"Alaçatı için için kaynıyor"

Erol Yaraş yazdı...

"Alaçatı için için kaynıyor"

Dün yaklaşık 3 saatimi “ALAÇATI FARKINDA” platformunun Çeşme Belediye Başkan adayları Mustafa Cenger ve Ekrem Oran ile yaptıkları söyleşinin görüntülerini izleyerek geçirdim.

Her iki başkan adayı da önce kendilerini tanıttılar ve daha sonra soru cevap bölümleri oldu.

Açıkça şunu yazabilirim Mustafa Cenger’i soru, cevap bölümünde daha samimi buldum. Bende ayağı yere basan bir başkan adayı izlenimi yarattı.

Şimdi gelelim ‘’Alaçatı için için kaynıyor’’ başlığına.

Görüntüleri ve söyleşileri izlerken bu şirin ilçenin tamamen iki kutba bölündüğünü gördüm. Sessiz bir Alaçatı isteyenler ki onlar toplantıyı yapanlardı. Bir de onların dışında Alaçatı’da eğlence işletmecisi olanlar. Onlar da gürültünün kaynağını oluşturan kesim.(Eğlence dünyasından bu toplantılarda temsilci yoktu)

Önce şunu belirtmeliyim. Alaçatı’da eğlence ve dinlence mutlaka dengelenmelidir. Bir gruba yüzde yüz evet veya hayır diyemezsiniz.

Bunu yazarken aklıma geçen yıl CHP’li Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın ses yasağı ile ilgili Valilikteki komisyona Alaçatı için yaptığı teklif geldi.

Dalgıç, 01.00 ve 02.00 saatlerini önermişti. 03 olarak komisyondan karar çıktı.

Bu öneri yapıldığı zaman CHP’nin Çeşme’deki en yetkili kişisi İlçe Başkanı olan Ekrem Oran’dı.

Oran, geçen yıl bu rezaletleri yaşatan ve şikayetlere kulak tıkayan kendi partisinden belediye başkanı olan Dalgıç’a tek bir uyarıda bile bulunmadı. Şimdi ister istemez düşünüyorsunuz. Yıllardır CHP İlçe Başkanı olarak sessiz kalan Erken Oran şayet seçilirse bu konuda ne kadar samimi davranacak ve nasıl bir yol çizecek?

Unutulmaması gereken çok önemli bir konu da Ekrem Oran'ın yaptığı açıklamalarla eğlence dünyasının önemli ismi Ahmet San’ı tekrar Çeşme'ye davet ediyor olması.

Disko kültürünü Çeşme ile buluşturan Ahmet San ile Ekrem Oran’ın iş birliği sonucunda Çeşme ne kadar daha sakin ve sessiz olur? Ben bu konudaki yorumu sizlere bırakıyorum.

Gürültüsüz bir Alaçatı isteyen platform katılımcılarının taleplerine baktığımda pek de haksız olmadıklarını gördüm.

Çok yakın bir dostumun Hacı Memiş’de gecenin 02.00’sinde caddeye fırlayıp “YETER ARTIK” diye çığlık attığını biliyorum.

Alaçatı Farkında Platformu sözcüsünün başkanlara söylediği sözler ve endişeleri tüylerimi diken diken etti.

Çeşme’de eğlence ve dinlencenin mutlaka beraber olması gerektiğini savunan biri olarak “nereye gidiyoruz” dedim.

Platform yöneticisi aynen şu cümleleri kurdu. “Biz sadece gürültüyü öne alan bir kitle değiliz. Bunun arkasından gelen uyuşturucu ile başlayan aklınıza gelen her melanetten çekiniyoruz. Evimizde korku ile uyuyoruz, hatta uyuyamıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. İşletmeler bizi esir aldı. Biz arkamızda devleti ve belediyeyi göremedik" dedi.

Birçok soru soran platform üyesi de belediyeyi onlarca kez aradıklarını fakat şikâyetlerinin dikkate alınmadığını, yanlarında belediye başkanını göremediklerini belirtti.

Hatta bazı hadsiz işletme çalışanlarının “İstediğiniz yere şikâyet edin başkana kadar çıkın bir şey olmaz” dediklerini çok açık bir şekilde dile getirdiler.

En önemli sıkıntı Çeşme Belediyesi’nin ilgisiz tavrıydı.

Mustafa Cenger, katılımcılara çok yerinde bir soru sorarak “Peki şikâyet ettiğiniz belediyenin son 5 yılında hangi parti var” dedi ve dikkatleri çok farklı bir yere çekti.

Ve “ Yerel seçimde lütfen partiye değil, insana oy verin. Ben partiler üstü bir yönetim tarzı ile geliyorum. Her şeyi tartışabilirsiniz ama Atatürkçülüğümü ve çağdaş yaşama olan bağlılığımı kimseye tartıştırmam” diyerek noktaladı.

Buna karşılık konuşması sırasında devamlı şov yapan, Ekrem Oran da “Ben annemi tanımam. Çeşme’ye bir deli geliyor gerekirse 21.30’da-22.00’de Çeşme’de, Alaçatı’da gürültü olmayacak” diyerek hamaset siyaseti yaptığını gösterdi.

İki başkan adayıyla ayrı ayrı yapılan toplantıların sonunda gördüğüm; Alaçatı’da bir kör düğüm var ve bunun acele olarak çözülmesi lazım.

Benim tavsiyem Mustafa Cenger’in önerdiği karşıt gruplardan 3-5 temsilcinin katılacağı geniş katılımlı toplantıları biran evvel organize etmek ve Çeşme ve Alaçatı’da ortak yaşamın bir yolunu bulmak.

Bu toplantılar da en erken 4-5 Nisan’da yani seçimlerden hemen sonra yapılabilir.

YORUM EKLE

banner47