Aytun Çıray'dan çok konuşulacak 2. tur açıklaması

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, seçimin ikinci turuna Meral Akşener ve Muharrem İnce'den hangisinin kalması durumunda, ortaya nasıl bir oy dağılımı çıkacağını açıkladı. Çıray ayrıca Akşener'in alacağı oyu Fenerbahçe Kongresi'nde Ali Koç'un aldığı oylara benzetti.

İYİ Parti Genel Sekreteri, Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına katılarak 24 Haziran'a ilişkin son durumu değerlendirdi.

İYİ Parti'nin Türkiye'nin 16 yıllık öğrenilmiş çaresizliğine bir ilaç olduğunu söyleyen Çıray, seçim sürecinde ana akım medyada yer alamamaktan yakındı.

"İKİNCİ TURA İNCE KALIRSA KAYBEDER, AKŞENER KALIRSA KAZANIR"

İkinci tura ilişkin çarpıcı bir değerlendirmede bulunan Çıray, "Öncelikle şunu net olarak ortaya koymak gerekirse Sayın Akşener olmasaydı, Türkiye 2. turu konuşamayacaktı. Prensip olarak 2. tura kim kalırsa onu destekleyeceğimizi zaten beyan ettik. Yalnız seçmenden istediğimiz bir şey var. Seçimin 2. turunda kimin kazanabileceğine inanıyorlarsa ona oy versinler. Sosyolojik olarak Türkiye'nin sağının oy oranı yüzde 65, solunun oy oranıysa yüzde 35'tir. Hem Genel Başkanımız Sayın Akşener, hem de Sayın Muharrem İnce'nin görevi kazanmaları durumunda gayet iyi hizmet edeceklerine inancım tam. Ancak oy dengelerine baktığımızda ikinci tura Muharrem İnce kalırsa, seçimi yüzde 57'ye yüzde 43 gibi bir oranla kaybediyor. Eğer vatandaşlarımız ikinci tura Sayın Akşener'i taşırsa, Akşener yüzde 54'e 46'lık bir oy oranıyla seçimi kazanıyor. Sayın Akşener'in 2. tura kalacağına inancım tam. Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ve Doğu'da AK Parti'den muazzam bir oy geçişi var. Yalnız AK Parti Meral Hanım'ın oylarını sahillerde bölme stratejisi uyguladı. Bu noktada seçmenin bilinçi oy vereceğine inancım tamdır. Yazık ki bir ikili kutuplaşmanın girdabında kalanlar tuzağa düşmüş olacak." dedi.

"PARTİMİZE YÖNELİK AMBARGO VAR"

7 ayda İYİ Parti'nin çok ciddi mesafe aldığını belirten Çıray, "Bugün ana akım medyada partimize yönelik bir ambargo var. İYİ Parti'nin genel sekreteri olarak partimizin görüşlerini anlatmak adına medyada yer bulmakta zorlanıyorum. İşte bu nedenle zaten TRT'yi kültür ve eğitim yayınları haricinde satacağımızı söyledik." dedi.

ALİ KOÇ ÖRNEĞİ

Akşener'in 24 Haziran'da alacağı oylara ilişkin, spordan da örnek veren Çıray, Fenerbahçe'nin geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği kongresini örnek gösterdi. Çıray, "Türkiye değişim istiyor. Bunun işareti Fenerbahçe Kongresi ile birlikte verildi. Benzeri bir sürprizi Türkiye yaşayacak. Meral Akşener'in ne kadar oy alacağını tartışanlar, Ali Koç'un altığı neticeyi görecekler. Hizmet yapan Aziz Yıldırım'a teşekkür edeceğiz ve artık değişim zamanının geldiğini fark edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"ANAYASA'YI HIZLA DEĞİŞTİRECEĞİZ"

Olağanüstü bir konjonktür olmasaydı CHP'den ayrılmasına gerek olmayacağını söyleyen Çıray, "Ben CHP'den şikayetim olduğu için ayrılmadım. Gayet iyi bir konumdaydım. İYİ Parti'ye omuz vermemin sebebi siyasetteki boşluktu. Hızla Anayasa'yı değiştirip yeniden seçime gideceğiz." dedi.

İttifaka ilişkin konuşan Çıray, "Altını çizerek söylüyorum ki Millet İttifakı 24 Haziran'da parlamentoda üstünlüğünü ilan edecektir. Sayın İnce'nin ve CHP'nin iradesi dışında Sn. Erdoğan, taktiksel bir şekilde kendi medyasının tümünü İnce'ye açarak, İnce'yi rakibi yapmak için elinden geleni yaptı. Millet İttifakına elbette zarar vermek gibi bir niyetim yok. Sayın İnce 2. tura kalırsa kendisi için kapı kapı dolaşacağız ama en başta medya ambargosundan şikayet edenler Meral Hanım'ın maruz kaldığı ambargo karşısında sustu. Seçim yardımları yapılıyor. Adaletsiz bir sistem var. Neden Erdoğan, İnce ve Demirtaş'ın yararlandığı seçim yardımlarından Akşener, Karamollaoğlu ve Perinçek yararlanamıyor?" dedi.

"SEÇMEN BU 3 SORUYU SORSUN"

Sandığa giden seçmenin 3 soruyu kendi kendisine sormasını isteyen Çıray, "Seçmen şunu sormalı; 1) Erdoğan kime karşı ambargo uyguluyor? 2) Kimden korkuyor? 3) Kimi karşısında rakip olarak görmek istemiyor? Bugün Türkiye bir baskın seçime götürülüyorsa İYİ Parti'nin önlenemez yükselişinden duyulan korkudandır. " ifadelerini kullandı.

"MHP'YE VERİLEN HER OY..."

Cilasun'un MHP Lideri Bahçeli'nin İYİ Parti'ye yönelik sözlerini hatırlatması üzerine Çıray, "Sayın Bahçeli bu seçimin muhatabı değildir. Aday değildir, adayı yoktur. Bir parti, 5 yıl boyunca kendi iradesini başka bir partinin ipoteğine verebilir mi? MHP'ye verilen her oy Adalet ve Kalkınma Partisi'ne gitmiş olur." dedi.

İzmir'e yönelik de açıklamalarda bulunan Çıray, "İzmir'de birinci parti olmayı ve en yüksek sayıda milletvekilini çıkarmayı bekliyoruz. Biz İzmir'in dokusuna ve ruhuna uygun bir aday kadrosuyla yola çıktık. Deneyimli bir siyasetçi oy oranı açıklamaz. İzmirlilerin stratejik düşüneceğine ve İYİ Parti'yi tercih edeceğine inancım tam." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER