AK Parti İzmir'de bu yerel seçimin dinamikleri çok farklı olabilir

Mart 2019'daki yerel seçimler yaklaşırken, AK Parti İzmir'deki dinamiklerin, bir önceki yerel seçime göre çok farklı olması dikkat çekiyor. Geçtiğimiz seçimde AK Parti'nin İzmir Adayı Binali Yıldırım'ın rolüyle, bu seçimde Nihat Zeybekci'nin rolünün farklı olacağı iddia ediliyor.

AK Parti İzmir'de bu yerel seçimin dinamikleri çok farklı olabilir

Burak Cilasun / Ben TV

Yerel seçimler öncesi AK Parti'de İzmir'in ilçeleri için belediye başkan adaylarını belirleme sürecinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.  Özellikle 2014'teki süreçle bugün arasında çok büyük fark var. 2014'te aday adaylarıyla tek tek görüşen, teşkilatta tabandan tavana bir ağa sahip olan Binali Yıldırım'dan sonra, Zeybekci'nin seçim sürecindeki ağırlığı Yıldırım'ın oldukça gerisinde kalacak gibi duruyor.

Binali Yıldırım'ın olası İstanbul adaylığıyla birlikte İzmir'den uzaklaştığı süreçte kentte teşkilatın patronu olarak Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ görünüyor. Bununla birlikte uzun yıllardır AK Parti'deki en güçlü parti içi dayanışma grubu olarak öne çıkan Karadenizlilerin, kentteki sesi olarak görülen AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Güneydoğu kökenli partililerle sık sık bir araya gelen AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, başta Torbalı olmak üzere bazı ilçelere hakim olan Mahmut Atilla Kaya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasına rağmen bakanlık geçmişi bulunduğu için Ankara'da da gücü bulunan Nihat Zeybekci bir güç oldağı olarak öne çıkıyor.

PARTİ İÇİ GÖRÜNMEZ YARIŞ MI VAR?

Aday belirleme sürecinde bu isimlerin her birinin çeşitli ilçeler için gönlünden farklı isimlerin geçmesiyse, hiyerarşi ve disipliniyle öne çıkan AK Parti'de görünmez bir parti içi yarış iddialarını kuvvetlendiriyor.  Zeybekci'nin İzmir'de teşkilatla buluştuğu ve yerel seçim ateşinin yakıldığı etkinlikte, partinin 7. katında toplanan kalabalığın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ziyaretinin gerisinde kalması da yine dikkat çeken ayrı bir başlık oldu.

Görünen o ki, Facebook profilinde halen Denizlispor forması giyen çocukların fotoğrafını taşıyan Zeybekci'nin, ilçe adaylarının belirlenmesindeki etkisi tahmin edilenden az olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tasarruflarını saymazsak, kentteki seçim sürecinde Dağ, Çankırı ve Şengül ve Kaya'nın gerisinde kalan bir Büyükşehir Belediye Başkan adayının çalışmalara ne derece önderlik edebileceği büyük bir soru işareti. Bu da AK Parti İzmir'in 2014'tekine göre çok farklı bir dinamikle hareket etmesi anlamına geliyor ki, sonucunu seçim akşamı hep birlikte öğreneceğiz.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER