AK Partili Hızal'dan Soyer'e hizmet tepkisi!

AK Partili Özgür Hızal, "Tunç Soyer, haddini aşan bir ifade kullanmıştır." dedi.

Ben TV - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına katılarak, 31 Mart sonrası İzmir'deki tabloya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"BİZİM İTİRAZIMIZ HUKUKİ"

İzmir Büyükşehir Belediye meclisi'nde son olarak Cemevlerinin ibadethane statüsü alınmasına yönelik oylamada hayır oyu vermelerinin gerekçesini belirten Hızal, "Kesinlikle teolojik bir tartışma niyetinde değiliz. Meselenin hukuki altyapısının eksikliğinden basettik. Cemevlerinin kültür merkezi adı altında yapılmasının yanlış olduğunun farkındayız. Geçmiş dönem belediyemiz olan Menderes'te Bülent Soylu Cemevi için gerekli çalışmaları yapmış ve masrafları üstlenilmişti. Bu çok daha iyi bir uygulamaydı. Yeni uygulamanın belirli hukuki problemler doğuracağının farkındayız. Bununla birlikte Cemevlerinin elektrik, su vb. ihtiyaçlarının giderilmesinde her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu dile getirdik. Konuya AİHM üstünden yaklaşmak da doğru değildir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin muhatabı İzmir Büyükşehir Belediyesi değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir." dedi.

"İZMİRLİLERİN SOYER'E OY VERME SEBEBİ..."

Soyer'in Kürtçenin kamusal alanda kullanılmasına ilişkin yaptığı yorum için "Soyer'in ifadesi haddini aşan bir ifade." diyen Hızal, sözlerini sürdürürken, "AK Parti döneminde atılan adımları Tunç Bey'in görmesi gerekir. Kendisi artık İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu fark etmeli. Bir gün kalkıyor Kıbrıs, diğer gün bakıyorsunuz başka bir ulusal konu... İzmir'in sorunlarıyla ilgilenmeli. İzmirliler kendisine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olması için oy verdi." dedi. 

"MUHALEFET ANLAYIŞIMIZ..."

AK Parti olarak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki muhalefet anlayışlarının CHP'nin anlamadığı bir muhalefet anlayışı olduğunu söyleyen Hızal, "CHP uzun yıllardır muhalefette ve muhalefet etmeyi her şeye hayır demek sanıyor. Oysa biz doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen bir muhalefet anlayışına sahibiz. Göreve gelirken sadece bize oy verenlerin değil, bütün İzmir'in sesi olacağımızı söylemiştik. Bugün de aynı noktada duruyoruz." dedi.

"GÖREVDEN AYRILDI"

İZTAV ile ilgili muhalif duruşlarının başarıya ulaştığını söyleyen Hızal, "İzmir Turizm Tanıtma Vakfı konusunda hatırlayacaksınız bir tartışma söz konusu olmuştu. İZTAV Genel Sekreterliği görevini Soyer'in kardeşi üstleniyordu ve buraya Büyükşehir'den 9-10 milyon lira gibi bir para aktarılıyor sonuçta. Bunun etik olmadığını söyledik ve en nihayetinde de bu etkili muhalefetimiz sonrasında kendisi görevden ayrıldı. Bakın bir örneği de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul'daki yerinde gördük. Biz burada bir 'İzmir Evi' olması gerektiğini söyledik fakat yine de satma kararı aldılar. Sonrasında anlamış olacaklar ki işi ağırdan alıyorlar." dedi.

"UMARIM ÖRDÜĞÜ ÇATININ ALTINDA KALMAZ"

İzmir'in eksiklerine ilişkin çıkış yapan Hızal, "İzmir'in çok ciddi bir altyapı eksikliği var. Ulaşım ve trafik problemiyle birlikte çöp sıkıntısı var. Kentsel dönüşümle ilgili sorunlar var. Bunların etrafında onlarca başka sorun da sıralayabiliriz. Bakın Sayın Soyer İzmir'in arka sırasındakilerle işe başlayacağını söylemişti ama ilk olarak Şato'yu konut yapıp, sonra da önündeki yol problemini çözdü. Harmandalı'da çöp tesisi açılışıyla siyaset yapılıyor ama zaten bu Kocaoğlu döneminde başlatılan bir şeydi ve Soyer sadece kurdele kesti. Bugün hala Bergama, Tire, Kiraz gibi birçok ilçede çöp sorunu var. İzmir'de hala kanalizasyon sistemiyle yağmur suyu ayrıştırılmadı. Sayın Soyer ülke ülke İzmir'i tanıtmak adına geziyor ama bir kenti tanıtmadan önce sorunları çözersiniz. Sayın Soyer binanın temelini atmadan çatısını örmeye kalkıyor. Böyle bir yapı olabilir mi? Umarım ördüğü çatının altında kalmaz." dedi.

"İKİ ÜRETİCİ PAZARIYLA ÖVÜNÜLMEZ"

Üretici pazarları üstünden Soyer'i eleştiren Hızal, "Kadifekale'deki üretici pazarına gittik. Orada bulunduğumuz sürede yaklaşık 80 kadar, pazara insan getirmek için tahsis edilmiş otobüs geldi ama hepsi boş. İzmir gibi bir şehirde Büyükşehir Belediye Başkanı olup, iki üretici pazarıyla övünmek kabul edilebilir bir durum değil. Önümüzdeki süreç için umut vermiyor. Sayın Soyer'in yapacağız edeceğiz dışında bir ifadesini henüz duymadık. Bununla birlikte Büyükşehir, 30 ilçeyi kapsayan bir yapıdır. Yalnızca kendi partisi ve ittifakının değil." dedi.

HIZAL'DAN BAYRAKLI ÇIKIŞI

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın geçtiğimiz aylarda "Göreve geldiğimizden beri maydanoz eksek daha filizlenmezdi." sözü üstünden Bayraklı'ya da değinen Hızal, "Bayraklı'da artık maydanozlar bırakın filizlenmeyi, büyüdü ve toplanması lazım." dedi.

CHP'nin kongre sürecinde Büyükşehir'de kadrolaşma olduğu iddialarına da değinen Hızal, "Bazı siyasi menfaatler uğruna personel alımı yapılıyorsa, bu doğru değil." derken, Cumhur İttifakı olarak da İzmir'de uyum içinde çalıştıklarını söyledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER