Tiyatrocular İsyanda: 'Tektipleştiriliyoruz'

İstanbul Şehir Tiyatrolarında yapılan yönetim ve tüzük değişiklikleri tiyatro sanatçıları tarafından bir kez daha protesto edildi. Burada konuşan tiyatro sanatçısı Engin Alkan, "Yönetim ve tüzük değişikliğinin, özelleştirme düşüncesinin ardında bizim koşullarımızı iyileştirmek değil, çok sesliliği yok etmek, tek tipleştirmek, ötekileştirmek muhalefeti ve demokrasiyi susturmak vardır." dedi.

Tiyatrocular İsyanda: 'Tektipleştiriliyoruz'

 

İstanbul Şehir Tiyatrolarında yapılan yönetim ve tüzük değişiklikleri tiyatro sanatçıları tarafından bir kez daha protesto edildi. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplanan tiyatro sanatçılarına destek vermek için gelen tiyatro ve sinema oyuncusu, Mücap Ofluoğlu'nun yaptığı konuşma sırasında duygusal anlar yaşandı. Bazı tiyatro sanatçıları göz yaşlarına hakim olamadı. Eyleme CHP Milletvekili Gürsel Tekin'de katıldı. Eylemde Beşiktaş taraftar grubu 'Çarşı' pankartı açıldı.
 
ÇARŞI DEĞİŞİKLİĞE KARŞI
 
Bu kez yakalarına "Susmuyoruz" kokartı takan sanatçılar 18. İstanbul Kültür Sanat Vakfı Tiyatro Festivali öncesi sessiz eylem yaptı. Eylemde Beşiktaş taraftar grubu "Çarşı" pankartı açıldı. CHP Milletvekili Gürsel Tekin de tiyatroculara destek için eyleme katıldı. 
 
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
 
Tiyatro sanatçılarına destek için gelen tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen ve yazar Mücap Ofluoğlu yaptığı konuşma sırasında duygusal anlar yaşandı. Ofluoğlu'nun yaptığı konuşmada hem kendisi hem de tiyatro sanatçıları göz yaşlarına hakim olamadı. Ofluoğlu, "Ne güzel ne ağlamaklı ne mutlu günler yaşadık burada. Muhsin Bey de vardı. Nur içinde yatsın. Muhsin Ertuğrul ve nicesini tanıdım, hayatlarını yazdım. Bunları yazdığım için mutluyum. Sizde bu mutluluğa sahip çıkın. Bırakmayın bu tiyatroyu. Bu tiyatroya verilen emeğe yazıktır. Ben buraya göz yaşı dökmeye gelmedim, sizi alkışlamaya geldim." şeklinde konuştu. 
 
"TEKTİP"LEŞTİRİLMEK İSTENİYORUZ
 
Tiyatro sanatçısı Engin Alkan yaptığı konuşmada, "Yönetim ve tüzük değişikliğinin, özelleştirme düşüncesinin ardında bizim koşullarımızı iyileştirmek değil, çok sesliliği yok etmek, tek tipleştirmek, ötekileştirmek muhalefeti ve demokrasiyi susturmak vardır. Biz tiyatrocuları susturmak istiyorlar ama susmayacağız" dedi. Konuşmadan sonra tiyatrocular Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben yazdıkları defteri imzaladı.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER