AK Partili kadınlardan 'Srebrenitsa' açıklaması

AK Parti Kadın Kolları üyeleri, Srebrenitsa katliamının 24'üncü yıl dönümünde 81 ilde aynı anda açıklama yaptı. İzmir İl Kadın Kolları üyeleri de, Bayraklı'da bulunan parti binasında yaptıkları açıklama ile katliamı kınadı.

AK Partili kadınlardan 'Srebrenitsa' açıklaması

8 bin 372 Boşnak sivilin, Sırp askerleri tarafından öldürüldüğü Srebrenitsa katliamının 24'üncü yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, olayı kınadıklarını belirtti. Büyükdağ, "1995 yılı Temmuz ayında Bosna toprakları insanlığın utanç vesikası olan Srebrenitsa soykırımına şahit olmuştur. Srebrenitsa'da Boşnaklar sistematik işkenceye, tecavüze maruz kalmıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. İşkence ve tecavüz kampına dönen bölgede beş gün içinde resmi kayıtlara göre 8 bin 372 kişi can vermiştir. Bosna'da 3.5 yıl devam eden savaşta 312 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 27 bin 734 kişi resmi kayıtlara kayıp olarak geçmiştir" dedi.

HİÇBİR HÜKÜMET ÖNCÜ OLMADI'

Büyükdağ, "Srebrenitsa annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği yaşanan soykırımı simgelemektedir. AK Parti iktidarından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiçbir hükümet öncü olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'Dünya 5'ten büyüktür' diyene kadar mazlumların sesini kimse duymamıştır" diye konuştu. Srebrenitsa olaylarının insanlığın utanç vesikası olduğunu, bunun unutulmaması gerektiğini belirten Dilek Yıldız Büyükdağ, "AK Parti, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zulümden ve adaletsizlikten uluslararası kamuoyunun sorumlu olduğuna inanmış ve bu yüzden 'Herkes için adalet' ilkesini temel almış bir harekettir. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamofobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiçbir kazanım elde edilmemiştir" dedi. Büyükdağ, açıklamasını tüm Boşnaklara başsağlığı dileyerek tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER