Altın yumurtlayan tavuğu ölüyor mu?

Medya Radar sitesinin yazarlarından Murat Tolga Şen, bugünkü köşe yazısında TV8'de yayınlanan Survivor Türkiye-Yunanistan yarışma programına yer verdi.

Altın yumurtlayan tavuğu ölüyor mu?

Survivor TürkiyeYunanistan izlenmiyor! Çok net oldu değil mi?

Ama gerçekten öyle... İzleniyor elbette, ama eskisi kadar değil. Hafta içi ilk 10’a bir şekilde giriyor, Cumartesi geceleri de gün birincisi oluyor ama eski yarışmaların reyting başarısı düşünüldüğünde Türk ve Yunan takımlarının kapıştığı Survivor’un en az izlenen sezon olduğu ortada. Halbuki gücünü hamasetten alan bu Türk-Yunan kapışmasının reyting rekorları kırması bekleniyordu. (Bir Ekşi Sözlük deyimiyle: yoğurtlu sosun içimi rahatlatması gerekiyordu).

Çünkü bu kez izleyene keyif vermiyor! Survivor’ın izlenme sebeplerini bir başka yazımda yazmıştım. Önceki organizasyonlar her yaş grubunu, kadınları ve erkekleri aynı anda ekran karşısına oturtan tek yapımdı. Kadın-erkek-genç-yaşlı-ortaokul terk ya da üniversitede yüksek lisans öğrencisi… Hepsi Survivor izliyordu! Ama bu sefer gençler hedeflenmiş gibi ve bu çok stratejik bir hata... Televizyon imparatorluğunu ¨evde dolma doldururken televizyon izleyen anneler klanı¨ yönetiyor. Annelerin ilgisini çekemiyorsan Müge Anlı’nın sabah yayının bile gerisine düşersin, normal.

Survivor, televizyonda yayınlanan en erotik şeydi. Boylu poslu kaslı adamlar, güzel vücutlu kadınlar adada şortlarla-bikinilerle bir o yana bir bu yana koşturuyordu. Kimse inkâr etmesin; bunu izlemek herkesin hoşuna gidiyordu. Acun’un en büyük hatası ¨adada yaşam¨ fantezisini adada yarışmaya indirgemiş olması...

Ünlü şart! Çünkü seyirci ünlüleri eziyet çekerken görmeyi seviyor. Evet, Survivor biraz da ruhumuzdaki işkenceciye hitap ediyor. Magazin sayfalarında en bakımlı halleriyle boy gösteren ünlüleri adada açlık içinde perişan ve yarışmalarda oraları buraları uff olurken görmeyi seviyoruz. Acun seyirciyi bu katarsisten mahrum bırakmamalıydı.

Türk halkı altyazı okumayı sevmez, kendi dilini izlemek ister ki biliyorsunuz bu tür programlar izlenirken insanlar bir yandan başka şeylerle de uğraşıyor. Yüzüklerin Efendisi değil ki ekrana kitlenip kalasın. Bu da yordu insanları...

Ayrıca biz artık Yunanlardan nefret etmiyoruz, o biraz Tansu Çiller zamanında kaldı. Yazın bütün Türkler Yunan adalarında, birlikte uzo içiyor, sirtaki yapıyor. Onlar da Bodrum’da. Yaz gelse de Kos’a gidip Caravelle’nin denize en yakın masasına otursam diye düşünüyorum mesela... Halbuki yeni bir sürü düşmanımız var, seç-beğen-al! Aslında en iyisi sene olmuş 2019 iken milletler arasında husumet yaratmamak. Çok sevdiğim bir Youtube kanalı var; Dört Yabancı Bir Türk... Koreli Chabby, Amerikalı Louis, Kenyalı Jey Jey, İtalyan Michele ve Türk Ekin... Birlikte yaptıkları sohbetlerle hem güldürüyor hem de yüreğimi ısıtıyorlar. Açıkcası onu izlemeyi tercih ediyorum, kimse alınmasın. Sen reyting ve reklam alacaksın diye ben Edirne’den sonrasından nefret edecek değilim.

Yazının tamamının okumak için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER