banner51

'Tatyana' Sahnelerde

Çehov ve Suvorin'in "Tatyana Repina" adlı oyunundan esinlenerek, biriken tarafından sahnelenen "Tatyana", 21 Ekim'de Talimhane Tiyatrosu Şişli Black Out Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşuyor.

'Tatyana' Sahnelerde
"Bu hiç adil değil. Bazılarının kamyonlarca parası var ve bekçi köpekleri gibi üstünde oturuyorlar."
 
Tatyana, başrolünde oynadığı oyunun prömiyerinden sonra bir parti verir. O ve yedi konuğu, müzik ve içkiyle ilerleyen bir gecenin kahramanlarıdır. Yeni zengin David, çapkın mirasyedi Peter, genç ve hırslı oyuncu Mâşa, milletvekili eşi ve iki çocuk annesi Anna, varlıklı dul Vera, gazeteci Mikhail... Tatyana'nın kararının gölgesindeki gecede ve sonrasında seyirciler eski çıkar ilişkilerinin ve maskelerin yenileriyle yer değiştirmesine tanık olurlar.
 
Melis Tezkan ve Okan Urun'dan oluşan biriken, bu beşinci sahne çalışmasında "Tatyana" figürü üstüne bir triptik kurguluyor. Bu üç tablolu, görsellikten yola çıkan oyunu Aleksey Suvorin'in dört perdelik Tatyana Repina oyunundan alınmış metinler ve Çehov'un aynı adlı kısa oyunu oluşturuyor. Çehov; Tatyana Repina'yı, Suvorin'in oyununun devamı olarak yazdı. Suvorin ise 1881'de sahnede intihar eden oyuncu ve operacı Evlalia Kadmina'dan esinlendi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER