banner51

'Sultan' Şehit Aileleriyle

Adana'da 19'uncu Altın Koza Film Festivali'nin onur konuğu olan 'Türk Sinemasının Sultanı' Türkan Şoray, şehit ailelerinin acısına ortak oldu.

'Sultan' Şehit Aileleriyle

 

 İl Jandarma Komutanlığı'ndaki törene katılan Türkan Şoray, şehit ailelerine plaket verirken duygusal anlar yaşadı, ağlamamak için kendini zor tuttu. Ağlayan şehit annesine sarılan Türkan Şoray, "Burada bulunan yüreği yanık herkesin önünde saygıyla eğiliyorum" dedi
 
Törenin yapıldığı askeri tesise Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile birlikte giden Türkan Şoray'ı İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Koç karşıladı.
 
Şehit Uzman Çavuş Yusuf Tuna Güzey Salonu'nda düzenlenen törene Vali Hüseyin Avni Coş ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ile birlikte şehit aileleri katıldı.
 
Törende konuşma yapan Türkan Şoray'ın oldukça duygulandığı gözlendi. "Burada bulunan yüreği yanık herkesin önünde saygıyla eğiliyorum" diye seslenen Türkan Şoray, "Bu acı hepimizin acısı, bu vatan hepimizin vatanı, bu evlatlar hepimizin evlatları. Evlatlarımızı kaybetmenin acısı hepimizin içinde kor gibi duruyor. Ben de bir anneyim. O acıyı o kadar hissediyorum ki. Ama artık anneler, aileler ağlamasın. Eşler, çocuklar mutsuz olmasın. Ülkemizde birbirimizi severek, barış içinde yaşayalım. Yüreğim kan ağlıyor. Artık bu acıları çekmeyelim. Ne yapmamız gerekiyorsa yapalım" dedi.
 
Türkan Şoray, Şehit Ali Bezik ve Gökhan Yıldırım'ın ailelerine plaket verdi. Şehitlerin annesine ve eşine sarılan Türkan Şoray, onların gözyaşlarına engel olamaması üzerine ağlamamak için kendini zor tuttu. Bu duygusal ortam her plaket verilmesi sırasında yaşandı.
 
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da, böylesi törenlerde hazin tabloların ortaya vurgulayıp, "Bu tablolar hazindir ama aynı zamanda onurlu ve şereflidir. Neticede hepimiz faniyiz. Ama bu dünyada rütbelerin en büyüğü olan şehitlik mertebesine ulaşmak şereftir. Şehit ailelerini kutluyorum. İnsanın sevdiklerinden ayrılması kolay değil. Ama onlar onurlu ve şerefli evlatlardır" diye konuştu. 
 
Terör örgütünün ülkemizin güçlenmesini istemeyen güçlerce maşa olarak kullanıldığını vurgulayan Vali Coş, artık belli bir yaşa gelmiş insanları kandıramayan örgütün artık çocukları kandırmaya çalıştığına dikkat çekti.
 
Vali Coş, Rasim Şevik ve Orhan Özkanyak'ın ailelerine plaket verirken, Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı Musa Memiş ve Mahmut Yeşilçam'ın ailesine, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da Abdullah Aydın Emer ve Lokman Tekin'in ailelerine plaket verdi.
 
Şehit aileleri ile mülki ve askeri erkanın hatıra fotoğrafı çektirdiği törende ayrıca 28 şehidin adının lojman bloklarına verilerek, ölümsüzleştirildiği bildirildi.
 
Tören sonrası da Türkan Şoray ve şehit aileleri arasında duygusal anlar yaşandı. Türkan Şoray şahit ailelerine sabır dilerken, hepsinin hatırını tek tek sordu ve onlarla kucaklaştı.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2012, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER