Pilates, trend olmayı hak eden bir metod

BEN HABER GAZETESİ 73. SAYI

Pilates sistemi için söylenecek öyle çok şey var ki... 2003 yılında mesleğimin 16. yılındayken tanıştığım pilates metodu, doğrusu beni çok heyecanlandırdı. Verdiğim onca çeşitli ders içinde yararını gördüğüm başka bir ders olmadığını söyleyebilirim. 

Belimdeki sakatlığı ilaçlar ve fizik tedaviyle kontrol altına almıştım ama en ufak zorlamada ne yazık ki başa dönüyordum. Pilatesi öğrenmeye başlamak, benim için mucizenin başlangıcı oldu. Nefes, denge, kas gücü ve kontrolüne dayanan hareket sistemi bedenimi gün ve gün daha da güçlendirip hiç olmadığım kadar sağlıklı bir hale getirmeye başladı. 
Sistemin babası Josep Pilates'in, kontrolojiyi (kontrol bilimi) tanımlayan cümlesi  beni çok etkilemişti: “Sadece üç derste farkı hissedecek,  on derste farkı görecek ve yirmi derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız”. 

Gerçekten, tıpkı söylediği gibi ilk derste kaslarınızın, bugüne dek olmadığı bir biçimde çalıştığını hissediyorsunuz. Birkaç derste olumlu etkilerini gördükçe, pilatesi daha çok seviyor ve hayatınızın vazgeçilmez egzersizi yapıyorsunuz. Pilates, trend olmayı hak eden bir metod.

Yıllar içinde sayısız pilates sınıflarım oldu ve aldığım başarılı sonuçlar, ne denli doğru bir sistemi uyguladığımın kanıtıdır. Pilatesi sevme nedenlerimden biri de, her yerde uygulanabilir oluşudur. Bir matınız varsa dağ başında bile yapabilirsiniz. 

YORUM EKLE