banner51

AK Partili Doğan: İŞKUR balık tutmayı öğretiyor

AK Parti İzmir 1. bölge milletvekili adayı Bilal Doğan, İŞKUR’un düzenlediği işbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerle bir araya geldi

AK Partili Doğan: İŞKUR balık tutmayı öğretiyor

Doğan, "Bu tür projeler, İzmir ve Türkiye için çok önemli, bin balık vermek yerine bir balık tutmayı öğretiyorlar. Sonuçları mükemmel" diye konuştu.

AK Parti İzmir 1’inci bölge milletvekili adayı Bilal Doğan, seçim çalışmalarına Menderes ilçesinde devam etti. İlçede birçok ziyarette bulunan Doğan, Çamönü Mahallesi’nde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği eğitimlere katılarak meslek edinen kadınların tekstil ürünleri üretmek amacıyla açtığı atölyeyi de ziyaret etti. Kadınların ürettiği ürünlerin sergisinin de bulunduğu atölyeyi gezen Doğan, gördüklerinden çok etkilendiğini söyleyerek, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi’nin kadınların iş gücüne katılımına büyük yardımı olduğunu ifade etti.

İŞKUR’un gerçekleştirdiği eğitim programları hakkında konuşan Doğan şöyle konuştu: “15 Temmuz hain darbe girişiminin en önemli hedeflerinden birisi ekonomiyi çökertmekti. Millet sayesinde darbe de hedefleri de başarısız oldu. İŞKUR o tarihten sonra 1 milyondan fazla istihdam sağladı. Bu başarının en önemli nedenleri iş başı eğitim programı ve meslek edindirme kurslarıdır. Ocak ayında açıklanan rakamlar da gösteriyor ki, 357 binin üzerinde kadın, 360 binin üzerinde gencimize istihdam sağlanmıştır. İŞKUR balık dağıtmak yerine, balık tutmayı öğretiyor. Bu büyük projenin özeti budur” şeklinde konuştu.

"GEÇEN YIL İZMİR’DE 81 BİN KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ"
Doğan, 2017 yılında gerçekleştirilen bu başarının 2018’de ve gelecek yıllarda da sürdürüleceğine inandığını belirterek, “Türkiye’de, 2017 yılında birçok engele rağmen 1 milyon 500 binin üzerinde kişiye istihdam sağlandı. Sadece İŞKUR 1 milyon 57 bin 249 kişinin iş bulmasına yardımcı ve aracı oldu” dedi.

Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’de İŞKUR’un verilerine göre, 2010 yılındaki işe yerleştirme sayısı 7 bin 506, bu rakamlar özellikle 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 146,8‘lik bir artış göstererek 48 bin 634’e yükseldi. Kurumun bu anlamdaki performansı 2015 yılında daha da artıyor. 2015’te 72 bin 228 kişi, 2016 yılında 73 bin 359 kişi İŞKUR tarafından işe yerleştiriliyor.

Son olarak 2017 yılı verilerinde işe yerleştirme oranları bir önceki yıla göre özel sektörde % 11,80 artarak 81 bin 800 kişiyi bulmuştur. İzmir’de İŞKUR işbaşı eğim programları ve meslek edindirme amacıyla 2016 ve 2017 yılında istihdam garantili ve garantisiz 393 kursta eğitim verdi"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER