'Sukut-u Hayal'

Didem Erbaş’ın “Sukut-u Hayal” isimli ilk solo sergisi 5 Aralık 2015 tarihine kadar Hush Gallery'de sanatseverler ile buluşuyor.

'Sukut-u Hayal'
Didem Erbaş, anlık hissettiği ilkel duyguları kendine çıkış noktası belleyerek ana malzemesi olan nesnelerini ve fotoğraflarını topluyor. Oluşturduğu bu arşivle kurduğu diyalog sonucunda hiç duyulmamış, görülmemiş, unutulmuş hikayeleri izleyiciye anlatıyor. Cümleleri ve hikayeleri görünür kılmayı amaçlayan sanatçı, hikayelerinde yarattığı birey ve toplum ilişkilerinde: “Umut öldüğünde insan yaşayabilir mi?” “Gerçeklikten uzaklaşıldığında geriye ne kalır?” sorularını salt bir şekilde soruyor. İçinde bulunduğumuz sosyal ve siyasi düzlemde “umut” ve “umutsuzluk”un çatışmasını ve birbirlerini besleme ve yıkım noktalarını araştırıyor.
 
 
Sukut-u Hayal”de Erbaş, kendine seçtiği gerçek nesneler ve fotoğraflardaki yüzleri hikayeler kurgulayarak canlandırırken bir yandan da kimlik ve hafıza kavramlarını sorunsallaştırıyor. Kendi yaşadığı deneyimler üzerinden umutsuz kimlikler ve hafızaları mekana taşıyor. Oluşturduğu resim ve yerleştirmeler ile izleyicinin kendi deneyimleri doğrultusunda bir yüzleşme yaşamasına fırsat sunuyor. Mekanı bir bütün olarak “karanlık” bir forma dönüştürmesi ve kullandığı hiç sönmeyen “mum” objesi ile kendi umuduna dair duruşunu ortaya koyuyor. Eugenio Borgna'nın deyişiyle: "Umutsuzlukta umut, varoluşsal yıkımın ve anlamsızlığın girdabına kapılmıştır, zaman durmuş ve sonu olmayan bir şimdiki zamanda taşlaşmıştır, şimdiki zamandan geleceğe yönelik atılım kalmamıştır, zira gelecek geçmişin hayaletlerinde ve saplantılarına kapılmıştır."
 
“Sukut-u hayal” sergisi izleyicileri daha önceden karşılaşmadıkları hikayeler içerisine sürükleyerek sanatçının umutsuzluğu şiddetlice sorguladığı dünyasını keşfetmeye davet ediyor.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER