Orhan Pamuk'tan Şiir Kütüphanesi'ne Övgü

Bursa'daki merkez Nilüfer İlçesi Belediyesi’nin söyleşi konuğu olan Nobel edebiyat Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, Nazım Hikmet Kültürevi ve bünyesinde bulunan Şiir Kütüphanesi’ne hayran kaldı. Pamuk, Nilüfer’de böyle yerleri görmekten çok mutlu olduğunu söyledi.

Orhan Pamuk'tan Şiir Kütüphanesi'ne Övgü
Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün hafta sonu düzenlediği söyleşide okurlarıyla buluşan Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk Türk yazar olan Orhan Pamuk, buluşmanın gerçekleştiği Nazım Hikmet Kültürevi ve Şiir Kütüphanesi’ne övgüler yağdırdı. Pamuk, söyleşi öncesinde Nazım Hikmet’in doğumunun 113’ncü yılı anısına açılan ‘Ben bir insan Nazım Hikmet’ konulu sergiyi Nilüfer Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Bozbey ile birlikte gezdi. Nilüfer Belediyesi Sergiler Koordinatörü Nejla Akgün sergi hakkında yazara bilgi verdi. Nazım Hikmet’in Bursa’daki cezaevi yıllarından mektup, fotoğraf ve etkileyip değiştirdiği insanların hayatlarından kesitlerin yer aldığı sergiyi dikkatle inceleyen Orhan Pamuk, Nilüfer Belediyesi Sergiler Koordinatörü Nejla Akgün’ü çalışmalarından dolayı kutladı. Pamuk,"Böyle yerlerin hep Avrupa’da olduğunu sanıyordum. Nilüfer’de olması beni çok sevindirdi. Buralara sahip çıkın ve sayıları artsın” dedi.
 
Orhan Pamuk, söyleşi sonunda Türkiye’nin ilk şiir kütüphanesi olma özelliği taşıyan Nilüfer Şiir Kütüphanesi’ni de ziyaret etti. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneler Koordinatörü Zeynep Terzioğlu da Pamuk’a kütüphane ve içeriği hakkında bilgi verdi. Gördüklerinden çok etkilendiğini ifade eden Pamuk, şöyle konuştu:
 
"Yazarların el yazmaları ve ilk şiir kitaplarını görmek çok güzel. Resimlerdeki solgunluklar, kokusu, sayfa düzeninden desenleri bunlar çok kıymetlidir. Hepsinin kendine özgü güzelliği vardır. Babam gibi ben de şair olmak istemiştim ve gençliğimde benim de evim bunlarla doluydu. Şiir kitapları ve şairlerin seslerinden oluşan kayıtların, resimlerin toplandığı bu kütüphane, yalnız şiir severler için değil, şiirin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu göstermek için yapıldığını gördüm. Çok büyük sevinç duydum. 20 yıl önce böyle yerleri Almanya ve Fransa’da görürdüm ve bizde olsa derdim. Bugün bizde de olmuş. Nilüfer Belediyesi’ni ve Başkan Bozbey’i yürekten kutlarım."
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER