Sessiz Sinema Tozlanmış

İngiliz sessiz sinemasının başyapıtlarından biri, Hollanda'da gün ışığına çıkarıldı.

Sessiz Sinema Tozlanmış
İngiliz Film Enstitüsü, 1923'te George Pearson tarafından yönetilen "Love, Life and Laughter (Aşk, Hayat ve Kahkaha)" adlı filmin Hollanda'daki küçük bir sinemada toz içinde bulunduğunu açıkladı.
 
Sinemanın içinde bulunduğu binanın tadilata girmesinin ardından teneke kutular içinde saklanan bazı filmlerin, Hollanda Sinema Müzesi'ne taşındığı, Pearson'ın filminin de bu sırada bulunduğu öğrenildi.
 
Enstitünün en çok aranan 75 film listesinde yer alan filmde İngiltere'nin en başarılı sessiz sinema oyuncusu Betty Balfour başrolde oynuyor. 
 
İngiliz Film Enstitüsünün Sessiz Film Küratörü Bryony Dixon, "Sessiz sinema döneminin en tanınmış kadın oyuncusu Balfour'un oynadığı bu filmin bulunması, çok önemli bir gelişme. Döneminin en yetenekli İngiliz yönetmenlerinden George Pearson'un günümüze kadar ulaşabilmiş sadece bir filmi vardı. Şimdi 'Love, Life and Laughter' bulduk. Pearson'un I. Dünya Savaşı'nı konu alan 'Reveille' filmi de en çok arananlar listemizde bulunuyor" dedi.
 
Dixon, Balfour'un canlandırdığı şarkıcının yoksul bir yazara aşık olmasını anlatan 90 dakikalık filmin yıl içinde gösterilmesinin planlandığını belirtti.
 
Kaynak: Cnntürk
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER