Nefes tekniklerine zaman ayırın

İçinden geçtiğimiz dönemde kendini iyi hissetmek hepimizin istediği en önemli gündemi oluşturuyor.
Profesyonel nefes eğitmeni olarak sizlerle bu günleri daha iyi hissetmenizi sağlayacak bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyacağım.Yazımı destekleyecek videolarında yakında sizlerle Ben tv ekranlarında buluşturacağız. 
Günde 10 dakika nefes tekniklerine zaman ayırmak zihin beden ruh üçlünüzü dengeleyecek, daha huzurlu bir ruh hali, daha güçlü bir savunma sistemine sahip olmanızı sağlayacak.
Hayat sürekli bir döngü halindedir diyor ve nefes teknikleri sizin iyi hissetmenize yardımcı olur. Farkındalığınızı geliştirir, kafanızdaki endişelerden uzaklaştırır ve zihninizi susturur.​
Bu ilk yazımda size kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç teknik paylaşacağım.
Uzmanlar yavaş ve uzun derin almanın  kalp ritmini  ve tansiyonu düzenleyen stresi azaltan etkileri olduğunu söylüyorlar.
Özellikle gergin hissettiğinizde uzun ve derin nefesler alıp  verin ve verme işlemini 1/3 oranda daha uzun tutun.
İlk egzersizimizde sırtüstü uzanın bir elinizi göbeğinizin üzerine, diğer elinizi göğsünüze yerleştirin. Burnunuzdan sakince nefes alırken karnınızın ve bel çevrenizin genişlediğini hissederek üçe kadar sayın. Nefesinizi 6 sayıda verirken karnınızın içe çekildiğini hissedin. Bu egzersize 5 dakika kadar devam edin.
ikinci egzersizimiz harika bir beden taraması. Bu teknik aynı zamanda bedenimizi yargılamadan hissetmenin harika bir yoludur. Tabii egzersizin sonunda daha gevşemiş ve serbest bırakmış olacaksınız. Şimdi sandalyenize dik bir şekilde oturup ayaklarınızı sağlamca yere basın ve dikkatinizi vücudunuza getirin. Sizin için rahatsa gözlerinizi kapatabilirsiniz.

Birkaç derin nefes alın ve derin nefes alırken, vücudu canlandıran oksijeni içinize çekin. Ayaklarınızı yerde fark edin ve ayaklarınızın zemine temas ederken değişik hislerini fark edebilirsiniz. Ağırlık, basınç, titreşim, ısı gibi. Nefes alırken daha derin bir rahatlama ve huzuru hissedin. Sonra bacaklarınızı ve sandalyeye dayadığınız sırtınızı hissedin.
Şimdi dikkatinizi mide bölgenize getirin. Mideniz gergin veya sıkışmışsa rahatlamasına  izin verin. Nefes alıp nefes verin.

Ellerinize dikkat edin. Elleriniz gergin mi ? Eğer öyleyse izin verin serbest bırakın. Kollarınıza dikkat edin. Kollarınızda herhangi bir gerginlik hissi var mı? Omuzlarınız gergin mi ? Eğer öyleyse hepsini serbest bırakın. Boynunuza ve boğazınıza dikkat edin. Gevşemelerine izin verin. Rahatlayın. Derin nefeslerle çenenizi yumuşatın. Yüzünüzün ve yüz kaslarınızın gevşemiş olmasına  izin verin.

Yüzünüzün ve yüz kaslarınızın yumuşamasına izin verin. Sonra tüm vücudunuzun gevşediğini fark edin. Bir derin nefes daha alın. Tüm vücudunuzun mümkün olan en iyi şekilde farkında olun. Nefes alın nefes verin. Ve sonra hazır olduğunuzda, gözlerinizi açabilirsiniz.        

Yeni yazımızda buluşana dek esenlikler dilerim.  

Holistik Nefes Eğitmeni 
​Yelda Çetiner

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasemin Dengiz
Yasemin Dengiz - 2 ay Önce

bilinç beden bağlantısı muhteşem.Bu farkındalık meditasyonu, vücudumuzdaki her bir hücrenin, vücudumuzdaki her bir elektronun birleşik bütüncüllükteki davranışını kavrıyor, bu bütüncüllüğü, zerremizden vücudumuzun ve bilincimizin her alanına yatıyor. Düşündüğü gibi olan oluyoruz anda ve huzurda