'Prens İgor Destanı' Sergilendi

19. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, bu kez de Rusya’yı ağırladı. Rusya Ekaterınburg Devlet Akademik Opera ve Balesi, festivalde ‘Prens İgor’ adlı operayı sahneledi.

'Prens İgor Destanı' Sergilendi

 

Rusya’nın en eski operalarından biri olan dünyaca ünlü Ekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Balesi, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluştu. Besteci Alexander Borodin’in ‘Prens İgor’ operasını sahneleyen topluluk, izleyicilere özel bir gece yaşattı. Geceye Azerbaycan eski Kültür Bakanı olan ve halen Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçiliği görevini yürüten müzisyen Polad Bülbüloğlu, Ekatarinburg Devlet Akademik Opera ve Balesi Direktörü Andrei Shishkin ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen de katıldı.
 
Rus besteci A. Borodin’in en bilinen yapıtları arasında yer alan eseri, Yuri Laptev sahneye koydu. Oldukça başarılı bir performans sergileyen orkestrayı ise Vladislav Karklin yönetti. Son perdede sahneye çıkan bale sanatçıları, koro, solist ve orkestranın güçlü müzikleri eşliğinde izleyenlere görsel bir şölen yaşattı. Elvira Gaifullina’nın koro şefliğini üstlendiği eserde dekor tasarım Sergey Grachev, kostüm tasarım ise Igor Ivanov imzasını taşıyor. Alexander Lazarev’in müzik direktörü olduğu eserin koreografisi Alexandra Tikhomirova’ya ait.
Rus prensi Igor Svyatoslavich’in 1185 yılında işgalci birliklerle giriştiği mücadeleyi konu alan eser, en iyi tarihsel Rus operaları arasında yer alıyor. Eserde ‘Prince İgor’ karakterini Yuri Devin canlandırdı. Gecede Ekaterina Neyzhmak, Irina Zarutskaya, Andrey Reshetnikov, Oleg Budaratsky, Alexander Kolesnikov, Boris Gusev, Irina Kulikovskaya, Kseniya Kovalevskaya, Ilgam Valiev, Evgeny Kryukov, Nikolay Liubimov, Vladimir Voroshnin, Vladislav Troshin, Elena Dementieva, Tatiana Nikanorova sahne aldı.
 
‘Prens İgor’ operasını sahneleyen Yuri Laptev, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun muhteşem sahnesinde ilk kez bulunduğunu ve tarihi bir servetin korunmasından çok etkilendiğini söyledi. Laptev, “Buradaki akustik, başımızın üzerindeki sema ve bu sahne oyunculara ve bize duygusal güç veriyor. Biz Rus Opera Balesi’nin en güzel operalarından birini izleyicilerimize göstermek istiyoruz. Tarihi bir destanımızı insanlara aktarmak istedik” dedi.
 
Eserde Prens Igor’u izleyici ile buluşturan Yuri Devin ise, 3 yıl önce Aspendos’a geldiğini belirterek, “3 yıl önce burada sahneye çıkıp prova yapmıştım. ‘Prens İgor’ olarak ilk defa sahneye çıkacağım. Benim için büyük mutluluk” şeklinde konuştu. Her halkın bir destanı olduğunu söyleyen Devin, Rus halkının tarihini içeren operanın izleyiciler tarafından beğenileceğine emin olduğunu söyledi.
 
Ekaterinburg Devlet Opera ve Bale Akademisi Direktörü Andrey Shishkin ise, Ekaterinburg Opera ve Balesi’nin 100’üncü yıl dönümünü Aspendos’ta kutladıkları için çok mutlu olduklarını ifade etti. Bu grubun ilk defa yurt dışına çıktığını kaydeden Shishkin, Aspendos sahnesinde 215 kişilik ekiple iki bale sergileyeceklerini ifade etti. Shishkin, “Gece yarısına kadar prova yaptık ama oyuncularımız yorgun olmalarına rağmen bugün büyük bir hevesle sahneye çıkıyorlar. Tiyatromuzu böyle bir yerde tanıtmamız çok önemli. Bu sahneye yeniden çıkabilmemiz bugünkü performansımıza bağlı olacak. Bu bizim Türkiye’ye ikinci gelişimiz, geçen sene Ankara’daydık, şimdi de burada Antalya’dayız” şeklinde konuştu.
 
Hedefledikleri izleyici kitlesinin yüksek boyutta olduğunu söyleyen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Dr. Rengin Gökmen de, bugüne kadarki etkinliklerin güzel geçtiğini ve çok ilgi gördüğünü belirtti. Rusya’nın çok eski opera ve bale tiyatrosundan Ekaterinburg’u ağırladıklarını kaydeden Gökmen, şunları söyledi:
“Daha önce ‘Turandot’ ve ‘Rigoletto’ eserleri sahnelendi. Önümüzdeki günlerde de ‘Aşk ve Ölüm’ balesi sergilenecek. Azerbaycan’ın Rusya Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu’nun bu eseri gerçekten de şaheser. Herkesin izlemesini tavsiye ederim. Aspendos Opera ve Bale Festivali artık Antalya ile bütünleşmiş ve Aspendos’un dünyaya açılımını sağlayan en önemli etkinliktir. Bu bakımdan tüm Antalyalıları, yerli ve yabancı konukları bekliyoruz.”
 
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 17:38
YORUM EKLE

banner47