Utku Varlık'dan 'Fragmanlar'

Utku Varlık’ın “Fragmanlar” isimli sergisi 6 Kasım 2014 tarihine kadar sanatseverler ile buluşuyor.

Utku Varlık'dan 'Fragmanlar'
Bozlu Art Project Nişantaşı, sezonunun ilk sergisini 1968 Kuşağı’nın efsane isimlerinden, Utku Varlık ile açıyor. Utku Varlık, Bozlu Art Project Nişantaşı’nda açacağı kişisel sergisi için kırk yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdürdüğü Paris’ten İstanbul’a geliyor.
 
Türkiye’de soyut sanatın etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği 1960’lı yıllarda figüratif resmi yeniden gündeme taşıyan, Türk resmine eleştiriyi getiren 1968 Kuşağı’nın önemli temsilcilerinden Utku Varlık, son sergisinde, yıllardır atölyesinde sakladığı dosyalardan, rulolara gizlenmiş, başlanmış ancak bitmemiş binlerce detaydan yola çıkıyor.
 
Utku Varlık’ın desenleri ile resimlerinin birarada sergileneceği “Fragmanlar”, sanatçının aykırı düşüncelerinden veya kendisinden beklenenden çok ressamın endişelerinin ve özverisinin kapılarını aralamayı, zaman ve mekânla yaptığı ruhsal çözümlemeleri irdelemeyi, bir sonuca ulaşamamanın kaygılarını yansıtmayı amaçlıyor. “Eğer bir düş giderek resme dönüşüyorsa, resim de sonuçta düş’e dönüşür” diyen Utku Varlık, kenara konup saklanan küçük öyküler, şiir kırıntıları ve farklı kurgulara ait eskizlere yeniden bakarak kendi sanatını ve günümüzde resmin geldiği noktayı sorguluyor.
 
“Fragmanlar” isimli sergisi için özel olarak hazırlanan bir belgeselde sanatçının atölyesindeki çalışma ortamını ve kullandığı resim tekniğinin ipuçlarını da görmek mümkün olacak.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER