"AK Parti dışarıdan adayla başarılı olamaz"

Ben Haber'in 76. sayısında Burak Cilasun sordu, Erol Yaraş yanıtladı...

"AK Parti dışarıdan adayla başarılı olamaz"

AK PARTİ, DIŞARIDAN ADAYLA BAŞARILI OLAMAZ!”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İzmir'den aday gösterilme ihtimali çok fazla dillendiriliyor. Böyle bir ihtimal için ne söyleyebilirsiniz?

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İzmir'i tanımadığını söylerim.Çünkü yine dışardan bir adayla başarılı olmaları söz konusu değil. Sonuçta bir yerel yönetici seçiyoruz. Sayın Süleyman Soylu çok iyi bir İçişleri Bakanı olabilir ama İzmir ile hiçbir ilişkisi yok. Süleyman Bey ne kadar bu kentin sorunlarını biliyor? Bu kentte yaşananlara ne kadar vakıf? Bu şehirle çok fazla ilgilenmiş olan, bu kente önemli yatırımların baş mimarı olan ve kendini İzmirli kabul eden Binali Yıldırım bile bu şehirde başarılı olamadı. Bu durum CHP adayının ekmeğine yağ sürmek gibi olur. Çünkü ilk defa bu şehirde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yerelde bulacağı bir adayla başarı şansına sahip.

KILIÇDAROĞLU, İZMİR'İ ANLAMIYOR”

CHP'nin Büyükşehir adayını 15 Kasım'a kadar açıklaması gerektiğini söylemiştiniz ama görünen o ki olmayacak. Bu durum CHP'nin aleyhine mi?

Bakın Kemal Kılıçdaroğlu bu şehri anlayan bir CHP Genel Başkanı değil. İzmir Milletvekili olmasına rağmen İzmir'i anlamıyor. Örneğin Aziz Bey'e sorduğu iki isimden biri Ege Üniversitesi'nden öğretim üyesi, diğeriyse Koç Grubu'ndan bir yönetici. Şimdi İzmir'in hassasiyetlerinden bu kadar uzak bir insanın, İzmir'de kimi tercih edeceği çok merak ediliyor. Bunu bir an önce açıklaması lazım. Belki de çantadan bir tavşan çıkacak. Bu tavşan'ı İzmir'in kabul etmesi için süreye ihtiyacı var.

TUNCAY ÖZKAN'IN İZMİR AJANDASI TUTMAZ”

Tuncay Özkan'ın İzmir ile ilgili çalışmaları dikkat çekiyor. Hatta son olarak ilçe başkanları ile bir araya gelmiş, İl Başkanı Yücel'in sözleriyse çok konuşulmuştu. Sizce Özkan'ın bir İzmir ajandası mı var?

Tuncay Özkan'ın ne kadar İzmir ajandası olursa olsun bu tutmaz. Siyasette belli menfaat zincirleri oluştuğu için şu anda Genel Başkan Yardımcısı olduğu için Tuncay Özkan ile beraber hareket etmeye çalışan ilçe başkanları olabilir ama şu bir gerçek ki Tuncay Özkan bu şehirde bölücü bir siyaset uygulamaktadır. O toplantıya ilişkin İl Başkanı Deniz Yücel çok haklıdır. Orada il binası dururken, otelde ilçe başkanlarını toplayıp konuşmak farklı gözüküyor. Neden ilçe başkanlarını bu şekilde toplamaya çalışıyorsun? Orada Deniz Yücel'in “Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu İl Başkanı temsil eder” demesi anlayana çok büyük bir mesajdı. Buradan görüyoruz ki CHP'nin bu kentte kavgaya dayalı siyaseti devam ediyor. Bu siyaset devam ettiyse CHP de zarar görür. O yüzden diyorum işte adaylarını bir an önce açıklasınlar ki ne kavga olacaksa, etekteki ne taşlar dökülecekse dökülsün. İzmir'in hassasiyetini anlamayan bir Genel Başkan olduğu için son ana kadar adayı açıklamaktan kaçınacaktır. Bu arada Aziz Bey'in de Oğuz Oyan'ı önerdiği ortaya çıktı ama o da bu kentte tutmaz. Demek ki o halde mevcut adaylar arasından birinin seçilmesi gerekiyor. Umuyorum bu kadar seçime girip sadece İzmir'de gülen fakat yine de İzmir'i anlamayan Kılıçdaroğlu, İzmir'e bir yanlış daha yapmaz.

MİLLETVEKİLLERİ ADAY GÖSTERİLMEYİ UNUTSUN!”

CHP İzmir'deki “Büyükşehir” yarışını nasıl görüyorsunuz?

Bir kere her şeyden önce milletvekilleri Büyükşehir adayı olmayı unutsunlar. İzmir, çantadan çıkacak bir tavşan adayı da istemiyor. Yine CHP kendi içine dönüp mevcut adaylardan birini seçmek zorunda kalacak. Bununla birlikte hiç ummadığımız bir aday da ortaya çıkabilir ama bu ummadık isim de yine CHP'nin içinden olur.

"İYİ PARTİ'Yİ ÇOK ÖNEMLİ BİR SINAV BEKLİYOR"

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı, listesini Akşener'e onaylattı. Peki seçimde nasıl bir etkileri olacaktır?

Öncelikle Süleyman Demirel'in "Siyasette 24 saat çok önemli bir zamandır." sözünü hatırlatmak gerekiyor. Şu an için görülen o ki, İYİ Parti İzmir'deki 300 bin oyunu koramak ve yapabiliyorsa yükseltmek isteyecek ve bunun için de seçime herhangi bir partinin yanında değil, tek başına girecektir. Bununla birlikte bu 300 bin kişinin önceki partilerine sandıkta geri dönüp dönmeyeceği de meçhul. İzmir'de bugün sandığa gidecek seçmenlerin yüzde 20'si oyunu adaya göre verme eğiliminde. Nasıl adaylar çıkaracaklarını hep birlikte göreceğiz. Bana göre İYİ Parti'yi yurt genelinde önemli bir sınav bekliyor. Yüzde 10 barajını geçmek durumundalar. Yoksa gelecekleri tartışmalara yol açar.

BİZ İZMİR'DEN, EGE'DEN TARAFIZ”

Ben TV, Ben Haber ve Maya ailesi olarak yeni bir yerleşkeye sahibiz. Bununla birlikte yeni yayın dönemine başlıyoruz. Neler söyleyeceksiniz?

Geçtiğimiz yıllardaki yayıncılığımızı aynen devam ettireceğiz. Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerinden taviz vermeyeceğiz. Tamamen tarafsız yayıncılık anlayışıyla sürdürdüğümüz yaklaşımımıza devam edeceğiz. Tarafsız derken bunu da biraz açmak lazım. İzmir ve Ege'nin çıkarları noktasında elbette taraf olmaya devam edeceğiz. İzmir'deki istemezükçülere karşı taraflı olmayı sürdüreceğiz. Çünkü şehrimiz bu kafadan çok çekti ve çekmeye devam ediyor. Örneğin Körfez Geçiş Projesi için ben de taraftım ve olması gerekiyordu ama istemezükçüler nedeniyle rafa kalktı. İzmir'in menfaatlerinden, ekonomisinden, sporundan taraf olacağız. Onun dışında siyaset anlamında her partiye yine kentlilik bilinci noktasında gerektiğinde yakın, gerektiğinde uzak olacağız.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER