AK Partili Dağ'dan 1 yıl değerlendirmesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 1 yıllık görev süresini geride bırakan Başkan Soyer'le ilgili olarak; "İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir belediyenin yapması gerekenlerden daha çok, gaflarla ve popülist söylemlerle gündeme gelmektedir” ifadelerini kullandı.

AK Partili Dağ'dan 1 yıl değerlendirmesi

CANSU TEMİR AKSU /  BEN HABER

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ; Ben Haber'e özel yaptığı açıklamada; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 1 yıllık görev süresini değerlendirdi.

Başkan Soyer'in belediyecelik faaliyetlerinden çok gaflarıyla gündeme geldiğini ifade eden Dağ; sıklıkla gündeme gelen anket çalışmalarıyla ilgili olarak da 'alicengiz oyunu' yorumunda bulundu.

"DAHA ÇOK GAFLARLA GÜNDEME GELMEKTEDİR"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in göreve gelmesinin üzerinden 1 yıl geçti. Sayın Soyer'in performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir İzmir Milletvekili olarak tabii ki Büyükşehir Belediyemizin yaptığı faaliyetleri, icraatları yakından takip ediyoruz. Çünkü bu bizim, bizlere oy veren hemşerilerimize karşı bir sorumluluğumuzdur. Bu 1 yılı aşkın süreç içerisinde de daha öncesinde de Belediye Başkanımızın vaatlerini, İzmir için öngördüğü projelerini ve gerçekleştirdiği faaliyetleri görüyoruz. Bizden talep edilen trafik düzenlemesi, ulaşım gibi konuları içeren her talebin yerine getirilmesi için Ankara’da üzerimize düşeni de yerine getirmeye gayret ediyoruz. Ancak görüyoruz ki bu süre zarfında İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir belediyenin yapması gerekenlerden daha çok, gaflarla ve popülist söylemlerle gündeme gelmektedir. Bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı dendiğinde akla Kıbrıs ile ilgili yaptığı açıklama, Çav Bella dansı, İzmir’de ayrı bir para ve bayrak gibi konular geliyor. Eğer İzmir’de hala bir taraftan yağmurdan ötürü yollar kapanıp diğer taraftan insanlar suları akmadığı için “Belediye bizi yağmurlu havada susuz bıraktı” diyorlarsa, burada bir durup düşünmek gerekmektedir. İzmir’in ihtiyacı olan belediyecilik anlayışı, sistematik olarak belli yaşam tarzlarını ve düşünceleri empoze eden değil, kalıcı çözümlerle şehir hayatını kolaylaştıran bir belediyecilik anlayışıdır.

ANKET YORUMU: ALGI VE MANİPİLASYON

Son günlerde açıklanan ve AK Parti’nin oylarında ciddi kayıplar yaşadığı yönünde kamuoyuna yansıyan anketlerle ilgili neler söylemek istersiniz?

Özellikle son dönemlerde kamuoyuna servis edilen anketlerde ciddi bir manipülasyon amacı güdüldüğünü gözlemliyoruz. Bunu yapmalarının temel sebebi, pandemi sürecinin iyi ve başarılı bir şekilde yürütülmesiyle milletimizin teveccühünün artmasıdır. Algı oluşturmak için ortaya attıkları bu manipülatif verilere, zaman içerisinde gerçekmiş gibi kendileri inanıyorlar.

Bu kamuoyu araştırma firmaları AK Parti’nin oy oranını yüksek göstermemek için kararsızları yükseltip AK Parti’nin oyunu düşük gösterme gibi bir alicengiz oyununa başvuruyorlar. Enteresandır ki, bunlar AK Parti’yi düşük gösterirken diğer partileri yüksek gösteremiyorlar. Çünkü ortada diğer partilerin yükseldiği bir tablo bulunmamaktadır. Bundan ötürü, kamuoyunda az da olsa var olan itibarlarını bitirmemek için bu bahsettiğim yöntemle algı ve manipülasyon yapmaya çalışıyorlar. Yaptığımız tüm araştırmalar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve AK Parti’nin oy oranlarının 24 Haziran 2018 Genel Seçimi’nin üzerinde bir oy oranına sahip olduğunu çok net bir şekilde ortaya koymaktadır.

“DÜNYADAN POZİTİF AYRIŞMAYI BAŞARDIK”

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşanan koronavirüs salgınıyla ilgili İzmir'deki çalışmaları da yakından takip ettiğinizi biliyoruz. Bu sürecin iyi yönetildiğini düşünüyor musunuz?

Hem sağlık altyapımızın gücü hem de sağlık personelimizin niteliği, bu dönemde verdiğimiz mücadelede gösterilen başarının en önemli etkeni oldu. Biz Bize Yeteriz Türkiye’m diyerek kenetlenmeyi ve dünyadan pozitif ayrışmayı başardık. Bu sürecin ekonomik alandaki faydalarını da kısa zamanda göreceğiz ve tam normalleşmeyi sağlayarak 2023 hedeflerimiz için hızlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

İzmir’de, bizler AK Parti ailesi olarak, herhangi bir kamu kaynağına başvurmadan, tamamen gönüllülük esaslı yürüttüğümüz yardımlaşma çalışması ile 107 binden fazla gıda ve sağlık kolisini hemşerilerimize ulaştırdık. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen askıda fatura kampanyası, Osmanlı döneminden gelen askıda ekmek kültürünün bir devamı niteliğindedir. Biz Bize Yeteriz Türkiye’m kampanyasıyla oluşan dayanışma atmosferinin belediyelerimizi bu şekilde etkilemesi ve böyle bir kampanya ile sürece destek olmaları, memnun edicidir. Zaman zaman İzmir’de yardım kolilerinin dağıtıldığı süreçte particilik, ayrımcılık yapıldığına ilişkin olumsuz haberler aldık. Böyle zamanlarda bu tür tutumlar, toplumsal dayanışmayı zedeler ve zarar verir. Fakat şunu söylemek isterim; pandemi dönemi boyunca vatandaşlarımızın mağdur olmaması için elini taşın altına koyan herkese, İzmirliler adına teşekkür ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER