Akgül'den Varnalı'ya: 8 ilçe kaybedildiğinde neredeydin?

CHP il eski yöneticisi Şirin Akgül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren İl eski sekreteri Yekta Varnalı’ya tepki gösterdi. Akgül, “Genel başkanımızın açıklamalarını eleştirmek sana mı kaldı?” dedi

Akgül'den Varnalı'ya: 8 ilçe kaybedildiğinde neredeydin?

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27.Dönem Milletvekili Seçimleri geride kalırken, Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) parti içi tartışmalar alevlendi. CHP'de bazı milletvekilleri ve parti yöneticileri alınan sonuç nedeniyle hedef tahtasına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarını koyarken, CHP İzmir İl eski sekreteri Varnalı, CHP Lideri’nin seçim değerlendirmesini eleştirmişti. 

Varnalı’nın eleştirilerine, önceki dönem İl Başkanı Yardımcısı olan Şirin Akgül’den sert tepki geldi. Akgül, “Yapılan seçimde hem genel başkanımız hem de cumhurbaşkanı adayımız elinden gelen gayreti gösterdi” diyerek eleştirilerin haksız olduğunu ifade etti. 

BİR CHP’LİYE YAKIŞMAYACAK AÇIKLAMALAR

Akgül “Yapılan seçimlerde hem sayın adayımız Muharrem İnce hem de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koymuş ve Türkiye’de adil yapılmayan seçimlerde partimiz çıkabileceği en yüksek oyla çıkmayı başarmıştır. Cumhuriyet Halk Partisinde hepimiz bir geminin içinde yolculuk yapıyoruz. Eğer bu gemi batacaksa hep birlikte batacağız.  Sayın Varnalı yaptığı açıklamada Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu değerlendirme ile ilgili “Genel Başkan’ın ‘seçimlerin tek kaybedeni AKP’dir’ demesinin, seçim sonuçlarını derin bir üzüntüyle karşılayan partililerimizi ve partimize oy veren milyonlarca vatandaşımızı üzdüğünü düşünüyorum. AKP’nin Genel Başkanı Cumhurbaşkanı olmuş, ittifakı parlamentoda çoğunluk elde etmiş. Böyle bir tablo da bu parti kaybeden oluyor.  Bu gerçekçi bir yaklaşım değil. Nasıl böyle bir kanıya vardığını da herkes gibi ben de merak ediyorum. Evet, telaşa gerek yok sakin olmak gerekir ancak partimizin seçim sonuçlarına ilişkin bir özeleştiri yapması kaçınılmazdır. Yetkili kurullar, örgütlerimiz bunu değerlendirir.” Diyerek bir CHP’li ye yakışmayacak bir açıklama içinde olduğunu görüyorum. Oysa bu açıklamalarının tek amacının ‘selden kütük kapmak için’ yapılmış bir açıklama olarak görüyorum.

8 İLÇE KAYBEDİLDİĞİNDE NEREDEYDİN?

Yıllarca parti içinde bir tek basın açıklamasına şahit olmadığımız Yekta Varnalı’nın açıklamasının kesinlikle bir partili kaygısı ile yapılmış bir açıklama değil, önümüzdeki döneme ilişkin yapılmış bir açıklamadır. Keşke Yekta Varnalı yerel seçimlerde 8 ilçenin kaybedildiği zaman da aynı hassasiyetle o dönemin sorumlularının istifa etmesi konusunda benzer bir hassasiyet göstermiş olsaydı. Son olarak şunu ifade etmem gerekirse Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de yüzde 48’in doğal lideridir. Bu hassasiyeti göz önüne alınarak eleştirilerin yapılmasında fayda vardır.” Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER