banner51

AK Parti İzmir'de yeni dönem!

31 Mart yerel seçimlerinin ardından sürpriz bir şekilde İl Başkanlığı görevinden istifa eden Aydın Şengül'ün yerine Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla atanan Kerem Ali Sürekli, görevi İl Başkanlığı'nda düzenlenen törenle devraldı

CANSU TEMİR AKSU-BEN TV Seçimlerin üzerinden 12 gün geçtikten sonra, sürpriz bir şekilde İzmir İl Başkanlığı görevinden istifa eden Aydın Şengül'ün yerine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni il başkanı olarak Kerem Ali Sürekli'ye görevi tevdi etti.

AK Parti İzmir'in yeni İl Başkanı olan Sürekli, bugün İl Binası'nda düzenlenen devir teslim töreni ile, görevi Aydın Şengül'den devr aldı. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Yaşar Kırkpınar, Necip Nasır, Cemal Bekle; Kütahya Milletvekili İhsak Gazel, Önceki Dönem İl Başkanı Bülent Delican, Ömer Cihat Akay; Eski İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Hüseyin Kocabey, Tuğrul Yemişçi, Mahmut Atila Kaya'nın ve çok sayıda partilinin katıldığı törende, her iki başkandan da önemli mesajlar geldi.

"TARİHE İZ BIRAKMAKTAN SON DERECE MEMNUNUM"

Yoğun alkışlar eşliğinde konuşmasına başlayan Aydın Şengül; "Bugün bizim için önemli bir gün. Sevgili kardeşim, abim Sürekli, biz yola çıktığımızda, ilk tanıdığım kişi Kerem Ali Sürekli idi. Ali Aslan, 2002 de ilk seçimleri sırtlayan ekiptik. Hayalleri olan, saf, temiz, inanmış bir ekiptik. Belki 30lu yaşlardaydık, bir hafta sonra oğlum doğmuştu ve onun çocukluğunu görme şansım olmadı kendmizi öyle kaptırmıştık. Sabahtan gece birlere kadar dışarıdaydık. Bir talebimiz beklentimiz yoktu. O zaman deselerdi sen il başkanı olacaksın, inanmazdım. Baya mücadele ettik, nefsimiz dayak yedi, hayata bakışımız değişti, dünyayı tanıdık. Dünyayı tanıdıkça, ürpermeye başladık. Şükürler olsun, bizim böyle bir liderle beraber olmaktan, tarihe iz bırakmaktan son derece memnunum. Çocuklarımıza bırakacağım en güzel miras, 'ben o liderle beraberdim' demek. Hepimizin egoları var. Siyaseten gerçekten hayallerimiz beklentimiz vardı. Üzüldük, kırıldık. FETÖ'nün ilk operasyonu bizedir. Ondan sonra il başkanlığı görevini bırakıp başkasına devr ettik. Cumhurbaşkanımız o zaman bana 'Aydın yönetime girip görev alacaksın' demişti. Acaba nefsimi mi test ediyor demiştim. Peki efendim dedim, il yönetimine girdim hayatımda hiç bu kadar nefsimin dayak yediğini hatırlamıyorum. Size acıyarak bakıyorlar, sizin iç dünyanızın farkında bile değiller." dedi.

"BİRİLERİ KENDİLERİNE GÖRE KAZANDIĞI ZANNEDER VARSIN ZANNETSİNLER"

"Milletvekilliğinden sonra 2 2,5 yıl ara verdim." diyerek sözlerine devam eden Sürekli; "O zaman kendimizi ihmal ettiğimizi fark ettim. O zaman siyasete dair de hayallerim bitmeye başladı. Beni bakanlık vs heyecanlandırmıyor. O 2 yılda, yeniden okumaya başladık. Sadece şu, benim Aydın Şengül olarak hiç bir beklentim yok. Bugün şerefle görevi devr ediyorum. Bu vatan bize çok şey verdi.. Belki o borcu ödemek adına ne yapabilir sadece onun derdindeyiz. Inandığım doğrulardan taviz vermeden görevimi yapmaya çalıştım. Allah bize öyle bir yapı verdi ki, makam mevki için kimsenin karşısında eğilmedim eğilmeyeceğim de. Birileri kendilerine göre kazandığını zanneder. Varsın öyle zannetsinler. Ben hep bu teşkilatlar okuldur dedim. Herkesin bir hikayesi var. Herkes bir tecrübe. Ben hiç üzüntülü değilim, son derece muytluyum. Sadece yol arkadaşlarımın o duygusal bakışları bizi duygulandırır." ifadelerini kullandı.

"ADAMCILIK YAPANLARA YER VERMEYİN"

Kendisinden sonra, Sürekli'nin bu partinin her kademesini bilen birisi olduğuna değinen Şengül;
Sürekli'ye tavsiyelerde de bulundu. Şengül; "Bu görevi size teslim ederken, onun bunun adamını il yönetimine alısanız kaybedersiniz. Makamda adamcılık yapanlara yer vermeyin. Herkes kendine göre bir köşeyi tutup ekip oluşturmaya çalışanlara izin vermeyin, ben izin vermedim kavga ettim kavgam da sonuna kadar devam edecek. Bu partinin çıkmazlarından bir tanesi kendi ekibini oluşturmaya çalışanlardır. Bunlara pirim vermeyin. Allah bizi affetsin, çok fazla günahımız var. Biz içimizde öz eleştirimiz yapacağız. Uzun yıllar ülkeye hizmet etti. Ben arka planda olacağım, kimin ne derse ihtiyacı varsa veririm. Sürekli, alın teri olan bir kardeşimz. Hafızasını da çok iyi biliyor. Eksiklikleri en ksıa sürede tamamlayacak. Bizden beklentisi varsa, biz beklentisiz bir şekilde katkı vermeye hazırım." dedi."İKİ GÖREVİ YAPMAK ETİK DEĞİL, BIRAKACAĞIM"

Şengül'ün konuşmasının ardından konuşan Sürekli, "Benim açımdan çok önemli bir gün. İl başkanımız Şengül bey hikayenin bir bölümünü anlattı çoğu bölümünde birlikteydik. Mahalle başkanı olarak başladım siyasete, sayın Erdoğan İstanbul'da il başkanlığı yaparken bizler de İzmir'de Karşıyaka Bostanlı'da mahalle başkanı olarak başladık. Ben AK Parti'de kurucu teşkilat başkanlığı yaptım. Hep beraber çalıştık. Sonra, Karşıyaka'da belediye başkan adayı oldum. Ali Aşlık ile rakip olduk. Aydın Şengül döneminde, meclis üyesi teklifi yapıldı. Meclis üyeliği yaptım Konak'ta. Grup başkan vekilliği, grup sözcülüğü yaptım. Hayatın kader çizgisi o döngüyü tamamlamak zorunda. Birden Karşıyaka'ya gönderdiler ve Karşıyaka İlçe Başkanı oldum. Daha sonra, milletvekilliği nasip oldu. Bülent Delican İl Başkanı idi. O dönemde teşkilatımızın teveccühü ile iyi oy almıştık. Genel Merkezimiz beni onurlandırdı, Genel Merkez Disiplin Kurulu üyeliğim var, bu görevide önümüzdeki hafta bırakacağım iki görevi yapmak etik değil." dedi.

"7 BELEDİYEDEN 4'E DÜŞTÜK BU İZAH EDİLEBİLECEK BİR HUSUSTUR"

İlçe başkanlığı, il başkanlığı başta olmak üzere bütün görevlerde bulunduğunu ifade eden Sürekli; "Döngü öyleymiş. İl Başkanlığı görevi tarafıma tevdi edildi. Sorumluluğumun ağır olduğunu biliyorum. Ben Aydın Başkanıma çok teşekkür ederim. Rakip olduk, yan yana olduk ama küs olmadık. Hiç kavga etmedik. Kimseyle etmedim ama Aydın Şengül ile hiç kavga etmedim. Kısa sürede iki seçim geçirdik. Seçimin ne demek olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Çok çabanız emeğiniz var. Çabamız o emekler zai olmasın. Kritik dönemlerde görev alıp o görevi başarılarla yürüttü Aydın Şengül. bana göre bu seçimlerde AK Parti'de her teşkilat başarılıdır. Türkiye'de en çok oyunu attıran illerden birisidir. Ama neden mutlıu olamadık 7 belediyeden 4'e düştük. Bu izah edilebilecek bir husustur. Bunları irdeyeceğiz. Bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Hedefimiz büyüktü, Büyükşehir'i almak istyorduk. Biz 14 ilçe de alabilirdik, 4 ilçe de. Olan da hayır vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıdır. 2023 2024 seçimlerine çalışamalara şimdiden başla dedi." şeklinde konuştu.

ZEYBEKCİ VE YILDIRIM VURGUSU

"Görevimiz ağır. İzmir'de önemli görevlerde bulunmuş iki kişiden bahsetmek istiyorum" diyen Sürekli; "Nihat Zeybekci. Sağolsun kendisi geldi, İzmir'de başarılı bir şekilde çalışma yaptı siyaset yapmaya devam edeceğini söyledi. Binali Yıldırım başbakınımız İzmir Milletvekilimz, İstanbul Büyükşehir adayımızın selamları ile başlıyorum. Telefon ile görüştük. Sizlere mesajı var; Çalışın bayrağı ileri götürün diyor. Yargı süreci devam ediyor, gönlümüz İstanbul Beleidye Başkanı olarak görmek istiyor. Sayın Yıldırım'ın İzmir'e büyük katkıları var. Onun destekleri ile İzmir'de siyasette yol almaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Dün İl Başkanlığı'na geldiğimizde şunu dedim; Hedefim yüzde yüz her daim mütevazi olmak. Sabırlı olmak. Sabır dinimizin de emridir. Bu görevde daha da fazla sabırlı olacağım. Teşkilatımın emrinde olacağım. Sizleri dinleyeceğim. Evlerde mahallelerde olacağım. Gönüllere girmek en önemlisi. Hayatım boyunca gönüllere girmek en büyük hedefim olmuştur. Göle girip, orada kalıcı olmak. Bütün amacım bu. Yeni yapılanma olacak. Aydın Şengül Bey ve ekibi istifa ettiler. Hızlıca br il yönetimi oluşturacağız. Aramızdan bir kurul değerlendireceğiz. Herkesle istişare yapacağız. Buradan çağrımdır, AK Parti teşkilatında görev almak isteyen herkesi davet edyorum. Açık davetimdir. Gelsinler görüşelim ve il yönetimini oluşturalım. Sonra da Genel Merkez ile görüşülecek. Şartları uygun olan arkadaşlarımız ile devam edilecek.

"30 İLÇE BAŞKANINDAN YOLUMUZU AYIRACAKLARIMIZ OLABİLİR"

İlçelerimizi gözden geçireceğiz. " diyen Sürekli; "Detaylı olarak çalışacağız. Nerede hata yaptık nerde eksiğimiz vardı değerlendireceğiz. Ilçelerde büyük bir değişikliğe gideceğiz demek değil bu, değerlendireceğiz. 30 ilçe başkanımız ile beraber de yürüyebiliriz, bazıları ile yollarımızda ayrılabilir. Bunu süreç gösterecek. Amaç; kişiler değil. Amaç AK Parti'nin başarısı. Ben yok, biz varız. Samimyeti tevazu, gayret." dedi.

YÜCEL VE ŞAHİN'E TEŞEKKÜR

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in kendisine tebrik için faks yollağını ifade eden Sürekli; "İzmir için birlikte çalışacağız. Deniz Yücel kardeşim beni telefon ile de aradı. En kısa sürede gelecek. MHP İl Başkanı Veysel Şahin Kardeşim de aradı. Birlikte çalışacağız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER