Pilatesin keşfi

İnsan kendisinin en iyi doktorudur, derler.

Pilatesin yaratıcısı, Joseph Pilates şüphesiz bu sözün en iyi kanıtlarından biridir.

Evet! Kendisi bu egzersiz yöntemini çocukluk yılları boyunca uğraştığı (astım, raşitizm, kronik ateş gibi...) hastalıklar nedeniyle çeşitli hareketleri bedeni üzerinde uygulayıp geliştirerek bulmuştur...

Joseph Pilates 1880 yılında Almanya’nın Düsseldorf yakınlarında doğdu. Babası ünlü bir jimnastikçi, annesi ise doğal tedavi uzmanıydı. Sanırım Joseph, bu iki tedavi yöntemini zekasıyla birleştirerek keşfetti. Ve bedeninin kırılganlığını ve rahatsızlıklarını yenme güdüsünü, kas gücünü ve zindeliğini arttırmak için yaptığı çalışmaları gösterdiği kararlılığa bağlıyorum ben. On dört yaşına geldiğinde bedeni üzerinde yapmış olduğu çalışmalar kaslarını öyle bir şekillendirmişti ki bir dizi anatomi şemasında manken olarak kullanıldı. Joe kendi kendini eğitmesini çok iyi bilen birisi olması ona yaptığı spor dallarında başarı getirmiştir. (Dalış ,kayak, jimnastik, boks)

Joseph, 1912 yılında İngiltere’ye gitti. Oraya neden gittiği pek bilinmiyor. İddialara göre, Alman Sirk topluluğuyla tura çıktığını söylüyorlar. Ben de annesinin sirk topluluğuyla çalıştığını okumuştum bazı kitaplardan. Bazı söylentilere göre de, Birinci Dünya Savaşı çıktığında, Joseph’in Alman kökenli olması onu İngiltere‘de düşman ülkenin vatandaşı durumuna sokmuş, Man Adası’na gözaltı kampına gönderilmiştir.

Joseph, kampın hastanesinde yatalak hastaların güçlerini geri kazanmalarına yardımcı oluyordu. Hatta hastalara yardımcı olabilmek için hastane yataklarında mekanik sistem kullandı. Yataklara makara, yay ve kayışları bağlayarak bir alet geliştirdi! (Reformer aletinin doğuşu!)

Joseph 1918 yılında dünyayı kasıp kavuran grip salgınında kendisi dahil, çalıştırdığı hastaların hiçbirinin salgından etkilenmediğini gururla anlatmış etrafına. Bence haksız da sayılmazdı...

Savaştan sonra Almanya’ ya geri dönmüş Hamburg’a yerleşmiş. Burada egzersiz yöntemlerini daha da geliştirerek önemli bir dans kareografi ve dans anbalizi olan Rudolf Van Laban'ın teknik hareketlerini inceleyip yöntemine uygulamıştır. Bu arada AlMan Ordusunun dikkatini çekmiş ve orduyu çalıştırması istenmişti. Fakat Joe Almanya’nın politik ortamını benimsemediği için Rüyalar ülkesi Amerika’ya gitmeye yola koyulmuştu bile...

Joseph Pilates, Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek üzere bindiği gemide Anaokul Öğretmeni olan Clara ile tanışıp evlendi. Clara’nın romatizmal ağrılarına Joe’nun uyguladığı egzersiz yöntemleri iyi gelmişti.

Gelelim günümüze...

Joseph Pilates’in yöntemleri hala fizyoterapistler tarafından kullanılıyor . Bilim, pilates egzersiz yönteminin kemik hastalıklarından tutun da vücut direnci, psikolojik-ruhsal rahatsızlıklara , patalojik veya nevrotik hastalıklara iyi geldiğini kanıtlamıştır. Bazı ülkelerde sosyal sağlık kurumlarında bile yerini almıştır.

Günümüzde teknolojinin getirdiği rahatlık, ya da iş koşularının neden olduğu bedenimizdeki anatomik, ruhsal deformasyonlar için Pilates harika bir buluştur.

Pilates egzersizi, kontroloji ve koordinasyon esasına bağlıdır. Bedeniniz sizin hareket özgürlüğünüzü sağlayan tek şeydir! Şimdiki ve gelecek günlerinizi sağlıklı geçirmek istiyorsanız iyi bir eğitmen bulup hemen pilatese başlayın derim. Size daha sonra eğitmeninizi nasıl seçeceğinizi anlatacağım.

Yazıma Joseph Pilates’in sözleriyle son vermek istiyorum:

“Fiziksel açıdan sağlıklı, zihinsel olarak sakin ve ruhsal açıdan huzurlu olabilmenin zevki ve kazanımları paha biçilmeyecek kadar değerlidir. Dengeli vücut, zihin ve ruh üçlüsüne ulaşabilmenin tek yolu ise Kontroloji’den geçer”

YORUM EKLE