banner51

'Portreler' Sergisi

Evin Sanat Galerisi sezon 28 Eylül Cuma akşamı açılışını birlikte çalıştığı sanatçılarının daha önce sergilenmemiş eserlerinden oluşan ''Portreler'' sergisi ile yapıyor.

'Portreler' Sergisi
Sanat tarihi boyunca varolan ve her dönemde önemli bir yeri olan ‘portre’, salt modelin dış görünüşünü değil, aynı zamanda modelin ruhsal ve duygusal durumunu sanatçının gözünden yansıtır. Sanatçı, karşısındaki ifadeyi hem içinde yaşadığı dönemin hem de kendi iç dünyasının etkisiyle yorumlar. 
 
Evin Sanat Galerisi’ndeki portre sergisi, farklı kuşaklardaki on ressamın kendilerine özgü üsluplarıyla ortaya koydukları portrelerinin yanı sıra Nasip İyem ve Rahmi Aksungur'un büstlerini bir araya getiriyor. 
 
Sergide Nuri İyem’in alışılagelmiş Anadolu kadını portrelerinden farklı olarak 1953'te yaptığı ünlü besteci Beethoven portresi gibi farklı eserleri de yer alıyor. Sergide aralarında Türk resminin yaşayan en büyük usta ve hocalarından Neş’e Erdok'un portrelerinin yanı sıra özgün portreleriyleCansen Ercan, bilinçaltı okumalarıyla ürettiği portreler ile Temür Köran, güncel konuları irdelediği resimleriyle genç kuşağın önemli temsilcisiHakan Gürsoytrak’ın bulunduğu önemli isimler yer alıyor. 
 
Özellikle kadın portreleriyle dikkat çeken Zulal, kişisel sergilerinde portre geleneğini sıklıkla vurgulayan Emin Turan, Hakan Cingöz, Setenay Alpsoy, Aylin Zaptçıoğlu da sergi için ürettikleri resimleriyle izlenebilecek. 
 
Portreler Sergisi 28 Eylül- 9 Kasım 2013 tarihleri arasında Pazar günü hariç her gün Evin Sanat Galerisi’nde devam edecek.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2013, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER