15 CHP'li vekil İYİ Parti'ye geçiyor

Cumhuriyet Halk Partili(CHP) 15 vekilin İYİ Parti geçeceği öğrenildi. İYİ Parti'nin seçimlere katılabilmesi için 15 CHP'li milletvekilinin istifa edip İYİ Parti'ye katılacağının karar alındığı belirtildi. Konuyla ilgili olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve parti sözcüsü Bülent Tezcan Meclis'te basın toplantısı düzenledi

15 CHP'li vekil İYİ Parti'ye geçiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığındaki heyet, bugün İYİ Parti heyeti ile bir araya geldi.

3 Kasım 2019'dan 24 Haziran 2018'e çekilen cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak CHP ve İyi Partili kurmaylar bugün (22 Nisan 2018) bir araya geldi. Bu görüşmede, 15 CHP milletvekilinin istifa ederek İyi Parti'ye geçmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi. Konuyla ilgili olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay 
ve parti sözcüsü Bülent Tezcan Meclis'te basın toplantısı düzenledi

Edinilen bilgilere göre CHP'den 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye katıldı.

Seçim Kanunu’na göre, bir partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getirmesi gerekiyor. İYİ Parti’nin, 6 ay şartına takılması durumunda, B Formülü’nün yani, TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekili şartının yerine getirilmesi için en az 15 milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyor. Şu anda İYİ Parti’nin Meclis’te 5 sandalyesi bulunuyor. Meclis’te 20 sandalyeyi bulursa, İYİ Parti seçimlere doğrudan katılma hakkına kavuşacak.

Engin Altay'ın konuşmasından satırbaşları:

İZMİR'DEN TACETTİN BAYIR VAR

CHP heyeti konuya ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında ilk sözü CHP Grup Başkanvekili Engin Altay aldı ve şunları söyledi:

Biz CHP olarak demokrasi ayıbına karşı, demokrasi arayışımızı sürdüreceğiz. Bu sebeple demokrasinin kazanması için, demokratik bir tasarrufla, CHP'li 15 milletvekili partimizden bugün istifa edip İYİ Parti'ye katıldılar.

İŞTE İYİ PARTİ'YE GEÇEN 15 CHP'Lİ MİLLETVEKİLİ

Afyonkarahisar Milletvekilimiz Burcu Köksal, Amasya Milletvekilimiz Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekilimiz Nihat Yeşil, Aydın Milletvekilimiz Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekilimiz Ahmet Akın, Burdur Milletvekilimiz Mehmet Göker, Bursa Milletveklimiz Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekilimi Erkan Aydın, Çorum Milletvekilimiz Tufan Köse, Edirne Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekilimiz Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekilimiz Çetin Arık, Kocaeli Milletvekilimiz Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekilimiz Ömer Fethi Gürer ve Zonguldak Milletvekilimiz Ünal Demirtaş demokrasi için İYİ Parti'ye gitme kararı aldılar. Demokrasimize hayırlı olsun.

Altay'ın ardından CHP Sözcüsü Tezcan söz aldı ve "Bu adım demokrasinin önüne koyulan tuzağı kaldırma adımıdır" ifadelerini kullandı.

BÜLENT TEZCAN: KURULAN TUZAĞI TEMİZLEME ADIMI

15 arkadaşımız bir parti göreviyle CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçmişlerdir. Bu, tarihi bir sorumluluk tarihi bir görevdir. tarih onları partilerinden ayrılan değil partisinin verdiği görev nedeniyle demokrasiyi kurtaran kahramanlar olarak yazacaktır.

Bu, zor bir görevdir. Bu attığımız adım demokrasinin önüne kurulan tuzağı temizleme adımıdır.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2018, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER