Sonsuz Arayışın Evrimsel Hikayesi

Fransız ve Türk kültürünün bir karışımı olan sanatçı Mathilde Melek An’ın fotoğraf, arşiv ve video yansımalarından oluşan, kültür kodlarıyla kadın imajını sorguladığı “Gelincik” sergisi 19 Eylül’de, Gama Gallery’de açıldı.

Sonsuz Arayışın Evrimsel Hikayesi
Sanatında, bireysel ve kolektif bakış açısı, geleneksel ve modern kültürel yapı olgularının karışımını yansıtan An, çalışmalarında ‘neden fotoğraf çekiyoruz?’ sorusuna cevap aramaktadır. Bireyin fotoğraflanan anı kendi hafızasında taşıdığını ama yine de fotoğraf ile bunu görünür kıldığını belirten An, fotoğrafları yan yana koyduğunda bu anların bireysel hafızadan çıkıp kolektif bir ana dönüştüğünü belirtiyor.
 
Çalışmalarında kişisel geçmişin görüntüsü arşiv, görünürü netleştiren projeksiyon, kültürlerin kolektif hafızası ve yansıması ve tüm bu formüllerden oluşan kimlik, kadın kimliği; Gelin ve Gelincik çiçekleri onun sanatının ince işçilikle süslenmiş motiflerdir. Kimliklerin bu köprü üzerinde yorumlanması üzerine başlayan sonsuz bir arayış yolunda sanatçı, evrimsel bir yolculuğa girmektedir. 
 
Çalışmalarında fotoğraf ve videoyu araç olarak kullanarak basılı ya da farklı kültürel olguları resmeden fotoğraf öykücüsü Mathilde Melek An’ın “Gelincik” sergisi 16 Ekim tarihine kadar Gama Gallery’de görülebilecek.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER