'Tableaux Vivants' x-ist'te

x-ist 15 Kasım, 2014 tarihine kadar Amerikalı fotoğrafçı Ryan Schude’nin “Tableaux Vivants” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

'Tableaux Vivants' x-ist'te
İkinci kere yabancı bir sanatçının sergisini açan x-ist, izleyiciyi daha önce Amerika, Kanada ve Fransa’da eserlerini gösteren Ryan Schude’nin tiyatro sahnelerini andıran fotoğraflarıyla tanıştırmayı hedefliyor. 
 
Tableaux Vivants”, Fransızca’dan “yaşayan resimler” olarak çevriliyor. Ryan Schude, bu türün tek bir imaj üzerinden birçok hikaye anlatabilme özelliğinden yararlanıyor. Çoğu zaman, izleyici belirsiz durumlarla başbaşa bırakılırken, her bir karakterin hareketinin arkasındaki sebebi çözümlemesi de bekleniyor. Schude’nin sahnelerinde, set tasarımı, mekan, kıyafetler, ışık ve oyunculuk ön plana çıkıyor. 
 
Serinin ilk on fotoğrafı, kavram ve üretim açısından farklı niteliklere sahip. Altı yıllık bir süreçte, farklı işbirlikleri ile gerçekleştirilen bu işlerin hepsi birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkıyor. Geniş bir perspektiften anlatılan hikayeler, içlerinde hayal kırıklıkları, mizah, gizem, anlaşmazlık ve günlük eğlenceleri barındırıyor. Hem gerçek mekanlarda, hem de sıfırdan üretilmiş stüdyolarda çekilen fotoğraflar, edebiyat ve sinemadan ilham alıyor.
 
Son beş fotoğraf ise, Ryan Schude’nin ailevi tecrübelerinden esinlenerek kurgulanıyor Bir yıl boyunca planlanıp, beş günde çekilen fotoğraflar, Ryan’ın kardeşi Nicole’un boşanma sonrası yalnız bir anne olarak aileyi idame ettirmesindeki zorluğu konu alıyor. Yarı kurgu, yarı gerçek hikayeler içeren işler, Ryan için yeni bir üretim sürecinin başlangıcı oluyor.
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER