Sam:'O Benim İçin Tekstil Ürünü'

Şevval Sam, 'Başörtüsü tekstil ürünü’ dedi, hem tepki, hem destek aldı...

Sam:'O Benim İçin Tekstil Ürünü'

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Şevval Sam, sistemi çarpıcı ifadelerle eleştirdi, siyasileri mizah anlayışından yoksun olarak nitelendirdi.
 
Asıl çıkışını başörtüsüyle ilgili soruya cevap verirken yapan Sam, “O (Başörtüsü) benim için tekstil ürünü” dedi. Şevval Sam’ın sözleri, twitter’da da en çok konuşulan kişiler arasında zirveye çıktı. Twitter’da Trending Topics olan Sam’a hem tepki yağdı, hem destek geldi. 
 
Türkiye’de iktidarların insanları kolayca yönetmek için önce parçalara ayırıp böldüğünü iddia eden Sam, BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in konuşmalarını beğendiğini söyledi. Başörtüsü takan bir öğrencinin sorusuna “O benim için tekstil malzemesi” tabirini kullanan Şevval Sam şunları söyledi: 
 
“İktidarlar tarafından bu parçalanmayı gerçekleştirmek için bir takım nesneler kullanılıyor. Birilerinin etnik kimliği, birilerinin başörtüsü, kiminin de ideolojik düşüncesi. Bunların hepsi aslında şekilcilik. Öyle bir gün gelecek ki, bir gün insanların başörtüsü takmadığı yani bunun şeklen gerekli olduğu ve insanlık düzeyinin değişmesiyle buna ihtiyaç kalmayacağını düşünüyorum. Örtünmeye karşı değilim, tek din vs bunlar bana uzak şeyler, benim inancım tasarımcıya dair. Bütün bunlar sonradan üretildi, o benim için tekstil malzemesi, dünyaya geldiğinde insan çıplaktı, bütün bunlar sonradan ortaya çıktı. İnancınızın arkasında durun, ben özgür düşünce ve ifadeye destek veririm. Kimse kimseye bir şeyi zorla dayatmayacak.”
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER