'Tabaka' Dirimart Galeri'de

Cenk Akaltun 18 Ekim tarihine kadar yeni kişisel sergisi ile ilk kez Dirimart’ta. Sergide, sanatçının 2009 yılından bu yana u¨zerinde çalıştığı işlerinden bir seçkiye yer veriliyor.

'Tabaka' Dirimart Galeri'de
Cenk Akaltun’un eserleri, izleyiciyi onlara doğru yaklaşıp uzaklaştıkça gerçeklik u¨stu¨ne du¨şu¨nmeye itiyor. Göru¨leni anlamlandırmaya yönelik her çabada, sanatçının işlerine dair başka bir öge, oluşturulmaya çalışılan bu¨tu¨nlu¨ğe mu¨dahale ediyor. Doğada bu¨yu¨leyen, uzaktan fark edilmeyen dokusuyla etkiliyor bu defa. Bu doku bazen rahatsız edici, bazen yakınına çağıran, bazen de mesafe koymaya zorlayan yapısıyla çerçevelerin içine yerleşip sergi mekanını ele geçiriyor.
 
Akaltun’un çalışmaları, geniş ölçekli olarak algılanmaları ya da mikro boyutlarda incelenmeleri aynı anda mu¨mku¨n olan, aslında su¨rekli olarak seyirciyi bu ikisi arasında bırakan manzaralardan oluşuyor. Bu manzaralar, nesneler ya da organik yapılarda çıplak gözle göru¨lemeyecek özellikleri yansıtarak, filtrelenmiş izlenimi yaratıp, bilimsel bir amaca hizmet ediyor gibi göru¨nu¨rken, sanatçının sunduğu soyut renkler ve dokuları, eğer yeteri kadar yaklaşılırsa da, aslında varolanı tam da doğada olduğu gibi, mu¨dahalesiz gözler önu¨ne seriyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER