'Settar Birecikligil Karma Sergisi'

2005 yılında Gaziantep GRT televizyonu tarafından “Yılın Sanatçısı” seçilen Settar Birecikligil’in kişisel sergisi, 22 Kasım 2013'te Galatea Art’ta gezilebilecek.

'Settar Birecikligil Karma Sergisi'
Galatea Art 2013 yılının son aylarında, Gaziantepli ünlü resim ve heykel sanatçısı Settar Birecikligil’in eserlerine ev sahipliği yapacak. Sanatçının 1980, 1990, 2000’li yıllarda yapılmış olan eserlerinden oluşuyor. Sanatçı bu üç döneminde de, eşyanın estetiğine bağlı kalmayı öncelikli kılan bir anlayıştan yola çıkılmıştır. Estetik anlatım hep ön plandadır. Var olan herşeyin kendiyle birikte var olan estetiğine inanılır; o araştırılır; ona yorum katılır. Bu anlayışla, anlatımda konu ya da hikaye ya yoktur, ya da arkalardadır.
 
Ancak birinci ve ikinci dönem işler de acı, hüzün gibi sanatçının duyguları -heyecanı hissedilebilir. Estetiği, anlık duygulardan da arındırmak gerekir. Üçüncü dönem işlerde bu arındırma amaç edilmiştir. Sanat eserinin ömrünü uzun tutan, ucuz hikayeci anlatım ve anlık duygulardan soyutlanmış olmalarıdır.” Sanatçının eserleri 22 Kasım 2013'te Galatea Art’da sanat tutkunlarının beğenisine sunulacak.
 
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2013, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER