"Ankara'dan İzmir'e, menfaat zinciri mi kuruldu?"

Burak Cilasun sordu, Erol Yaraş cevapladı...

"Ankara'dan İzmir'e, menfaat zinciri mi kuruldu?"

Ben Haber 79. sayıdan...

CHP, İzmir'de başkan ve meclis üyesi adaylarını belirlerken adeta kaos yaşadı. Geçmiş yıllarla karşılaştırınca nasıl görüyorsunuz?

Özellikle belediye meclis üyeleri için böyle bir şeyi hiç hatırlamıyorum. Hatta Aziz Bey'e sorduğumda, "Bizim dönemimizde kesinlikle böyle bir şey yaşanmadı. Ben, dönemin il başkanı Ali Engin, ilgili ilçenin ilçe başkanı ve belediye başkan adayı olmak üzere dörtlü toplantılarla listeleri hazırladık." dedi. 2014 yılında da böyle bir kavgayı hatırlamıyoruz. Hele bir ilçe belediye başkan adayının listesinin Ankara'da değiştirildiğine ilk kez şahit oluyoruz. Bana göre ilçe adayları yüzde yüz haklıdırlar. Sonuçta her ilçede belli dengeler vardır ve listeler ona göre hazırlanır. Bu seçimde yaşananlardan şikayetçi olman ilçe belediye başkan adayı yok gibi. Esas soru şu; meclis üyesi listeleriyle neden genel başkan yardımcıları bu kadar oynadı? Ne oldu da kendi adamlarınızı böylesine listeye yerleştirmek istediniz? Bu işin bir maaşı da yok. Bakıyorsunuz başka ilçelerden hatta başka şehirlerden insanlar farklı listelere yazılmış. O zaman neyin peşindesiniz diye soruyorum bu isimlere.

"DAHA AÇIK SORARSAM SUÇA GİRECEK!"

CHP, 31 Mart'a kadar parti içinde ve vatandaştaki kırgınlıkları telafi edebilecek mi?

Süre uzun ama küskünlükler de çok derin. Çok kolay tamir edilecek kalpler kırılmadı ve zorla dikte edilen isimler oldu. Belli sorular aydınlatılmadıkça ben tamiratın kolay kolay olacağını düşünmüyorum. Belediye başkan adaylıklarında ısrar, meclis üye listesinde ısrar... Neyin zincirini kuruyorsunuz burada? Daha da açık sormak istemiyorum çünkü suça girecek. Tepeden tabana doğru bir zincir oluşturuluyor. Bunun bir adı olsun. Hizmet mi, bilgi mi? Yoksa menfaat zinciri mi? Mesela İstanbul'dan Buca'ya meclis üyesi diye yazılan arkadaş... Bu isim bir şehir plancısı olsa, mimar ya da mühendis olsa neyse ama siz bir avukat koyuyorsunuz. İzmir'de bir avukat mı yok, yoksa Buca Belediyesi'nin çözemediği davalar mı var?

CHP'Lİ İKİ VEKİLİ KUTLUYORUM!

Tacettin Bayır ve Sevda Erdan Kılıç'ın sürece tepkilerini nasıl değerlendirmek lazım?

CHP'nin İzmir'de 14 vekili var. Ben bu iki milletvekilini en cesurca ve gerçekçi çıkışları yaptıkları için kutluyorum. Şimdi bu işlerin kentte organizatörü olarak 2 milletvekili öne çarpıyor. Kılıç ve Bayır'ı da düşünce geriye kalan 10 milletvekili ne yapıyor? Bu 10 milletvekili, yarın bir gün olumsuz bir netice alınırsa sessizlikleri nedeniyle mesuldür, vebal ortağıdır. Vicdan muhasebesini nasıl yapabilecekler? Özel olarak konuşunca hepsi şikayetçi. Açıkça neden ifade etmiyorsunuz? Çünkü koltuk beklentileri var.

AK PARTİ YANGINA KÖRÜKLE GİDERSE...”

CHP'deki sürece AK Parti'nin sessizliğini nasıl görüyorsunuz?

AK Parti sessiz kalmakla, CHP'nin umduğu saflardaki sıklaşmanın gerçekleşmemesini sağlıyor. Çünkü zaten CHP'li muhalifler gerekli tepkiyi koyuyor. AK Parti yoluna bakıyor. AK Parti akıllı bir siyasetle projeler üzerinden, İzmir'in geri kalmışlığı ve gelecekteki beklentileri üzerinden politikalar geliştirme çalışıyor. Bana göre de artı puan topluyor. Çünkü CHP'deki yangına körükle gitseler, ters tepki alabilirler.

İYİ PARTİ'NİN GÖNLÜNÜ ALMALILAR”

İzmir yerelinde Millet İttifakı'na baktığımızda CHP'nin İYİ Parti'yi küstürdüğünü görüyoruz. Sandığa yansıması olur mu?

İzmir'de ittifak temelleri atılırken bile özellikle milletvekili düzeyinde CHP'liler, İYİ Parti'yi küçümsüyor ve ittifakı kabul etmek istemiyorlardı. Hatta ihtiyaç olmadığını söyleyenler bile oldu. Bu küçümseme, İYİ Parti'nin cevap vermesi gereken bir durum. Bakın Müsavat Dervişoğlu'nun Tunç Soyer ile ilgili olumsuz sözleri tazedir. Bu nedenle CHP'lilerin, İYİ Parti'nin gönlünü alması lazım. Yoksa İYİ Partililer farklı şekilde hareket edebilir.

MHP O İLÇELERİ KAZANIRSA...

MHP, elindeki belediye sayısını yükseltebilir. Bununla birlikte ittifaksız gireceği bir seçime nazaran daha fazla belediye meclis üyesi elde etme şansına sahip olacak. İzmir'de seçimin en büyük kazananı MHP olabilir mi?

İttifak kapsamında MHP'ye verilen ilçelere baktığımızda Aliağa, Foça ve Çeşme'de kazanma ihtimali var. Buraları kazanırlarsa İzmir'deki en başarılı parti MHP olur. Çeşme gibi Foça gibi ilçeleri kazandırırlarsa büyük başarı olur. Çeşme'nin MHP'ye geçmesi demek Türkiye çapında bir olaydır. Hatta ve hatta Çeşme, Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifa etmesine neden olacak bir ilçe olur.

İlçeler ve adayları nasıl görüyorsunuz?

Tabii daha bir ay gibi uzun bir süre var ama Konak'ta Abdül Batur'un yoğun bir çalışma içinde olduğunu görüyorum. Bayraklı'da Ali Aslan asılıyor ama Serdar Sandal cevap vermeye başladı. Buca'da CHP'nin iç problemleri, AK Partili adayın şansını ve motivasyonunu arttırdı. Bornova'da İduğ'un temposu da dikkat çekici.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2019, 10:57
YORUM EKLE

banner47