Post-Empresyonizm Sergisi Arkas Sanat Merkezi'nde

2018 yılında Türkiye'de açılmış en iyi üç sergiden biri olarak adlandırılan ve İstanbul'da Tophane-i Amire'de 65.000'den fazla ziyaretçi ile rekor kıran "Arkas Koleksiyonu'nda Post-Empresyonizm" sergisi İzmir'de açıldı.

BEN TV / CANSU TEMİR AKSU

1880'lerden 1900'lerin ilk çeyreğine uzanan dönemden 92 sanatçı ve 42 eserin bir araya geldiği sergi için bugün Arkas Sanat Merkezi'nde basın toplantısı yapıldı.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, sergi ile ilgili yaptığı açıklamada; "65 bin kişi iki ayda geldi. Demek kİ bir ilgi var. Ve bunu İzmir'e de taşıyalım dedik. Bizim varlığımız burada Avrupa'da bilinmiş oluyor. Bilinmek bir güven yaratıyor. Bu sefer bir iletişim içinde oluyoruz. Bir takım arkadaşlığı oluyor. Sanatta güven ortamı şart. Bunu başardık. 9. senemize giriyoruz." ifadelerini kullandı. 

"BUNU PAYLAŞMAK YÜREK BİRAZ DA ÖZVERİ İSTER" 

Arkas Sanat Danışmanı ve serginin direktörü Niko Filidis;  serginin 20-25 yıllık sabırlı bir araştırmanın sonucunda bir araya getirildiğini ifade ederek; "Bu sergileri organize etmemizin en büyük nedeni koleksiyonu paylaşma isteğimiz. Bugün Türkiye'de muhteşem koleksiyonlar var. Ama bunları herkesle paylaşmak cesaret, yürek ister biraz da özveri ister. Sadece bu değerli serginin İstanbul'a taşınması inanılmaz bir sigortalama istiyor. Biz bu sigortalama için 5 farklı TIR kullandık. Hiç bir şirket tek tır ile taşımıyor. Riski bölüyorlar. Tabi bu sergilemenin güzel tarafları da var. Fransa'da sergi defterinde şöyle bir not vardı: Vay be Türk'e bak, hem zevki var hem parası. Türkiye'de böyle bir koleksiyonun bilinmesi olması çok güzel bir şey." dedi.

"Göreceğiniz sergi, ilginç bir dönemin sergisi" diyerek konuşmasına devam eden Filidis; "Bu insanlar öyle bir dönemde yaşadı ki, karşılarında müthiş insanlar vardı. O müthiş isimler varken, parlamaları çok zayıf bir ihtimaldi. Ama kendilerine bir yer edindiler. Bugün bildiğimiz çağdaş resmin temellerini attılar." dedi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ UYGULANAN 'FRAMİNG' SİSTEMİ BU SERGİDE

İstanbul'daki sergide çok beğeni toplayan ve Türkiye müzeciliğine ilk kez olarak kullanılan 'Framing' sistemi hakkında da konuşan Filidis; "Tabloların renk değerlerinin en doğru şekilde yansıtılması amaçlandı. Işık sistemine uygulanan bu özel merceklerle aydınlatılan tablolar, ziyaretçilere tüm renklerini yansıtarak resim izleme keyfine büyük bir artı getirecek" ifadelerini kullandı.


2019 EYLÜL'DE PİCASSO GELECEK

Sanatseverler bir müjde de veren Filidis; 2019 eylül ayında, Paris Picasso müzesinden gelecek eserlerin Türkiye'yi temsilen Arkas Sanat Merkezi'nde sergileneceğini ve en çok eser verilen yerin de Arkas Sanat Merkezi olduğunu belirtti.

"İZMİR'İ YANLIŞ TANIMLAMIŞIZ"

Arkas Sanat Merkezi ile hayallerine ulaştığını belirten Lucien Arkas; "İzmir'i yanlış tanımlamışız. İzmirli güzel varsa, güzeli gelip görür. Ama ortada güzel bir şey yoksa, İzmir ilgi göstermez.
Bir şeyler kattığım için, bir eksikliği tamamladığım için mutluyum. İnsanlar geliyor geziyor, teşekkür ediyor. Projelerimiz var tabi bitmez, ama bir sıraya koyduk. " dedi.

Sergi hakkında detaylı bilgilerin paylaşımından sonra Filidis, ziyaretçileri gezdirerek eserler hakkında tek tek bilgi verdi. 

ÇOCUKLARA ÖZEL ATÖLYELER

Öte yandan, sergi kapsamında minikleri de unutmayan Arkas Sanat Merkezi bu sergi kapsamında 'Renklere yolculuk' Çocuk Atölyeleri düzenleyecek. 5-7 ve 8-11 yaş gruplarına özel hafta sonu düzenlenen atölyelerde çocuklar eğitmenler eşliğinde sanat eserlerinin hikayeleri ile bilgi verilecek.
Salı günleri ise anaokul ve ilkokul gruplarına özel atölye çalışmaları düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER