Tarihi Konaklarda Sanatsal Eğitim

Yozgat Belediyesi, önceki yıllarda restore ettirilen iki konakta el sanatlarının geliştirilmesine yönelik kurslar açarak, kadınlara mesleki ve sanatsal eğitim verilmeye başlandı. Yöresel el sanatlarına yönelik kursların önümüzdeki günlerde açılacağı açıklandı.

Tarihi Konaklarda Sanatsal Eğitim
 
Yozgat Belediyesi bünyesindeki tarihi Hayri İnal Konağı’nda Ayşe Kayhan gözetiminde çinicilik, Divanlıoğlu Konağı’nda ise Nurgül Demir gözetiminde Kaat-ı sanatı kursları açıldı. İlk etapta kadınlara yönelik açılan her iki kursta Yozgat’a özgü motiflerin işlenerek, ortaya çıkan eserlerin ’Yozgat’a özgü hediyelik eşya’ sektöründe değerlendirileceği bildirildi. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, dünyanın her bölgesinde mutlaka bir Yozgatlının yaşadığının bilinmesine karşın, bu insanların ’Bu da bizim yöremizin’ diyebileceği bir hediyelik eşyanın bulunmadığını söyledi. Arslan, bu açığın kapatılabilmesi, Yozgat’a özgü hediyelik eşya yapımını ve kültürünü geliştirmek üzere hazırladıkları projenin ilk etabını hayata geçirmek üzere çalışmalara başladıklarını ifade etti.
 
Yozgat Belediyesi bünyesindeki iki konakta ilk etapta Halk Eğitim Merkezi ile birlikte açtıkları kurslarda çini üzerine ve fotoğraf tablosuna üç boyutlu Yozgat motiflerinin işlenmeye başladığını kaydeden Arslan, önümüzdeki günlerde Yozgat yöresi motiflerinin işleneceği kilim dokumacılığı ve diğer el sanatları kurslarının da devreye sokulacağını anlattı. Arslan, şöyle dedi:
 
"Doğu Anadolu bölgesini batı illerimize bağlayan E-88 Karayolu’nun Ankara istikametindeki Sarıhacılı Mahallesi’nde yöresel ürünlerin satışının yapılacağı tesis inşa edeceğiz. Bu tesis içerisinde fırınımız olacak, yöresel parmak çörek yapılacak. Lokantasında yöresel testi kebabı, tandır kebabı, arabaşı, madımak gibi yöresel yemekler servis edilecek. Diğer bir bölümde Yozgat yöresine özgü mercimek, bulgur, düğürcük, yoğurt, peynir, kaymak, pekmez, çalma, ekşi, kavurgalı çedene gibi ürünler, diğer bir bölümde de tarihi konaklarda hazırlanacak olan yöresel motiflerin işlendiği el sanatları eserler satışa sunulacaktır."
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER