Nedir bu arkadaşın hikmeti?

Ben Haber 78. sayıdan...

Ben TV Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş, Burak Cilasun'un sorularını yanıtladı.

CHP'deki süreç kangrene döndü. Neler söyleyeceksiniz?

Aziz Bey'in "Ben yokum" demesinin üstünden 3,5 ay geçmesine rağmen yakın zamana kadar herhangi bir isim söz konusu değildi. Ne zaman ki Halk TV'de Tunç Soyer'in aday olduğu söylendi; İzmir'de kıyamet koptu. Aziz Bey'in en baştan beri karşı olduğu isimlerin en birincisi Tunç Soyer'di. Bunu Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na da söyledi, gazetecilere de... Aziz Bey İzmir adayının belirleneceği gün mutlaka görüşünün alınacağını bekliyordu fakat onsuz bir ismin ortaya çıktığını, karşı olduğu bir ismin ortaya çıktığını görünce apar topar Ankara'ya gitti. Sonrasını zaten hep birlikte yaşadık. Şu anda CHP İzmir'de bir kaos yaşıyor. Şimdi herkes "Ne olacak?" diye soruyor ama ben inanıyorum ki bu soruya kaosu yaratan Kılıçdaroğlu bile cevap veremez. Kılıçdaroğlu bugüne kadar en yakınına bile "İnceliyorum" dedi ama aklında tamamen Tunç Soyer vardı. Holding yöneticilerinden sosyetik iş kadınlarına kadar hepsi Kılıçdaroğlu'nun oyalama taktiğiymiş. Süreci çok kötü yönetti, o ismi tartışmaya hiç açmadı ve kaosun birinci sebebi kendisi oldu. Çünkü sadece Kocaoğlu değil, birçok kişi de o isme karşıydı. Hatta ittifak yaptığı İYİ Parti de... Karşı olanlar nedenini söylüyor ama Kılıçdaroğlu neden desteklediğini söylemiyor. Kardeşim madem sen bu arkadaşı bulunmaz Hint kumaşı olarak görüyorsun, o zaman bunun gerekçelerini açıkla da, İzmir'deki "anti Soyer" düşüncesindeki insanlar da kabullensin. Nedir bu arkadaşın hikmeti? Bunu sorunca üst yönetimden kimse cevap veremiyor.

Kılıçdaroğlu İzmir'i kamplaştırdı”

Kılıçdaroğlu'nun bu tutumunun sonucu ne olur?

Bana göre şu anda İzmir'i kamplaştırdı. Parti ikiye bölündü. Kılıçdaroğlu bana göre baskın basanındır diye düşünerek, 'Ben bunu zamana yayar, hiçbir şey söylemem ve vakit daralınca bir gecede PM'den geçirir oldu bittiye getiririm." dedi. Nasıl ki "Tıpış tıpış oy vereceksiniz." demişti ama bomba elinde patladı. Eğer kamplaştırılmış bir isimle yola devam ederse bu aday CHP'ye İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni kaybettirir.

Gelişmeler ışığında CHP'nin ilçe adayları ne kadar sağlıklı belirlenebilir?

Çok sağlıksız. Mesela açıklanan ilçelerden Kemalpaşa hakkında konuşabilirim. Açıklandığı anda Kemalpaşa'da yaşayan, fabrika sahibi olan birçok insan beni aradı. Onların yorumlarına göre AK Parti 1-0 CHP... Çünkü aday olan arkadaş daha önce seçim kaybetmiş bir isim. Orada kazanacak tek isim Mehmet Türkmen'di. CHP İzmir'de kaybetmek adına her şeyi yapıyor. CHP, çaycısını Kemalpaşa'ya gönderip kiminle kazanacağını sordursa, çaycı "Mehmet Türkmen" ismiyle dönerdi. Bir de Kılıçdaroğlu'nun burada da bir saygısızlığı var. Nedir o saygısızlık? Belirlenecek olan Büyükşehir adayına fikrini sormadan ilçede aday gösteriyorsun. Önce Büyükşehir'den başlarsın, sonra ilçeleri açıklarsın. İzmir CHP'yi onurlandırmış bir şehir ama şehrin duygularıyla oynayıp azap çektiriyorlar.

Zeybekci çözüm odaklı ilerliyor”

Nihat Zeybekci polemiğe girmeme siyaseti izliyor. Nasıl bir Zeybekci bekliyordunuz, gördüğünüz Zeybekci nasıl?

Ben kendisiyle bakanlık döneminde de bir araya geldiğim için aynı Nihat Zeybekci'yi karşımda görüyorum. Kavga istemeyen, sorun çözme yanlısı, uzlaşmacı, şehrin daha iyiye gitmesi için neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalışan bir aday var karşımızda. Bu tarz iş yapar mı İzmir'de? CHP'de bu kavgalar ve belirsizlik devam ettiği sürece yapar. Bunu da CHP'lilerin görmesi lazım. Bu şehirdeki seçmenlerine köle muamelesi yapıyorlar. Bu şehrin seçmenleri sizin paralı askerleriniz de değil. Görüyorum ki bu seçimde İzmir, CHP'ye bambaşka bir tepki verebilir. AK Parti şu anda çok güzel bir süreç götürüyor. Kavga CHP'de...

Sokaktaki vatandaş CHP'deki kavgadan bıkıp AK Parti'ye döner mi?

Bugünden bunu söylemek çok erken. Sonuçta 2 ay çok uzun bir süre. Bununla birlikte CHP yönetimi işleri toparlayıp, İzmir'in üzerinde uzlaşacağı bir aday çıkarırsa tahmin ediyorum sorunu çözerler. CHP'nin adayına göre el değiştirmeler olabilir. Eğer Soyer açıklanmış olsaydı, MHP'ye geri dönebilecek Ülkücüler yüzünden CHP bazı ilçeleri kaybedebilirdi.

İYİ Parti şimdiye kadar iyi dayandı!

CHP, İzmir'de İYİ Parti'yi küstürür mü?

Kiraz ve Tire'nin İYİ Parti'ye verileceği söyleniyor ama aday çıkarmama sözü Büyükşehir için verildi. Yaklaşık 10-15 ilçede İYİ Parti adayı görürsek kimse şaşırmasın. İYİ Parti, İzmir'de sürpriz yapabilir ve bu da dengeleri çok etkiler. İzmir'in belli ilçelerinde İYİ Parti aday çıkarırsa, CHP'nin şansı kalmaz. Karşındaki partiyi küçümsemek kimsenin hakkı değil. Nasıl ki CHP Genel Merkezi İzmir'i küçümsüyor, aynı şeyi İYİ Parti'ye de yapıyor. Bu bir ittifakta çok ayıp bir şey. Bana göre İYİ Parti şimdiye kadar bile çok iyi dayandı.

YORUM EKLE