2 ittifak, 1 iddia: Gözler 31 Mart'ta

31 Martta gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi İzmir’de partilerin seçim ve ittifak nabzını tuttuk. İl başkanları süreci Ben Haber okuyucuları için değerlendirdiler.

2 ittifak, 1 iddia: Gözler 31 Mart'ta

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Türkiye’nin merakla beklediği 31 Mart seçimlere 3 ay kaldı. Partilerin 24 Haziran seçimlerinde oluşturdukları ittifaka devam kararı almasının ardından, partiler arası trafik de hızlandı. Özellikle CHP’nin kalesi olarak lanse edilen İzmir’de, alınan bu iş birliği kararının nasıl etki edeceği sorusu yanıt arıyor.

Bizler de, seçime 3 ay kala, partilerin nabzını Ben Haber okuyucuları için tuttuk. İYİ Parti, CHP, MHP ve AK Parti İzmir İl Başkanları ittifaktan, seçim çalışmalarına kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundular.

“ONLAR BENİM İÇİN YOK HÜKMÜNDE”

MHP İl Başkanı Veysel Şahin: Cumhur İttifakı kazanacak. 'Cumhur İttifak'ı MHP'ye ne kazandıracak' penceresinden bakmıyoruz biz. Biz Cumhur İttifak'ının kazanmasına kilitlendik. Bizim çalışmalarımızın sonucunda ortaya çıkan tabloda, şu an mevcut olan 8 ilçenin 19'a çıkacağını düşünüyoruz. İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'ın sık sık dile getirdiği '30-0' söylemine, sadece gülüyorum. Onları kaile almıyorum, onlar benim nezdinde yok hükmünde. O yüzden gülüp geçiyorum. Onlar elin gücünü kullanıyor.

“30-0 SLOGANIM OLDU ARTIK”

İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar: İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı noktasında Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerinin de İYİ Parti'nin tamamının oyuna mazhar olacak bir profille karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Ben, iş birliği gerçekleştiğinden beri bir şey söylüyorum. İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin 22 ilçe belediyesi var. Milliyetçi Hareket Partisi'nin 1, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 7. Toplam, 22'ye 8 gibi değerlendirmek lazım. Ben de diyorum ki, 30 ilçenin 30'unda da akıllı, bilinçli davranırsak; vicdanlı ve ferasetle bu işi yürütürsek 30-0 yaparız. 30-0 benim sloganım oldu artık. Bu sloganın arkasında duralım. Çünkü 16 yıllık iktidar, Türkiye'nin 3 büyük değil, 7 büyükşehrinde, kendisine büyükşehir belediye başkanı bulamadığında artısı da şu olacak, İzmir'den de bir tane bile belediye başkanı alamadığında 1 Nisan günü konuşulacak iki maddeden biri İzmir olur. Ve demokrasiye susamış, hukuku arayan, adaletin peşinde olan bütün herkesin İzmir'de bu iş birliğine oy vereceğine inanıyorum.

İlçeler bazındaki iş birliğinde sıra geldiğinde, mutlak suretle her iki partinin başkan ve oluşturacakları heyet, bir müzakereye gideceklerdir ben buna inanıyorum. Bu da yılbaşından hemen sonra olabilir.

Bizim artık tecrübemiz oluştu, biz 7 aylıkken Meclis'e girdik, 41 milletvekilimiz var. Türkiye'nin bütün coğrafyasında, aklınıza gelebilecek her yerde belediye başkanlıklarımız olacak. Bizim, toplumun her kesimini kucaklayan bir yapımız var. Kimsenin etnik kimliğine, mezhebine ya da meşrebine bakmayız. Nereden geldiği umurumuzda değil, ne düşündüğü umurumuzda. O da vatan ve millet sevgisi. Devletin birliğini ve bütünlüğünü düşünen herkesin yolu İYİ Parti'ye çıkacaktır. Göreceksiniz.

“CHP O KONUDA ENTERESAN BİR BAŞARIYA SAHİP”

AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül: İttifak’ta bir sorun yok. Hemen hemen her konuda anlaştık. Belli ilçelerde biz aday çıkarmayacağız, MHP’de belli ilçelerde aday çıkarmayacak. İzmir’de çıkacak belediye başkan adayları cumhur ittifakının adayları olacak. Sıkıntılar, sorunlar yaşanmıyor. Mutabakata vardık.

İzmir CHP’nin kalesi değil. İzmir’in hassasiyetleri var. Aslında CHP biraz da İzmir’in o hassasiyetleri üzerinden siyaset yaptı. Maalesef o hassasiyetler konuşulmaktan, İzmir’in sorunlarını konuşma noktasına gelinemedi. Uzun yıllardır İzmir’de iktidarda olmaları, o birikmiş sorunlara bırakın çözüm üretmeyi, o sorunların üzerine daha da fazla sorunların eklenmesi, nasıl olsa seçim yaklaştığında İzmir’in hassasiyetleri üzerinden siyaset yaparak tekrar iktidara geliriz algısı var. Bunu 2-3 kere yaptılar. Ama bu defa başarılı olacaklarına inanmıyorum. Atatürk, bu ülkenin değeridir. Biz Atatürk’ün üzerinden siyaset yapmadık. Kendileri AK Parti'yi eleştirirken, bazı değerleri kullanarak siyaset yaptığını söylüyorlar ama kendileri de Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i kullanarak siyaset yapıyorlar, istismar ediyorlar. Artık ciddi bir tepki var. O kale algısı da önümüzdeki süreçte yıkılacak.

CHP kimi aday gösterir, Aziz Kocaoğlu’na bıraktırır bıraktırmaz onu bilemiyorum. Aziz Bey, bırakın sorunları çözmeyi, günü kurtarmak, basit söylemlerle, basit birkaç proje ile 15 yılı doldurmuştur. Yani, Kocaoğlu bırakır, bırakmaz bilemem ama seçime giderse halk onu zaten bırakacak sandıkta.

AK Partili belediyelere dönüp baktığınızda, o 5 yıllık süreç içerisinde bütün fotoğrafın değiştiğini görürsünüz. Bizim en büyük eksikliğimiz zannediyorum hizmetin reklamını yapamıyoruz. CHP allayıp pullayıp en ufak şeyi dev yapıyor. O konuda enteresan bir başarıları var. 

“31 MART AKŞAMINA KADAR AĞIRLAYACAK, 1 NİSAN’DA UĞURLAYACAKLAR”

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel: Seçim sürecinde, adaylarımızla ilgili bir sorunumuz yok. Bazen heyecanla, coşkuyla yapılan açıklamalarda veya sosyal medya paylaşımlarında parti tüzüğümüze uygun düşmeyen küçük sorunlar oldu ama buna il başkanlığı olarak anında müdahale edip gereken uyarıları yaptık. Bu süreçte büyük bir sıkıntı yaşamadık.

Sayın Zeybekçi'nin adaylığı ile pek ilgilenmiyoruz. Aslına bakarsanız biz en azından bu defa AKP saraydan inme bir belediye başkan adayı değil de, İzmir'i ve İzmirliyi tanıyan bir aday gösterir diyorduk ama görünen o ki AKP kendi cenahından olanların düşünceleriyle hareket etmeye devam ediyor. İzmirliler misafirperverdir. Kendisini 31 Mart akşamına kadar ağırlayacak ve 1 Nisan'da İzmir'den uğurlayacaklardır.

Biz İYİ partinin vereceği desteği çok önemsiyoruz. İttifak konusu bizden çok genel merkezlerin karara bağlayacağı bir konu.

Yerel yönetim biraz tecrübe ve bilgi isteyen bir konu. Bu bağlamda adayların yerel yönetimlerde bir geçmişinin olması büyük bir artı ama aday belirlemede elbette tek kriter değil. Geçmiş dönemlerde başarılı, halk tarafından beğenilen ve destek gören belediye başkanlığı yapmış isimlerin yeniden aday gösterilmesi oldukça normal. İzmir'de de bu kriterlere uyan aday adaylarımız var.

Ben özellikle 8 ilçemizde adaylarımızın erken açıklanması yönünde Ankara'da görüşmelerde bulundum. Aslında genel merkezimizin de bu yönde bir kararı vardı. Ancak her geçen gün değişen gündem maalesef bu işin uzamasına sebep oldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER