Türkiye'de bir ilk

Türkiye’de ilk kez bir roman Amerika’da müzikal olarak sergilenecek

Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de ilk kez bir roman Amerika'da müzikal olarak izleyicilerle buluşacak. Ercüment Cengi̇z'i̇n ilk romanı Gırnatacı Kanada ve ABD'de müzi̇kal olarak sergi̇lenmeye hazırlanıyor.                                       

Kanada Hükümeti (Canada Councel For Arts) desteği ile iki ülke arasında bir kültür köprüsü kurulması amacıyla, bağımsız ‘Theatr Why Not’ tiyatro topluluğu ve Nedim Saban yönetimindeki ‘Tiyatro Kare’ işbirliğiyle, Ercüment Cengiz’in Everest Yayınları'ndan çıkan ‘Gırnatacı’ romanı müzikale uyarlanıyor. Müzikali Kanadalı yönetmen Guillermo Verdecchia sahneye uyarlayacak. Müzikalde Kanadalı ve Türk oyuncular yer alacak.

Müzikler projenin kültürlerarası temasına uygun olarak hazırlanıyor. 9 Kasım gecesi Toronto’da okuma provası sergilenecek oyunun ‘Gırnatacı’ romanındaki Türkiye sahneleri Flashback olarak gölge oyunu tekniğiyle izleyiciye sunulacak.

FARKLI ÜLKELERDE SAHNELENECEK

‘Why Not/Tiyatro Kare’ işbirliğiyle, romanın derdi, öyküsü, karakterleri, evrensel, kültürlerarası teması ve müziği nedeniyle uzun vadede romanın bölümlerinin de geçtiği Chicago başta olmak üzere farklı ülkelerde, farklı kentlerde ve Türkiye’de Türk sanatçıların katılımıyla sahnelenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER