Nefes farkındalığı

Pek çok kişi bedenlerinden kopuk yaşadığından, bedenden gelen his ve geri bildirimleri duymakta zorlanırlar.
Bazı danışan ve öğrencilerimin geri bildirimlerinde sadece nefes terapisi yapılan seanslar deneyimlediklerini öğrendim. Nefes terapisi bir bilinç dışı çalışmasıdır ve sağlık kriterlerine uymayan kişilerin uygulamayı alması sakıncalıdır.
Oysaki  bir nefes seansının başlangıcı solunum testi ve nefes farkındalığıdır. Ardından diyafram egzersizlerini öğrenerek doğal nefese geçiş sağlanır..Her zaman söylediğim gibi sadece bilmek değil yaşama geçirmek için emek vermek gerekiyor.
Akciğer kapasitenizin farkında mısınız? Veya göğüs solunumu mu yoksa diyafram solunumu mu yapıyorsunuz?

Şimdi minik bir nefes farkındalığı çalışması yapalım ve nefesinizle temasa geçmeyi deneyimleyin.
Rahatça oturacağınız koltuk veya sandalyeye sırtınızı dayayın.
Nasıl nefes alıyorsanız doğal akışında nefesinizi izleyin.
Nefesiniz nereye akıyor? Göğsünüzün üst kısmı veya alt kısmına mı? Üst ,alt karın veya tüm bel çevresine mi?
Bir on dakikanızı ayırıp gerçek anlamda nefesinizin ne durumda olduğunu gözlemleyin.Ayrıca bu egzersiz dakikadaki nefes sayınızı da düşürecektir.
Şimdi bir elinizi göbek deliğinizim üzerine ,diğerini de göğsünüzün üzerine yerleştirin.
Önce beş dakika göğsünüze nefes almayı deneyin.Nasıl zorlanıyor musunuz? Yoksa siz normalde de göğüs nefesi alıyorsunuz?
Şimdi de sadece karın bölgenize nefes alın.Daha mı kolay nefes alıyorsunuz? Yoksa zorlandınız mı? Ya da normalde de karın nefesi alıyorsunuz?
Şimdi de tamamen bedeninizin bilgeliğine kulak verin ve bir beş dakikada gün içinde nasıl nefes alıyorsanız bunu fark edin.Gözünüzü açtığınızda bedeninizde fiziksel ya da duygusal anlamda değişiklikler oldu mu? Eğer göğüs nefesi alıyorsanız öğreneceğiniz diyafram egzersizleri ile doğal diyafram nefesine dönüş yapabilirsiniz.

Çoğu kişi bu veya buna benzer bir çalışma yapsa da diyafram egzersizlerini öğrenip hayata geçirmediği için doğal nefesine dönüş yapamamıştır. Hele hele de zihin çok kalabalık bir konuşma halinde olduğu için günümüz insanı konsantrasyon ve odaklanmada güçlük çekiyorlar. Nefes farkındalığı uygulamalarında sözcük veya sayı kullandığınızda odaklanmanız çok kolay olacaktır. Örneğin nefes alırken 'nefes alıyorum' verirken 'nefes veriyorum' ya da nefes alırken 'içeri verirken 'dışarı' ya da nefes alırken 1234 verirken 1234 gibi.

Bu çalışmalar beyninize ve bedeninize yapacağınız harika yatırımın başlangıcı gibidir. Zira bu kadarcık kısa süreli bir çalışma bile daha sakin ve huzurlu hissetmenize neden olur.

Bir nefes eğitmeni olarak daha çok insanın bebekliğinde aldığı diyafram nefesini alması düşlüyorum. Siz de tam nefese geçiş yapmak istiyorsanız nefes farkındalığından başlayabilirsiniz.

Sevgilerimle...
Öz Yelda Çetiner

YORUM EKLE