'Tasarımcı ve Fotoğrafçı Birlikte Düşünüp Tasarlamalı'

Gazete Tasarım Günleri'nin son gününde konuşan Gael Turine, "Fotoğrafçı ve tasarımcı arasındaki işbirliği çok önemli" dedi.

'Tasarımcı ve Fotoğrafçı Birlikte Düşünüp Tasarlamalı'

 

Ünlü fotoğrafçı, aynı tasarımcı ile uzun süre çalışmanın iki tarafın da birbirini derinlemesine anlamasını sağlayacağını belirterek, bu ortaklıktan verimli ve kaliteli işlerin doğacağını ifade etti.
 
Gazete Tasarım Günleri'nin son gününde konuşan Gael Turine, katılımcılara foto muhabirinin ve tasarımcının neden birlikte çalışması gerektiği konusunda bilgi verdi. Fotoğrafçı ve tasarımcı iş birliği ile yapılan çalışmalara dikkat çeken Turine, "Fotoğrafçı tek başına bu işi yapamaz demiyorum ancak, ikisinin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda projelerin gücü ortaya çıkar" diye konuştu.
 
Gael Turine, beş yıl boyunca Voodoo ayinlerinin yapıldığı Batı Afrika'ya, Haiti ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yolculuklar gerçekleştirerek Voodoo dini üzerine bir kitap yazdı. Gael Turine, 'Voodoo' dini ile ilgili fotoğraf çalışmasını +1T öğrencilerine gösterdi. Ardından aynı projenin kitap halini ve kitabın tasarım süreci hakkında geleceğin tasarımcılarına detaylı bilgiler veren ünlü fotoğrafçı, "Bir kitap tasarladığınızda tek başınıza bunu yapmanız mümkün değil" diyerek fotoğrafçı ve tasarımcı arasındaki bağı anlattı. Tasarımcı ve fotoğrafçı arasındaki ilişkiyi anlatan Turine, kitap çalışması yaparken iyi çekilen fotoğrafların tasarımcının çalışmalarıyla alıcı bulacağını belirtti. Turine, kitaptaki renk, şekil ve konu bütünlüğü, hikayeler arasındaki geçişlerin yumuşak olması ve birbirinin devamı olan karelerin aynı sayfada yer alması gibi elementleri tasarımcının en iyi şekilde belirleyeceğini ifade etti. "Fotoğrafçı ve tasarımcı arasındaki işbirliği çok önemli" ifadesini kullanan ünlü fotoğrafçı, aynı tasarımcı ile uzun süre çalışmanın iki tarafın da birbirini derinlemesine anlamasını sağlayacağını söyledi. Bu ortaklıktan verimli ve kaliteli işlerin doğacağını kaydeden Turine, tasarımcısından çok büyük hayal kırıklığına uğrayan fotoğrafçıların da az olmadığını sözlerine ekledi. Fotoğrafçının tasarımda hikâyesini hissetmek istediğini anlatan ünlü fotoğrafçı, tasarımcının fotoğrafçıya o hissi vermediği zaman aradaki iş birliğinin sona ereceğini söyledi. Turine, "Bu konuda tasarımcının fotoğrafçı için çalışacak diyemem ama birlikte düşünüp birlikte tasarlayacaklar "dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 11:25
YORUM EKLE

banner47