hem genel başkanım hem de 1994’ten beri arkadaşım. Dolayısıyla böyle bir şeye üzülmemesi düşünülemez. Böyle bir ifadesi olmadı bana ama ben tahminimi söylüyorum.

AKŞENER’İN GÜVENİRLİĞİNE HALEL GETİRİLDİ
Kongrede dağıtılan anahtar listede oy verilmeyecekler ile oy verilecek isimler karşılaştırıldığında ‘Oy verilecekler’ listesindeki isimlerinin hepsinin GİK’e girdiği görülüyor.

Bir operasyon olduğu çok kesin. İki aşamalı bir operasyon bu. Bence Kovid sürecinden istifade ile delegeler dizayn edilmiş… Yani, tabanın görüşlerinden ziyade dizayn edenleri dinleyebilecek bir delege oluşturulmuş. İkinci aşamada bu operasyon yapıldı. Bu operasyonun hedefi bence Aytun Çıray ve diğer arkadaşlarımızdan ziyade, partiyi bölmeye çalışmak ve genel başkanın listesini çok sayıda kişiyle bozarak onun güvenilirliğine ve otoritesine halel getirmek… Bizim görevimiz şimdi bu yanlış gidişi durdurmak. Partiyi böldürmemek ve korumak. Ve partiyi kuruluştaki kurucu değerimiz olan demokrat bir parti haline dönüştürmek. Türkiye ne çektiyse eski partilerin ayak oyunlarından çekti. Zaten ayak oyunlarının çok olduğu partiler uzun süre ayakta kalamıyorlar. Çoğu silindi gitti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Hadi Gök
Hüseyin Hadi Gök - 1 ay Önce

Sn. Vekilim, delege insan, bu partinin üyesi, gökten gelmedi, cihaz yada bir proje değil dizayn edilecek. Bu sözlerinizle delegeyi rencide ediyor ve aşağılıyorsunuz. Bu tür demeçler vererek Partiyi bölme girişiminde asıl siz bulunuyorsunuz. Madem sorunları Genel Başkana ilettiniz, meseleyi niye medya önüne taşıyorsunuz? Delege Partinin gerçek sahibidir. Partiyi bölecek bir işin peşinden gitmez. Şayet seçilseydiniz, seçilemeyenler niye seçilemedi acaba diye mücadele edcek miydiniz, merak ediyorum. Kimisi diyor partiden ülkücüler dışlandı, siz de diyorsunuz merkez sağ dışlandı. Merkez sağ mı kaldı memlekette? Partinin ilkelerine sahip çıkın yeter. İhtimal vermiyorum ama, bu parti bölünürse sizin gibi davrananlar yüzünden bölünür. Yazık, çok yazık.

SIRADAKİ HABER