Reşat Nuri Edebiyat Günleri Sona Erdi

Karabağlar Belediyesi’nin Türk Edebiyatı’nın ölümsüz yazarı Reşat Nuri Güntekin adına düzenlediği "6. Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri" sona erdi. Edebiyat dünyasının önde gelen isimleri, iki gün boyunca sanatseverlerle söyleşi ve panellerde bir araya geldi.

Reşat Nuri Edebiyat Günleri Sona Erdi
Reşat Nuri Güntekin’in "Çalıkuşu" romanını yazdığı evinin Karabağlar’da olmasından yola çıkılarak, yazarın isminin verildiği edebiyat günlerinin son paneli Gülşah Elikbank’ın yönetmenliğinde Onur Behramoğlu ve Tuna Kiremitçi’nin katıldığı "Yazar mı, Eser mi? Çalıkuşu mu, Reşat Nuri mi" ve Birsen Ferahlı’nın yönettiği Onur Caymaz ve Enver Aysever’in katıldığı "Günümüz Edebiyatının Sorunları" adlı panel ile sona erdi.
 
Karabağlar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik ve Anadolu Lisesi’nde düzenlenen ilk panelde Tuna Kiremitçi ile Onur Behramoğlu, Reşat Nuri Güntekin’in hayatı, yaşadığı dönemin şartları ile eseri arasındaki ilişkiyi ele aldı. Çalıkuşu eserinin, yazarın diğer eserlerinin nasıl önüne geçtiği konuşuldu.
 
Birsen Ferahlı’nın yönettiği, Enver Aysever ile Onur Caymaz’ın katıldığı ikinci panelde ise "Günümüz Edebiyatının Sorunları" tartışıldı. Panelde günümüz insanlarının edebiyata olan uzaklığı, dönem yazarlarının edebi yetersizliği, teknolojinin edebiyata etkisi, modern dünya ile birlikte değişen edebiyat algısı ve edebiyatın gün geçtikçe yozlaştığı kaygısı tartışıldı. İzleyicilerin de aktif katılımıyla samimi bir ortamda gerçekleşen panelde panelistler modern edebiyatı kendi açılarından yorumladı.
 
Her iki panelin sonunda Karabağlar Belediyesi Başkan Yardımcıları Aykut Kolatar ve Tayfun Yiğitoğlu yazarlara çiçek vererek Karabağlar halkı adına teşekkür etti.
 
YAZARLAR FUTBOL MAÇI YAPTI
 
Reşat Nuri Edebiyat Günleri kapsamında İzmir’e gelen Tuna Kiremitçi ve Enver Aysever panelin yapılacağı okulun bahçesine erken gelerek çocuklarla futbol maçı yaptı. Başa baş geçen maçın sonunda Tuna Kiremitçi’nin takımı, Aysever’in takımını yenerken, maç sonunda yazarlar, çocuklarla günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2015, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER