banner9

Sanat Sokakta Güzel

Sokak sanatçıları ya da aslında en çok sokak müzisyenlerini merak ediyoruz. Sokaklarda nelerle karşılaşıyorlar? Nasıl geçiniyorlar? Hayat onlara güzel mi? Türkiye'den başlayıp Almanya sokaklarında bitireceğimiz küçük serüvenimiz bizi melodilerin kaynağına götürecek.

Sanat Sokakta Güzel

DENİZ CAN AKAR / BEN HABER

Kültürün yansıması ve toplumun aynası olan sokak müzisyenleri ummadığımız anlarda karşımıza çıkar ve hayatımıza neşe katarlar. Telaşlı kalabalıkların içinde dinamik ve enerjik melodilerle pozitif enerji saçarlar. Ancak toplumun bir kesimi tarafından el üstünde tutulurken bir kesimi de çok fazla haz etmez onlardan. Türkiye'de sokak sanatçıları enstrümanlarını alıp köşe başlarında herhangi bir düzenleme olmaksızın çalabiliyorlar. Bazen zabıta ile tartışmalar yaşıyorlar, bazen de esnaf şikayet edince polis tarafından tatlı dille uyarılıyorlar. Almanya'da ise sokak sanatçıları sadece belli izinler ve saat düzenlemeleri çerçevesinde sokakta müzik yapabiliyor. Bir sokak müzisyeni belli bir yerde çalmak istediğinde bunun için önce belediyeden izin belgesi alması gerekiyor. Bu da para karşılığında veriliyor. Fakat tartışılmaz olan sokak müzisyenlerinin tüm dünyada karşımıza çıkması ve aslında bir dünyalı kültürü olmasıdır. Son zamanlarda İzmir'in Karşıyaka ilçesinde özgün müzikleriyle dikkatleri çeken ve beğeni toplayan Kapalı Devre grubu üyeleri İnan ve Erinç ile bir araya geldik ve onlara aslında hepimizin merak ettiği bir kaç soru sorduk.
 
Neden sokak sanatı?
 
İnan- Sokak müziği bir kültürdür. Sokak müzisyenliği dilencilik değildir. İnsanlar bunu anlayıp içselleştirebilirlerse yaptığımız şeyin aslında hem bir iş hem de bundan öte bir yaşam biçimi olduğunu anlayabilirlerse işte o zaman Türkiye'de sokak sanatı, sokak müziği vardır diyebileceğiz.
 
Yaptığınız müziğe ne ad veriyorsunuz?
 
İnan- Yaptığımız müziğe bir isim verme taraftarı değiliz. Tarzımız doğaçlama. Enstrümanlar santur, cajon, djembe, zil.
 
 
“Bize modern dilenci diyorlar”
 
Türkiye’de sokak sanatçılarına bakış açısı nasıl? 
 
İnan- Modern dilenci diyen oluyor. Ama insanların ön yargısını yaptığın müzikle kırdığın zaman her şey değişiyor.
 
Erinç- Son yıllarda çeşitliliğin arttığını, artık o eski klasik sokak sanatçıları değil daha farklı ezgileri duyabileceğimiz müzisyenlerin olduğunu görüyorum. Daha fazla insan cesaret edip sokağa çıkabilmeli. Ekranların başından kalkmayı becerebilmeliyiz.
 
Sokak müziği nedir? Neden sahnede değil sokakta olmayı tercih ettiniz?
 
İnan- Biz içimizden geleni yansıtıyoruz. Bence müzik, insanların kafasında çok değişik şeyler uyandırabilen bir sanat dalı. Ve bu yüzden özgünlüğünü korumuş ve gerçekten hissederek bir şeyler yapan insanların daha büyük kitlelere ulaşması ve ticari kaygılarından çok müziğin ruhsal bir meditasyon olduğunu göz önünde bulundurmalı.
 
Erinç- Günümüz müzik endüstrisi bu sisteme adapte olmuş bir şey ve bence gerçek sanatçı/müzisyen bir şekilde sisteme alternatif yaratmayı başarabilen kişidir. Sanat birey içindir. Bireyin kendisi içindir. Kişinin içinde bir şey uyanır ve kendini iyi hisseder.
 
“Polis kibarca uyarıyor”
 
Polis müdahalesiyle karşılaşıyor musunuz?
 
İnan- Esnaf rahatsız olduğunda şikayette bulunuyor ve polis de görevini yapıyor. Bizi kibarca başka bir yerde devam etmemiz için uyarıyorlar.
 
 
Kanunlar nasıl bu konuda?
 
İnan- Türkiye'deki zorluk esnaftan polisten zabıtadan ziyade kendini geliştirememiş, kabuğundan çıkamamış insanlardan kaynaklanıyor. Onların tacizine uğramak ve onları idare etmek daha büyük bir zorluk. Bir düzensizliğin içinde aslında bir düzen var. Biz müzisyenler bunu algılayıp ne zaman, nerede, ne kadar çalacağımızı analiz etmemiz gerekiyor. Bu da biraz tecrübeyle oluyor. İlk başladığımız zaman kafamıza su attıkları günler de oldu ama şimdi oturdu bazı şeyler.
 
“Geçimimi sokak müziğinden karşılıyorum”
 
Peki bu işin finansal boyutuna gelelim. Türkiye'de sokak sanatçıları bunu bir meslek olarak icra ederse kazancıyla hayatını idame ettirebilir mi?
 
İnan- Kişiden kişiye değişir. Ben bir senedir geçimimi sokak müziğinden karşılıyorum. Bunlara üniversite harcım ve kendi kişisel masraflarım da dahil. Bir ev veya araba almam mümkün değil ama normal bir sigortalı işte çalışsam da bunları alamayacağımı biliyorum.
 
Geliriniz asgari ücreti aşıyor mu?
 
İnan- Dönem dönem aşıyor. Yazın daha fazla kazanıyoruz, yaz aylarında asgari ücretin çok üstüne çıkıyor. Kışın asgari ücretin altına düşüyor.
 
Peki sokak sanatçılarına sahip çıkan bir kurum, kuruluş veya dernek var mı? 
 
Erinç- Sokak sanatçılarıyla ilgili ciddi anlamda girişimlerde bulunan İzmir müzisyenler derneği var. Bu dernek, haksızlığa uğrayan sokak sanatçılarına destek olmaya çalışıyor. Ama bununla ilgili daha güçlü, örgütlü bir yapıya ihtiyaç var bence.
 
Sokak müziği belli bir ön çalışma gerektiriyor mu?
 
İnan- Doğaçlama ağır basıyor bizde. Üretmek her zaman daha enerjik oluyor. İnsan üretebilen bir varlık, bir şeyleri kopyalamak eğlenceli değil. Doğaçlama ürettiğimiz bir parçayı bir dahaki çalışımızda hatırlamıyoruz ama yenisi geliyor.
 
 
ALMANYA SOKAKLARINDA SANAT 5 - 25 EURO KARŞILIĞINDA
 
Almanya'da ise durum farklı. Sokak sanatçıları sadece belli izinler ve düzenlemeler çerçevesinde sokakta müzik yapabiliyor. Bir sokak müzisyeni belli bir yerde çalmak istediğinde bunun için önce belediyeden izin belgesi alması gerekiyor. Bu da para karşılığında veriliyor. Şehirden şehre değişen   ücretler genelde makul. Bazen iki günlük bir izin için 5 Euro ödenirken bazen 7 günlük bir izin için 25 Euro talep ediliyor. Belli bir noktada çalmanın kurallarıysa şöyle, 11.30 -20.00 arası çalma izni. Ancak 13.00-15.00 arası mutlak öğle paydosu. Amplifikatör (güçlendirici), bateri, keyboard, trombon, tulumdüdük, laterna kullanılması kesinlikle yasak. 5 metrekarelik bir alanda en fazla 5 müzisyen çalabilir. CD satmak içinse 2,5 Euro harç ödenmekte. Bir müzisyen 30 dakika sonra çaldığı yerden en az 150 metre ileri taşınmak zorunda. Bu kurallar Münih’te başladı ancak giderek kuzeye doğru yayılmaya başladı. Hamburg’ta da uygulamaya giren sokak sanatçıları düzenlemesi kimi vatandaşı kızdırırken kiminiyse memnun ediyor. Şu ana kadar belediyeden kimsenin izin belgesi almamış olmasıysa düşündürücü. Çünkü Hamburg'un Altona ilçesinde sokaklar hala neşeli ve sesli.  Herhalde Münih’teki gibi bir uyguluma daha etkili olabilir. Belediye sınırlı olan izin belgelerini dağıtmak için adeta bir yarışma düzenliyor. Revaçta olan belgeler için jüri sabahtan öğlene kadar 5, öğleden akşama kadarsa 5 olmak üzere günlük toplam 10 izin belgesi veriyor. Bayern eyaletinin metropolü Münih Belediyesi kalite ve müzik tarzı konusunda eşit dağılıma önem veriyor.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER