Uluslararası İzmir Festivali'nden, 32. kez 'merhaba'

Uluslararası 32. İzmir Festivali, “Barışın Sesi” olarak da nitelendirilen Tekfen Filarmoni Orkestrası & Charlie Siem konseri ile başladı

Uluslararası İzmir Festivali'nden, 32. kez 'merhaba'

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu ile İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği, Tekfen ve Arkas’ın program sponsorluğunda düzenlediği 32. Uluslararası İzmir Festivali, “Barışın Sesi” olarak da nitelendirilen Tekfen Filarmoni Orkestrası & Charlie Siem Konseri ile başladı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper’in konuşması başlayan açılış töreninde 32. Uluslararası İzmir Festivali’ne katkıda bulunan kişi ve kurumlara teşekkür plaketleri sunuldu.

ötesi kültürel işbirliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturan, Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz’e kıyısı bulunan 23 ülkenin orkestralarının solist sanatçılarından ve grup şeflerinden oluşan “Üç Denizin Sesi – Tekfen Filarmoni Orkestrası’nı açılış konserinde Özbek Şef Aziz Shokhakimov yönetti. Orkestra ilk bölümde Sergey Rahmaninov’un “Senfonik Danslar”ını seslendirdi. İkinci bölüm Mihail Glinka’nın “Ruslan ve Ludmila Uvertürü” ile başladı. Ardından sahnede “21. Yüzyılın sanatçısı” olarak tanınan kemancı Charlie Siem geldi. Siem, Çaykovski’nin Re Majör Keman konçertosunu seslendirdi. Siem Tekfen Filarmoni eşliğindeki unutulmaz performansıyla ustalığını kanıtladı. Orkestra ve solist dakikalarca alkışlandı.

32. Uluslararası İzmir Festivali’nde 6 Haziran 2018 akşamı yine AASSM’de 10. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Konseri yapılacak. Konserin davetiyeleri AASSM gişesinden alınabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER