Abdulkadir Selvi: CHP’li başkanlara 'Bir gerginlik yaşandı mı?' diye sordum

Abdulkadir Selvi, dün Beştepe'de gerçekleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 30 büyükşehir belediye başkanlarıyla yapılan toplantıdan notlarını aktardı.

Abdulkadir Selvi: CHP’li başkanlara 'Bir gerginlik yaşandı mı?' diye sordum

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Her başkana 5 dakika söz verilmiş. Erdoğan konuşulanları bizzat not almış. " ifadelerini kullandı.

Selvi, "CHP’li başkanlara “Bir gerginlik yaşandı mı?” diye sordum. Herhangi bir gerginlik olmadığını söylediler. “Hava yumuşaktı. İçten bir hava oluştu. Cumhurbaşkanı çok ilgiliydi” dediler. Temasların sürdürülmesi istenmiş." diye toplantının genel havasının sakin olduğunu aktardı:

Dün Ankara’da çok önemli bir toplantı yapıldı. Toplantıdan da öte çok değerli bir adım atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’li, AK Parti’li ve MHP’li Büyükşehir Belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıyı kast ettiğimi anlamışsınızdır. Türkiye’nin karpuz gibi ikiye bölündüğü, kutuplaşmadan herkesin şikayet ettiği bir dönemde Erdoğan’ın, Büyükşehir Belediye başkanlarını, parti ayrımı yapmadan toplaması önemliydi. İki bakan dışında kabinenin toplantıda hazır bulunması verilen önemin bir göstergesiydi.

Türkiye’nin bu tür görüntülere ihtiyacı var. Hafızamı yokladım, eski belediye başkanlarına sordum, Cumhurbaşkanının başkanlığında böyle bir toplantı yapıldığını hatırlamadılar.

Dilerim Erdoğan bu tür toplantıları, ülkenin kritik sorunları karşısında siyasi parti liderleriyle de yapar. Çünkü Erdoğan’ın iki şapkası var. Biri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, diğeri AK Parti Genel Başkanı. Ama esas olan Cumhurbaşkanlığı görevi. Çünkü seçimlere gidilince partiler için ayrı, Cumhurbaşkanı adayları için ayrı oy kullanıyoruz. Ayrıca artık bu tür manzaraları özler olduk.

CHP’Lİ BAŞKANLARA TALİMAT

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerde, Ankara’da muhatap bulmakta zorlanıyordu. 23 Haziran seçimlerinden sonra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya “Erol Çakır’ın bize yaptığını sen buna yapma” diye talimat vermişti.

CHP’li Belediye Başkanları toplantıya girmeden önce CHP Genel Merkezi’nde bir toplantı yaptılar. Üç konuda ortak mesaj verme kararı aldılar.

1-Büyükşehir yasası sorunları çözmekten uzak. Büyükşehir yasasının değişmesi gerekiyor.

2-Kaynaklar, belediye arasında adaletli dağıtılmıyor. Kaynaklar adaletli dağıtılsın.

3-Merkezi yönetim CHP’li belediyelere ayrımcılık yapıyor, buna son verilsin.

CHP Genel Merkezi’ndeki toplantıda belediye başkanlarına, “Genel siyasete girmeyin. Güncel siyasi tartışmaların arasında yer almayın. Yerel yönetimlerin sorunlarıyla sınırlı kalın” talimatı verildi. Toplantının havasına gelince. Toplantıdan sonra özellikle CHP’lilerin izlenimlerini almayı tercih ettim. Çünkü Erdoğan’la ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle ilk kez böyle bir toplantıya katılıyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Çok değerli ve olumlu bir davetti. Çok mutlu oldum” diye söze başladı. “Hem ortam, hem istişareler hem de diyaloglar çok iyiydi. Belediye başkanları olarak kendimizi ifade ettik, bakanların anında cevap vermesi değerliydi” dedi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise “Çok olumlu geçti. Hem mevcut  belediyeler sistemi ve büyükşehir yasasıyla ilgili eleştirilerimizi söyledik, hem de çözüm önerilerimizi sunduk” diye konuştu.

ERDOĞAN ARAYA GİRMİŞ

Toplantının içeriğine gelince. Cumhurbaşkanının açış konuşmasından sonra görüşmelere geçilmiş. Her başkana 5 dakika söz verilmiş. Erdoğan konuşulanları bizzat not almış. Belediye Başkanları Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sorunları anlatmışlar. Sonra kendi illerinin sıkıntıları ve bakanlıklarda bekleyen işleri hakkında bilgi vermişler. Bunları ayrıca bir dosya halinde Cumhurbaşkanına sunmuşlar. Erdoğan, dosyaları ilgili bakanlara ileteceğini söylemiş. Başkanlar sıkıntılarını anlatırken, ilgili bakan araya girip bilgi vermiş. Bu özellikle de CHP’li başkanları memnun etmiş. Yani göstermelik bir toplantı olmamış. “Verimli geçti” dediler.

CHP’li başkanlar konuşurken Erdoğan da zaman zaman araya girmiş, kendi belediye başkanlığı döneminden örnekler vermiş. Özellikle de turizm ve şehirleşme konusunda düşüncülerini paylaşmış. CHP’li başkanlara “Bir gerginlik yaşandı mı?” diye sordum. Herhangi bir gerginlik olmadığını söylediler. “Hava yumuşaktı. İçten bir hava oluştu. Cumhurbaşkanı çok ilgiliydi” dediler. Temasların sürdürülmesi istenmiş.

(Yazının tamamı için tıklayın...)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER