Akşener yol haritasını açıkladı: Üniversiteleri bölmek ülkeye ihanettir

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener seçim çalışmalarını Ankara'dan başlattı. Haber kanallarının Akşener'in kritik yol haritasını yayınlamaması dikkatlerden kaçmadı. Akşener, "Üniversiteleri her ne şekilde olursa olsun bölmek ülkenin geleceğine ihanettir" dedi

Akşener yol haritasını açıkladı: Üniversiteleri bölmek ülkeye ihanettir

ATO Congresium'da İYİ Parti ‘Cumhurbaşkanlığı Seçim Kampanyası Başlangıç Toplantısı yapılıyor. Meral Akşener, yol haritasını açıklıyor. Öte yandan haber kanallarının Akşener'in görüntülerini canlı yayında vermemesi tepki çekti.

İYİ Parti Genel Sekreter Aytun Çıray, açılış konuşmasını yaptı. 

Meral Akşener yol haritasını açıkladı. Akşener'in konuşmasından satır başları: 

Devlet insanı bir tehdit unsuru olarak göremez. İnsanı seversen onu bizden sizden diye ayıramazsın.Çocuk üşürken, 'benim evim, benim sofram' diyemezsin. Başını huzurla yastığa koyamazsın, koymamalısın. Aziz milletimiz, Cumhurbaşkanlığı adaylığına karar verirken düşündüğüm tek şey vardı, insanla devlet arasındaki uçurum.

Aziz milletimiz 7 milyon 500 bin çocuk kışı üşüyerek, yeterli beslenemeden geçirdi. İstanul'da yaşayan genç bir kızımız, isyan ediyor. Gençlerimizin üzerine örtülen umutsuzluk örtüsünü kaldırmak zorundayız. Acilen bir şeyler yapmak zorundayız.

DEVLETİN GELECEĞİ, İKTİDAR HIRSINA FEDA EDİLMİŞTİR

21. yüzyılı kaybedemeyiz. Yeni dünyadaki pozisyonumuzu güçlendirmek zorundayız. 'İyi de nasıl' dediğinizi duyar gibiyim. Bugün sizlerle cumhurbaşkanı olduğumda Türkiye'de nasıl bir devlet, nasıl bir vizyon olacağını paylaşacağım. Devleti yönetmek ayrı şey gündelik politikaların peşine takılmak ayrı şey. Türkiye'nin son yıllardaki en büyük şansızlığı da bu noktada olmuştur. Devletin geleceği gündelik iktidar hırsına feda edilmiştir.

TÜRKİYE, ZİRVEYE ÇIKACAK BİR ÜLKEDİR

Türkiye tek bir tek ferdine tehdit hissettiği an küskünlüğünü unutup bir araya gelerek o tehdidi yerle bir eden uğruna ölünesi bir ülkedir. Türkiye uluslararası camiada durrum ne olursa olsun dikkatleri üzerinde tutmayı hak eden bir ülkedir. Türkiye imkanıszı başarmanın bizzat kendisidir. Bizler Gazi Mustafa kemal Atatürk'ten bunu öğrendik. Kısaca Türkiye ayaklarından tutup geriye çekenler olmasa zirveye çıkacak bir ülkedir. Yeter ki ülkemiz kısa dönemli politikalari kısır çekişmeler içine sıkışmasın. Benim ve arkadaşlarımın devlet yönetme vizyonu ülkemizi karamsar iklimden çıkarıp ilkbahar güneşiyle buluşturmaktır. Ülkemiz altın çağını yaşamaya yönelik böyle bir yaklaşıma ihtiyaç var. Bu yaklaşım geçmişte bir araya gelerek tüm zorlukların üstesinden gelme ruhundan gelmektedir. Elbette farklılıklara saygı duyarak ancak bu farklılıkları dar bir çerçevede değil tüm sahalardaki farklılıklara saygı duyarak güçlenen bir devlet anlayışına saygı duymalıyız. Bayram sofrasında buluşmaktan söz ediyoruz. Milletimizi bu sofranın etrafında toplanan koskoca bir aile olduğunu düşünüyoruz.Ve her ailede olduğu gibi, kadınlar hayatı önemdedir. 

Her ailede olduğu gibi bu ailede de kadınlar hayati önemdedir. Bana hediye edilen tülbent ve yazmaları öpüp başıma koyma nedenim budur. Anadolu'nun en güçlü sembollerinden biridir onlar. Türkiye bir medeniyet coğrafyasıdır. Güneş bizsiz hiç doğmadı. Yine tüm dünya milletlerini kıskandıracak büyük zaferler yaşayacağız. Savaşmak gerektiğinde o savaşı kazanacak kadar güçlü olacağız. Ama her zaman tavrımızı vbe tercihimizi yaşatmak üzerine kurmanın gereklilğine inanıyoruz.

MİLLETİMİZ GEÇMİŞE ÖZLEM DUYUYOR

Milletimiz geçmişe özlem duyuyor. Hazin olan gençlerin de buna dahil olmasıdır. Bizim devlet anlayışımız insanla yaşayan, insanı yaşatan bir devlettir. Devlet, milletine bu çerçeveden bakmayı samimiyetle başarırsa iktidarlar yoksulluğun sürüdürlmesinden beslenemez. Yoksulluk iktidarı sürdümenin amacı olamaz, olmamalıdır. Bizim devlet tahayyülümüz yeniden dünyaya örnek gösterilecek bir devlet anlayışdır.

"Kuleli Askeri Lisesi'ni yeniden açacağız"

YÖK'ü tarihin karanlık sayfalarına göndermek bize nasip olacaktır. FETÖ'nün sızmasına göz yumulan Kuleli Askeri Lisesi'ni yeniden açacağız. 

(Salonda MUstafa Kemal'in askerleriyiz sloganları)

KÖPRÜLERİN SAHİBİ MİLLET OLACAK

Terör örgütlerinin yuvasına çevirmeden varlığımızın en büyük teminatı Türk ordusunun yuvası olmasını sağlamak bizim borcumuzdur. Elbette biz de köprüler hastaneler yapacağız. Ancak köprülerin sahibi müteahhitler değil, millet olacak. Bizim yaptığımız köprülerden geçen de geçmeyen de para ödemek zorunda kalmayacak. Yaptığımız yolların ömrü 3-5 yıl olmayacak. Şehirlere hançer gibi saplanan insanların gökyüzünü göremez hale gelen rezidans müteahhitleri değil karakteri olan şehir planlarımız hazırdır. İnsanımıza balık istifi muamelesi yapan dev hastaneler yapmayacağız. Biz bilgiden korkmayacağız. 700 yatak üzeri hastanelerin sağlık üretmeyeceğini biliyoruz. daha küçük ölçekli daha ulaşılabilir hastaneler yapacağız. İnsana dokunan projelerden yanayız.

Sanayide çürüyen fabrikalar yerine mutlaka yeni fabrikalar açılmasını teşvik etmek, tarım ve hayvancılıkta yeninden dünyanın en gözde ülkesi olmak için projeler hazırladık. Yatırımcıyı süründürmek yerine iki şart süreceğiz. Yatırım yaptığı yere zarar vermemek ve o çevrede yaşayan insanların rızasını almak. Adımız gibi iyi olan hiçbir şeyi değiştirmeyeceğiz. Yanlış olanları düzeltmeye geliyoruz. 30 Mayıs'taki beyannamemizde açıklayacağız.

Daha kurulurken ilan etmiştik. İyi bir Türkiye istiyoruz. Güçlü bir Türkiye istiyoruz. Herkes çok net görüyor. Milletimizin yeni bir yönetime, kendisini tazelemeye, nefes almaya ihtiyacı var. Yeni yönetimin de milletin güvenini itina ile koruması gerekir.

16 yıldır ülkeyi yönetenlerin seçim vaadine bakınca sanki bunca yıl ülkeyi yönetenler onlar değil sanıyorsunuz. Elbette yeni bir yönetime ihtiyaç var. Hiçbir sorun onu üreten zihniyetle giderilemez. Madem ki e-devlet uygulaması var. Devlet kendi ürettiği bilgiyi vatandaşından talep etmemelidir. Savrulan, sürüklenen Türkiye'yi yükselen bir Türkiye yapmak istiyoruz. 81 milyonun cumhurbaşkanı olmak gerektiğini biliyoruz. Ülke öyle yönetilmeli ki hiç kimse kendisini garip ve yalnız hissetmemeli. 81 milyona kendisini sevdirmeli ki dünya Türkiye'nin gücünü hissetsin.

Devlet yapısı, tek bir kişinin gönlünü hoş etmeye çalıştığı için yönetim boşluğu var. İdareciler olayların önünde değil, peşinden koşuyor. Ciddi bir devletin hir gün yeni düşmanları, kavgaları, krizleri olamaz. Eğitimden adalete, ekonomiden güvenliğe çözülme var.

YÖNETİM BOŞLUĞUNU DOLDURMAYA GELİYORUZ

Döviz, faiz almış başını gidiyor. İşsizlik... Çocuklarımız taciz ediliyor, deli ve silahlı adamlar sokaklarda kol geziyor, kadınlarımız öldürülüyor. Ormanlarımız denizlerimiz yok ediliyor.Hayvanlar katlediliyor. Yönetim boşluğu var.

(Türkiye seninle gurur duyuyor sloganları)

Biz bu yönetim boşluğunu doldurmaya geliyoruz. 

YAKARSA DÜNYAYI GARİPLER YAKAR

Ne büyük bir devletmişiz ki hiç ama hiç yıkılmamayı başardık. Rant peşinde koşan siyaset simsarları... Bir tarafta geçim için koşuşturanlar... Diğer tarafta yandaş müteahhitler... Büyük usta ne diyordu: "Yakarsa dunyayı garipler yakar" 

Esasında Türkiye'yi de yakarsa mutfak yakar, geçim yakar. Türkiye'yi rant peşinde tüketenler böler. Azizi milletimiz, çocuklarımızın yetişmesini ailelerin yükü olmaktan çıkarmak zorundayız. Üşüyen çocuklarımız var. Çocuk üşürse devlet üşür, millet üşür. Dünyayı artık gençler taşıyor. 

ÜNİVERSİTELERİ BÖLMEK, ÜLKEYE İHANETTİR

Üniversiteleri her ne şekilde olursa olsun bölmek ülkenin geleceğine ihanettir. Cumhurbaşkanı olunca üniversitelerin bölünmesine dair kararı kaldıracağım. Adalet cehaletin düşmanıdır korkakların düşmanıdır. Haktan uzak yönetimler korkak yönetimlerdir.

ADALETSİZ ADALET SARAYLARINA İHTİYAÇ YOK

İçinde adalet olmayan adalet saraylarına ihtiyaç yok. Dış polika siyasetçilerin iki dudağı arısına sıkışmaması gereken alan olmalıdır. 

Terör örgütlerini kendi çıkarınız için kullanmaya kalkar, masum insanlara itira etmek için kullanırsanız günah ve vebal peşinizi bırakmaz. Adınız Haccâc gibi yazılır tarihe. 

İster PKK, İster FETÖ olsun, terör örgütlerini kendi çıkarlarını kullanacağını sananlar acz içindeki cahillerdir. 

5 MİLYON MÜLTECİNİZ OLUR

Müleciler için kararlı bir politika üretiyoruz. Ve diyoruz ki 'Herkes kendi vatanında mutludur' 2019 Ramazanında Suriye'de iftar yapacağımız bir dış politika anlayışıyla hareket ediyoruz. Devlet gibi davranmazsanız 5 milyon mülteciniz olur. 

Türkiye, mızıkçı ergen tavrıyla olamaz, olamaz. Olursa Türkiye'nin kredisini tüketirsiniz. Türkiye aynı zamanda Avrupa'dır. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER