Ankara’da iki kritik zirvede! CHP İzmir’in gözü kulağı zirvede

Milletvekili aday listelerinin gün içinde gerçekleşecek MYK ve PM toplantıları sonunda kesinleşmesi bekleniyor. Partinin en güçlü olduğu illerin başında gelen İzmir’de Ankara’daki her gelişme dikkatle takip ediliyor

Ankara’da iki kritik zirvede! CHP İzmir’in gözü kulağı zirvede

Türkiye 24 Haziran erken genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. Süreçte yoğun bir mesai harcayan siyasi partiler için kritik tarihlerden birisi ise milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edileceği 21 Mayıs…

Gün içinde Ankara kulislerinde hareketli saatler yaşanacak. İzmir’in Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) özelinde de gözü kulağı genel merkezde olacak.  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonlara cevap vermeyerek eve kapandığı ve listeler üzerinde çalıştığı kulislere yansımıştı. 5’li komisyonun görüşünü alan Kılıçdaroğlu’nun yeni dönem için oluşturulacak 600 kişilik listeyi titizlikle hazırlayacağı belirtildi.

İKİ KRİTİK ZİRVE
Gün içinde 15:00’te önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK) daha sonra saat 19:00’da Parti Meclisi (PM) toplantıları gerçekleşecek. İki zirvenin sonrasında listelerin şekilleneceği ifade edildi.

VEKİLLERİN YARISI DEĞİŞEBİLİR
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 130 milletvekiliyle temsil edilen CHP’nin yeni dönemde mevcut sayının yarısında değişikliğe gidileceği belirtildi.

İZMİR’İN İKİ BAŞKANI ÖRGÜTÜN HASSASİYETLERİNİ İLETİYOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir İl Başkanı Deniz Yücel süreçte çeşitli temaslarda bulunmak için Ankara’ya gitmişti. Örgütün hassasiyetlerini ileten başkanlar, ‘isim üzerinde konuşmadık, taslak çizdik’ minvalinde açıklamalarda bulunmuştu. Geçtiğimiz hafta sonu akşam saatlerinde genel merkeze giden iki başkanın listelerin oluşturulma aşamasında fikir ve önerileri tekrar sunacağı vurgulandı. İthal adaylar konusunda İzmir’in net bir tavır içinde olduğu Ankara’ya bildirilirken iki başkanın genel merkeze isimler verdiği öğrenildi. Fakat hem genel merkez kanadında hem yerelde isimler sır gibi saklanırken bölgesel hassasiyet, kadınlara seçilecek sıralardan yer verilmesi ve kenti tanıma gibi kriterlerin önemli noktalar olduğu iletildi.

İNCE HAMLESİ
Ayrıca Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin de Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştüğü belirtildi. İnce’nin hamlesinin İzmir’i çok etkilemeyeceği konuşulsa da kamuoyunda tanınan bir ismin kentteki listeye kaydırılmasının küçük bir ihtimal de olsa var olabileceği aktarıldı.

MEVCUT MYK VE PM LİSTESİNDEN KAÇ KİŞİ ELENECEK?
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun mevcut MYK ve PM listelerinden bazı kişileri milletvekili listesinin dışında bırakması da bekleniyor.

15’LER KESİN LİSTEDE
16 günlük kısa bir süre için İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekilinin firesiz bir şekilde listelerde yer alması bekleniyor. Bu durumda İzmir’den Tacettin Bayır’ın listenin üst sıralarına yazılacak olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ege'de sonsöz

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER