Arap Müziğinin 'Diva'sı Geliyor

Lübnan’ın ünlü ses sanatçısı Ghada Schebir, 2 Haziran Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi'nde bir konser verecek.

Arap Müziğinin 'Diva'sı Geliyor

 

Ortadoğu müziğinin en önemli merkezi olan Lübnan’ı birçok uluslararası festivalde temsil eden, Arap müziğinin önde gelen ismi Ghada Schebir’in gelecek ay Mardin Artuklu Üniversitesi’nin daveti üzerine konser vermek için Mardin’e geleceği öğrenildi.
 
Üniversite yetkililerinden alınan bilgiye göre bu yıl ikincisi düzenlenen bahar şenliği etkinlikleri kapsamında düzenlenecek konserde sahneye çıkacak Ghada Schebir'i dinlemek amacıyla davet gönderilen birçok Arap büyükelçisinin de Mardin’i ziyaret etmesi bekleniyor.
 
Konserin Mardin’in tanıtımı açısından bir fırsat olduğunu belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, böylesine bir etkinliğin, kentin kültürel zenginliği ve çeşitliliğiyle ekonomik ve turistik potansiyelinin gözler önüne serilmesi için önemli olduğunu söyledi.
 
Lübnan doğumlu Ghada Schebir müzik hayatına, Endülüs müziği alanında uzmanlaştığı USEK Üniversitesi’nde başladı. Sanatçı, katıldığı dünya çapındaki uluslararası festival ve konserlerde gösterdiği performans ile müzik otoritelerinin beğenisini kazandı. Kariyeri boyunca birçok ödüle layık bulunan Schebir, 2007 yılında BBC Dünya Müziği Ödülü'nü almaya hak kazandı.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER