Aksünger: CHP, en iyi adayı çıkarmakla mükelleftir!

CHP PM Üyesi Erdal Aksünger, yerel seçim öncesi dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Aksünger İzmir'de "Çantada keklik" şeklindeki bir anlayışı doğru ve hoş bulmadığını, bunun halkta da iyi karşılanmadığını söyledi.

Aksünger: CHP, en iyi adayı çıkarmakla mükelleftir!

Burak Cilasun / Ben TV

24. dönem CHP İzmir Milletvekilliği ve CHP Genel Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde de bulunmuş olan CHP Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger, yerel seçimler öncesindeki politik atmosferi Ben TV'ye yorumladı.

İzmir'i çantada keklik gibi gören bir anlayışın doğru olmadığını belirten Aksünger, "Bakın Nihat Zeybekci de çok tecrübeli ve bakanlık yapmış bir siyasetçi. İzmir'de seçimi hafife almamak gerekiyor. Elbette bunu AKP'nin kazanabilme noktasında demiyorum ama oy dağılımında makası açmak açısından bundan sonra atılacak adımlar önemlidir. Çünkü aradaki oy farkının her iki taraf için de psikolojik sonuçları olacaktır." dedi.

"CHP EN İYİ ADAYI ÇIKARMAKLA MÜKELLEFTİR"

CHP'deki aday belirleme sürecini de değerlendiren Aksünger, " Adaylar açısından şu var ki, 'İzmir'i en iyi kim yönetir' üstünden tartışılmalı. Bunu çantada keklik görmek halka sıkıntı yaratmak anlamına gelir. Hoş ve doğru değil benim gözümde. Bundan sonra aday profilleri çok önemli. CHP, karşı tarafın adayı kim olursa olsun en iyi adayı çıkarmakla mükelleftir." dedi.

"BİRLİKTE SİYASET YAPACAK İNSANLAR BİRBİRİNİ YIPRATABİLİYOR"

Aday adayları arasındaki mücadeleye de değinen Aksünger, "Adayların geçen seçime göre daha erken açıklanacağını söyleyip bir beklenti yaratmak, insanların birbirini bazen seviye sınırlarının üstünde eleştirmesiyle sonuçlanabiliyor. Daha sonra birlikte siyaset yapacak insanlar, birbirini yıpratabiliyor. Bunu yalnızca İzmir için de söylemiyorum. Mersin, Adana, Antalya, İstanbul gibi illerde de benzer süreçler yaşanıyor." ifadelerini kullandı.

İZMİR'DE HEM İYİ PARTİ, HEM DE HDP OYLARINI KONSOLİDE EDECEK ADAY LAZIM

Aksünger ayrıca İYİ Parti ile CHP arasındaki ittifak görüşmelerini de değerlendirerek, "İYİ Parti ile ittifak görüşmeleri yürüyor. Bazı illerle ilgili somut gelişmeler var aslında. Bunlar parti yönetimlerinin uygun gördükleri tarihlerde açıklanacaktır. İzmir'de de İYİ Parti ile ittifak mutlaka olmalı. Hatta hem İYİ Parti'nin, hem de HDP'nin oylarını konsolide edecek adaylara ihtiyacımız var. Kentte azımsanmayacak derecede HDP oyu da var." dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER