banner51

'Soğuk'u Sırbistan'ın En İyisi

13-19 Temmuz tarihleri arasında Sırbistan’ın Paliç kentinde bu yıl 20'ncisi düzenlenen Paliç Avrupa Filmleri Festivali’nde, Uğur Yücel’in yönettiği Soğuk, Parallels and Encounters bölümünün en iyi filmi seçildi.

'Soğuk'u Sırbistan'ın En İyisi
Festivale katılan filmin başrolündeki Cenk Alibeyoğlu’nun bir amatör oyuncu olması izleyicilerin büyük ilgisini topladı. Irena Bilić, Carmen Gray ve Kristina Đuković’ten oluşan jüri, gerekçeli kararında “Türkiye’deki insan ilişkilerini, çok katmanlı, şiirsel ve cesur bir üslupla anlatan; iyi oyunculuk ve etkileyici sinematografisi ile göz dolduran filmi” yarışan 10 film arasında ödüle değer bulduklarını açıkladı.
 
Paliç Avrupa Filmleri Festivali'nde Seyfi Teoman anısına,  bu yıldan itibaren bir özel ödül verilmeye başlandı. İlk ya da ikinci filmini çeken yönetmenlere verilen bu ödülü Finlandiya’dan Simo Hallinen imzalı Open Up to Me kazandı.
 
Ankara Sinema Derneği tarafından organize edilen Yeni Türkiye Sineması bölümünde Ali Aydın’ın Küf, Zeki Demirkubuz’un Yeraltı, Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Yeşim Ustaoğlu’nun Araf, Reha Erdem’in Jin, Onur Ünlü’nün Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi ve Tolga Örnek’in Kaybedenler Kulübü filmleri gösterildi. Ali Aydın, Zeki Demirkubuz ve Onur Ünlü de festivale konuk olarak katıldılar.
 
Nurgül Yeşilçay’ın ana yarışma jürisinde yer aldığı ve Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi ile yarıştığı festivalde En İyi Film ödülüne Borgman filmi ile Alex van Warmerdam sahip oldu. En İyi Yönetmen ödülünü Tudor Giurgiu Of Snails and Men filmi ile alırken Özel Mansiyon In the Name of… filmindeki performansıyla oyuncu Andrzej Chyra’ya verildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER